Obsah jedné z truhel doplněný o klíčenku ve tvaru Eiffelovy věže.

Obsah jedné z truhel doplněný o klíčenku ve tvaru Eiffelovy věže. | foto: IFTHISTHENTHAT

Tajuplná hádanka vyžadovala cestování po světě. Výsledek je zákeřný

  • 29
Vyřešení komplexního rébusu zabralo skupině hráčů měsíce, výsledek přesto nikdo z nich pravděpodobně neuvidí. Hádanka začala indiciemi ve videohře Trials Evolution a skončí v roce 2113 odemčením truhly pod Eiffelovou věží.

Titul Trials Evolution jsou závody na motorce, ve kterých je třeba překonávat náročné tratě a největší výzvou je zpravidla dojet do cíle. Hra vyšla začátkem roku 2013 a řešení jejího tajného rébusu se skládalo z řady kroků. Nejprve bylo třeba přímo ve hře objevit sadu dřevěných desek, ze kterých hráči složili nesrozumitelný text.

Ten začínal následovně: „VN-ZUDE XFQQPMV N.JQM LLR UMQG VPGQQND QILNLV DAYNW KNMOWUM JIMAH.“ Komunitě se nakonec podařilo odhalit, že text sloužil jako instrukce ke speciálnímu pohybu a tím bylo možné odemknout skrytou skladbu.

Její text napovídal, že je třeba se na hudbu „podívat blíže“. Hráči tak využili spektrální analýzu a zjistili, že skladba zahrnuje morseovu abecedu. Vyluštit tak bylo možné odkaz na web Fixedpatternencodes.com, kde se denně začaly objevovat sady obrázků a hráči časem odhalili jejich význam.

Obrázky totiž sloužily jako nápověda k rozpoznání vědeckých osobností a jejich jména pak sloužila jako klíč k rozluštění abecedy. Po zveřejnění posledního obrázku se ve spodní části stránky objevila kolonka, do které bylo možné zadat výsledný kód BIG FREEZE WITH NO COMPLETE END.

Tím byl odkaz na teorii o možném konci vesmíru, podle které by mohl dojít plyn potřebný ke vzniku hvězd. Existujícím hvězdám by došlo palivo a přestaly by svítit. Vesmír by tak postupně tmavl a přibývalo by černých děr. Ale i ty by postupně začaly mizet a vesmír by nakonec upadl do absolutního chaosu.

Web Fixedpatternencodes.com po rozluštění části rébusu

Zadání kódu BIG FREEZE WITH NO COMLETE END vedlo k odhalení souřadnic v reálném světě. Ty hráče zavedly do San Franciska, Helsinek, Sydney a britského města Bath. Stránka ke každé lokaci nabízela i konkrétní popis. Pro San Francisco například zmiňovala: „Ležím tu pod malým kamenem. Pod spoustou kamenů.“

Na zmiňovaných místech pak bylo možné objevit truhlice s klíči. Například v Sydney její nalezení trvalo zhruba čtyři hodiny od odemknutí souřadnic. Největší problém s objevením činila poušť poblíž San Franciska. Badatel Maurice totiž několikrát hledal na špatném místě a truhlici se mu podařilo objevit až napopáté.

Pro další postup však byl klíčový obsah truhly v Helsinkách, které jsou i domovem autorů hry Trials Evolution. Všechny truhly obsahovaly klíče a vzkaz „It seemed like a forever ago“ (zdálo se to jako věčnost), což byla část citátu spisovatele Johna Greena.

Truhlice v britském městě Bath se ukrývala za jedním z hrobů v balení od zmrzliny.

V Helsinkách nicméně bylo možné objevit i dokumenty, které sloužily jako nápověda pro páté místo. Tím byl hřbitov ve Finsku, kde bylo v trávě možné objevit železnou krabici s řadou předmětů. Mimo jiné i starožitnými hodinkami z roku 1916, u kterých se čas zastavil v 6:43.

Destičku s citátem bylo ve všech truhlách možné otočit. Z druhé strany na ní bylo napsáno: „V poledne roku 2113. První sobota v srpnu. Jeden z pěti klíčů odemkne truhlu pod Eifellovou věží.“

Server Kotaku Australia o konceptu hovořil s vývojáři, kteří redaktora ujišťovali o legitimnosti zakončení. Zařídili prý, aby na místě za sto let skutečně někdo byl a truhlu bylo možné otevřít. Z lidí, kteří se řešení hádanky účastnili, se však rozuzlení zřejmě nikdo nedožije. Výsledek tak působí trochu zákeřně.