Týden na PH: konkurent Death Rally?

  • 36
Především dvě české hry - Racer a Chyť tu mouchu! zaujaly v minulém týdnu návštěvníky serveru Plných her. Právě zmiňovaný Racer má přitom ambice, aby překonal v oblíbenosti dnes již legendární akčně-adrenalinové Death Rally. Ale ani ostatních pět her se svojí kvalitou nikterak nezahanbilo a zařadily se po bok ostatních.
Chyť tu mouchu! - zabít! zabít! zabít!
Chyť tu mouchu! Chyť tu mouchu! je celkem povedená logická hra pocházející z naší "malé" zemičky. V solidní, ale přesto poněkud strohé grafice, se pomocí nejrůznějších indicií snažíte odhadnout, kde na hracím poli se právě nachází už v názvu zmiňovaná moucha. Po celou dobu přitom nasloucháte poněkud srandovním komentářům, které se linou z reproduktorů a které představují právě největší nápovědu, jak se k mouše dostat. Kdyby autoři přidali do této freewarovky trošku více nápadů a nějaké animované prvky, vše mohlo vypadat úplně jinak. Chyť tu mouchu! je hrou maximálně na pár desítek minut, ale je možné, že vás chytne stejně jako mě samotného a budete se k ní postupem času vracet. Ne kvůli jejímu systému a zpracování, ale především díky namluveným komentářům, které jsou opravdu "úchvatné". Však si to zkuste a uvidíte, že zaujmou i vás.

Mumien - vraťte se do hrobu!
Mumien Ryze akčně-arkádovou hrou se zdá býti výtvor německých vývojářů pod hlavičkou Güntera Meister, freewarovka Mumien. A protože už v názvu je skryto ono slůvko "mumie", je celkem jasné, o co vlastně půjde. Hra se dělí na levely, přičemž v každém musíte překonat mnohá nebezpečí - povětšinou právě v podobě mumií. Vyjma tohoto vás bude po celou dobu trápit především časový limit, k němuž však autoři přistupovali poměrně velkoryse, takže žádný extrémní problém představovat nebude. Po technické stránce hra nikterak dokonalá není, občas se zasekne či způsobí další nemilé problémy. Také inteligence vašich nepřátel není dokonalá, je spíše na pováženou. Od Mumien nečekejte žádné historické orgie či do starověku stylizovanou grafiku - je prostě další kvalitní akční arkádou. Nic víc, nic míň.

Skullbyte Match - do boje, bráško, do boje!
SkullByte Match Řeknu vám to na rovinu a bez otálení - Skullbyte Match je hrou pro dva hráče, a ne jinak. Druhou zvláštností pak je, že obsahuje celkem šest naprosto odlišných her v jednom souboru. Dá se tedy předpokládat, že si vyberou všichni. Flasch! zvolí příznivci pongu, neboť jde o hru založenou na podobném principu. Dále je tu ApoCARlypse, což jsou automobilové závody. flipOUT! je opět o pongu, opět v poněkud jiném duchu. Čtvrtá hra se také týká automobilů, ale v razantnějším duchu. V páté nabídce najdete Skull Kicker '98 - je jasné, že jde o fotbal. Poslední gameskou v tomto megamixu je Falling Anvils - bojovka, jejíž smysl mně uniká (ano, stydím se). Grafické zpracování je velmi různorodé, jedna hra je povedená, druhá naopak. Stejně jako celkové hodnocení tak říkám - prostě průměr.

Plastic Kitten - roztoč to, kotě!
Plastic Kitten Plastic Kitten je hra víceméně pohodová. Jde o jednoduchou hříčku, která je z velké části inspirovaná stařičkým Pacmanem, ovšem v poněkud upravené podobě. Úkol je však stejně prostý, jako u originálu - poskákat co nejrychleji všechny kostky odshora až dolů a přitom se efektně vyhnout nepřátelům, kteří si na váš život udělali zálusk. Grafické zpracování nepatří k tomu nejlepšímu, co lze na internetu nalézt, ale hrůza hrůzoucí to také není. O něco lépe však tvůrci mohli zpracovat hlavní hrdinku - jakousi mutaci ženy a kočky. Zmínit ale musím internetový žebříček, kam můžete zapsat své skóre a porovnat své výkony s ostatními hráči po celé planetě. Přesto, Plastic Kitten je jen typická logicko-akční záležitost, na kterou po pár partiích velmi rychle zapomenete. Kdo od ní ale čeká víc? Doufám, že nikdo.

Racer - adrenalinová bomba
Racer Přestože patnácti megové soubory nevidí modemáři rádi, v tomto případě doufám udělají výjimku a Racer si stáhnou. Přišli by totiž o výbornou hru s automobilového prostředí, která si v ničem nezadá s profesionálním titulem jako je Death Rally, atd. I zde si můžete zvolit automobil, s kterým chcete vstoupit na závodní dráhu, stejně tak jako trať, která nejvíce vyhovuje vašim představám o rychlé a dynamické dráze. Herních módů je také dostatek - od tréninku po opravdovou simulaci kariéry závodníka. Grafické zpracování patří k tomu lepšímu, co se ve freeware scéně objevilo. A protože i zvuková stránka je vesměs dokonalá, není co řešit. Download Racera doporučuji opravdu všem!

Hacker - lekce hackování tetrisu
Hacker Slůvko Hacker v názvu hry zavání lehkou mystifikací a tak vás hned na začátek raději upozorním, že s hackováním jako takovým nemá hra vůbec nic společného. Na druhou stranu, byla by škoda, kdybyste jen kvůli tomuto hru odsoudili, neboť jde o povedenou gamesku z prostředí nekonečného světa tetrisu. Hacker se může chlubit poměrně variabilním prostředím, stejně tak jako velkým počtem nejrůznějších variant hry - od té staré a nejznámější, až po nejnovější výmysly. Lahůdkou pak může být multiplayer, kdy hra dostává zcela nový rozměr. Grafické, jakožto i celkové zpracování hry, je lehce cyberpunkové, což však rozhodně není na škodu. Jsem si proto jist, že své hráče si Hacker najde.

Blocks 3: Ultra - království logiky
Blocks 3 Zpracování freewarovky Blocks 3 není nikterak dokonalé, ale to pro hru samotnou není až tak důležité. Hlavní je, že smysl zůstal oproti předchozím verzím více méně zachován a příznivci logiky si tak přijdou opět na své. Abych připomenul, ve hře najdete přes dvě stovky kouzelných levelů, kde máte za úkol přesunout bedýnky z pozice jedna do pozice dva. Využívat přitom můžete nejrůznějších pomocných faktorů, od trhavin, až po lasery. Hra Blocks 3 je velice povedenou záležitostí, která, rozhodnete-li se ji hrát, ukrojí pořádný kus vašeho volného času. Velký vliv na hratelnost má jistě i množství nejrůznějších předmětů, díky kterým hra hned tak neomrzí. Jestliže se tedy nebojíte trochu potrápit své mozkové buňky, pak Blocks 3 rozhodně vyzkoušejte.


Témata: hacker