Týden na PH: legenda od Apogee Software

  • 36
Opět sedm plných her vám v uplynulém týdnu přinesl server Plné hry. Nejzajímavější hrou přitom byla určitě gameska Biomenace od legendárního Apogee Software (tvůrců Duka, Commander Keena, atd.). Dobře se předvedla i hra Island Wars nebo Techno Sylph.
Techno Sylph - grafická smršť z vesmíru
Techno Sylph O něco více než jednomegový instalační soubor v sobě skrývá freewarovku, která opět vrátí na obrazovky všech hráčů pořádnou 3d akční střílečku. A přestože hra přichází z dálného východu (z Japonska), není tak špatná, jak by se mohlo zdát. Naopak, už od samého počátku jste bombardování skvělou akcelerovanou grafikou, která místy přechází v opravdovou grafickou smršť. Této vesmírné střílečce trošku škodí ovládání, neboť není řešeno formou kurzorových šipek, ale za pomocí kláves ("Y", "X", "A", "S"). Brzy si však zvyknete a tak nějak se s tím smíříte. V průběhu hry narazíte na mnohé nepřátele, z nichž někteří jsou relativně slabí a nedokáží vám nijak uškodit, na druhou stranu je zde spousta opravdových zabijáků, kteří dokáží přivodit vaši smrt takřka v momentě. Dá se proto říci, že před vámi "leží" typická freewarová, akční a ještě k tomu vesmírná, arkáda. No neberte to :-)

Mancala - logikou k vítězství
Mancala Ačkoliv logické hry nepatří mezi nejpopulárnější, mají věrnou skupinku hráčů, kteří nedají dopustit na žádnou z her daného žánru. Své příznivce si získala i Mancala, která ač se to na první pohled nezdá, je vlastně velmi jednoduchou logickou hříčkou. Pokud vám něco říká Bantumi (hra se usídlila v mobilních telefonech finského výrobce), nejspíše vám bude vše jasné. Pro neználky: hraje se na dvou základnách (hrací plocha), kde jsou rozmístěny kameny. Vaším cílem je přemístit co nejvíce kamenů ze soupeřovi základny na tu vaši. Obě základny se různě točí (resp. pole se točí) a vy můžete manipulovat jen s některými plošinkami. Zde už záleží jen na taktice a systému, který zvolíte. Hra může trvat pouhé minuty, nebo naopak desítky minut. Graficky je hra pěkné, nacházíte se v prostředí 3d (pomocí OpenGL). Hudební složka je také příjemná a tak není co řešit. Pro milovníky logických her nutnost.

Eight Legged Freaks - pavoucííí!
Eight Legged Freaks Už máte dost všech těch odporných, hnusných, škaredých, nepříjemných a vlezlých pavouků? Tak jim dejte jednou provždy sbohem, třeba s pomocí freewarovky Eight Legged Freaks. Ta si totiž za své hlavní téma vybrala právě zabíjení a odstraňování veškerých možných pavouků. Základním předpokladem pro úspěšné dokončení levelu je právě vyvraždění všech možných typů pavouků, kteří se rozutekli po celém levelu. Grafické zpracování není nikterak dokonalé, a to i přes to, že hra podporuje OpenGL. Na druhou stranu, stejně by lepší grafika ničemu nepomohla. Jak jsem zmínil na začátku, tématem hry jsou jen pavouci. Žádný jiný příběh či pointu za hrou skutečně nehledejte. Jen a pouze hnusní, odporní, špinaví, slizcí a nepříjemní pavouci. A jejich smrt!

Biomenace - od tvůrců Duka a Dooma
Biomenace Hru Biomenace jste hráli nejspíše všichni, ovšem troufám si tvrdit, že ne zrovna z legální verze. Sharewarovým "balíčkem" s touto hrou vám tedy doufám uděláme radost. Biomenace je klasická automatová, akční, arkádová střílečka. K tomu autoři (Apogee Software) přidali několik málo dobrodružných prvků a hra byla na světě. Vžijete se tak do role legendárního superhrdiny, jež bude mít za úkol zachránit svět. Dále bude jen na vás, zda se vám dostane takového obdivu, jako dříve příchozímu Dukekovi nebo Commander Keenovi. Grafické zpracování je bitmapové, což je v dnešní době nepříliš efektní. Na druhou stranu si tak Biomenace zachovává prvky jisté nostalgie a milovníky historie určitě přinutí k nejedné povinné slzičce. A nakonec jeden cheat, který by se vám mohl hodit, pokud budete v nesnázích. Stiskněte zároveň C + A + T a dostanete kulomet, 99 nábojů a 99 granátů. A je po starostech.

Island Wars - mezi nebem a zemí
Island Wars Ačkoliv to tak na první pohled může vypadat, Island Wars nejsou řadovou akční střílečkou. Ve své podstatě vlastně ani nejde o typickou střílečku - tentokrát tu totiž své hráčské umění nebudete konfrontovat se stovkami imbecilních poddaných hlavního bosse (ať už jakkoli šíleného), nýbrž s jedním jediným oponentem - který je tímpádem o to silnější. Přesně v duchu počátku dvacátého století tak můžete zasednout za knipl a dát nepřátelům co proto. Samotné klání jednotlivce proti jednotlivci (případně počítači) má tři části, které se neustále střídají. Ve všech přitom vystupují letadýlka a dělo. Podle daného kola se střídá systém hry a vy potom ovládáte právě buď letadýlko nebo dělo. A protože je i grafické zpracování poměrně povedené, nejspíše nic nebude bránit tomu, abyste si tuhle příjemnou hru užili do sytosti.

Fish Dish - ze sardinky žralokem
Fish Dish Člověk se součástí potravinového řetězce nejspíše už nikdy nestane, ale takové ryby, ty pravděpodobně zůstanou členem na věky věkoucí. Třeba ta, která vystupuje ve hře Fish Dish, ta je se svým osudem již smířena. Začínáte jako malá a nevinná rybička, která se snaží co nejrychleji to jde povyrůst. Ze začátku tak pojídáte malé rybičky, později větší a větší, až se stanete nejnebezpečnější rybkou široko daleko. Samozřejmě, nic nemůže probíhat bez problémů. Čas od času na vás zaútočí ryba, které je o poznání větší než vy a naopak vy se stanete součástí jejího "řetězce". Tomu se musíte bránit, nejlépe pak rychlým únikem. Grafická stránka hry není nikterak kvalitní, ale na druhou stranu, až tak důležité to není. Hra si stejně nedělá ambice na kdovíjak velký počet hráčů, chce zaujmout především milovníky svého žánru. A to se jí daří.

Zastřel si svého profesora 3d - do jednoho!
Zastřel si svého profesora 3d je hra jako žádná jiná. Tedy alespoň co se námětu týče. V poměrně dobře zpracovaném 3d enginu potkáváte při vašich toulkách mnohé nepřátele, přičemž vždy je vaším úkolem jejich likvidace. Co však mnohé duše potěší ještě více je fakt, že těmi nepřáteli jsou profesoři z vaší školy (tedy v případě, že si je do hry v přiloženém editoru importujete). V boji proti učitelskému sboru máte k dispozici šest zbraní, od motorové pily až po plamenomet. Na druhou stranu i učitelé vás mohou napadnout a to buď tím, že se naštvou a explodují, případně na vás pošlou rakety či jakési nesmyslné dialogy. Je tak jen a jen na vás, jak se k tomuto úkolu postavíte a zda učitele přemůžete.