Týden na Plných hrách: hrajeme klasiku

  • 36
Uplynul nám další týden a je tedy čas na pravidelný souhrn her, které jsme pro vás na serveru Plné hry připravily. Tentokráte jsme dali přednost starým a přesto populárním klasikám, takže si na své přijdou příznivci pacmanů, arkanoidů, vesmírných stříleček či her z mobilních telefonů. Určitě si vyberete i vy!
Vyrox - pekelně návyková hra
Vyrox V uplynulých týdnech či měsících jsme Vám, čtenářům Plných her, představili nesčetné množství nejrůznějších variací na hru Arkanoid. Jakkoliv byly dobré a hratelné, určitě nemají na Vyrox, arkanoid té nejvyšší kvality. Přestože se v nabízených možnostech hry a kombinacích řadí do skupinky s ostatními, je to hra tak trošku jiná. Ať už tím, že skóre můžete porovnávat s hráči po celém světě opravdu kdykoliv (i když nejste právě připojeni k internetu), můžete měnit libovolně skiny (a to včetně grafické a hudební stránky) nebo pouze tím, že hra disponuje několika jazykovými mutacemi. Tak jako tak, hudební i grafická stránka hry je opravdu na vysoké úrovni. A nyní už mi dovolte, abych vám při hraní Vyroxu popřál hodiny neutuchající zábavy!

Glizda - stonožka z mobilu
Glizda Mohlo by se zdát, že Glizda je jen další hrou kopírující populárního hada z mobilních telefonů nejmenovaného finského výrobce. Přesto tomu tak není a pakliže si tuto hru zkusíte stáhnout a posléze zahrát, zjistíte, že má mnohem více do sebe a že nenabízí jen známé a stereotypní požírání nejrůznějších pochutin. Glizda je charakteristická především tím, že obsahuje několik jednotlivých epizod a v nich vnořených levelů. Každý level je jiný, obsahuje jiné "masíčko", ale také jiné překážky, které mohou být občas poměrně záludné. Narazit však můžete i na zvláštní bonusy, miny, checkpointy či extra kredity. Kvalitám hry však neodpovídá hudební doprovod, který je poměrně strohý a nudný. I přesto se však Glizda určitě bude líbit především těm, kteří jsou závislí na hadovi z mobilu a jejichž miláček je zrovna napojen na nabíječku a čerpá ze sítě životadárnou elektřinu.

Anakin’s Escape - pryč z boje!
Anakin’s Escape Hry, které čerpají z populárních témat, si své příznivce vždycky najdou. Nejinak tomu nejspíše bude u hry Anakin’s Escape, která si za svůj příklad určila námi milované Hvězdné války. Stejně jako Hvězdné války samotné, i hra je především o střílení a řízení vesmíných korábů. Tentokráte však neovládáte dokonalý 3D model, ale pouze jakousi malou lodičku - údajně se má jednat o Naboo Starfighter - s kterou brázdíte galaxií a konáte dobro (nebo zlo?). Jakmile vkročíte do hry, hned se kolem vás začnou rojit nebezpeční protivníci, kteří jsou vedeni jediným přesvědčením a sice jakkoliv vás zničit. Zda se jim to podaří nebo ne je na vás, životy máte k dispozici tři a v průběhu hry je můžete poměrně lehce doplňovat. Přestože je hra poměrně odfláknutá a její vývoj určitě nebyl nikterak náročný, má ďábelskou hratelnost, která jistě dokáže oslovit i vás samotné. Takže, vzhůru do boje!

Bananoid - banánová předělávka
Bananoid Pakliže vás na začátku týdne zaujala hra Vyrox, nejspíše i tento titul neunikne vaší pozornosti. Narozdíl od Vyroxu je však Bananoid určen spíše otrlejším a světem ostřílenějším hráčům - je prostě poněkud složitější a náročnější. Bananoid je hra, na které zub času nezanechal zase tak velikou spoušť a u níž lze škody vyčíslit v nevelikém počtu kilobajtů. Již dlouhé roky se drží v konkurenci her běžících na podobném principu jaký byl použit v jejich společném předchůdci Arkanoidu a již dlouho předlouho to úspěšně funguje. Hra je stále populární a hrají ji tisíce lidí. Pestrá VGA grafika je na poměrně vysoké úrovni - kuličky, cihly i pálka mají svůj stín. Prémiové cihličky, které padají z rozbitých cihel jsou animované a pokud vám míček propadne, vaše pálka se rozpadne na kusy. Hra se ovládá myší, což je vzhledem k rozsáhlosti levelů (ty jsou obvykle na dvě a více obrazovek) plusem. Pokud se tedy řadíte mezi příznivce arkádových her, Bananoid si určitě stáhněte, přinejmenším vás příjemně překvapí.

Marble Crazy - kuličkové šílenství
Marble Crazy První, ovšem ne poslední, logickou hříčkou uplynulého týdne, je hra s bláznivým názvem Marble Crazy. Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že jde o další z klonů tetrisu, není tomu tak. Hra samotná probíhá na jednoduchém principu - vydíte pět sloupcl s kuličkami a na vás leží úkol je co nejrychleji odstranit a tím pádem přemístit na soupeřovu polovinu. Výdodou hry je, že ji můžete hrát jak proti kamarádovi, tak proti počítači. V obou případech ale platí, že jestliže si nebudete dávat pozor a svoje pole necháte brzy zaplnit, váš konec je nevyhnutelný. Grafick= zpracování je poměrně kvalitní a rozhodně neurazí. Naproti tomu však zamrzí absence jakékoliv hudby či zvuku ve hře, to autoři opravdu takříkajíc nevychytali. Marble Crazy je hra poměrně originální a pakliže máte rádi barevní kuličky jakéhokoliv druhu, určitě vás zaujme.

Ms Blitzmank - že by další Pacman?
Ms Blitzman Přestože grafická stránka MS Blitzmana nepatří k těm nejpovedenějším, určitě není nutné tento klon Pacmana ihned zatracovat. I tento fakt totiž může být v konečné fázi plusem, neboť dnešní hra je tím páde určena i majitelům pomalejších počítačů. A hra samotná? Jak to u Pacmanů bývá, na středu hracího pole se začínají hromadit nepřátelské obludy, které po chvíli společně vylezou ze svého doupěte a začnou se hrnout přímo na vás. Vy už ale hezkou chvilku požíráte, a tak jste se mohli zatím prožrat až ke své záchranné kuličce, kterou když sníte, promění se obludy na několik vteřin v modré svatoušky, jež zase můžete zbaštit vy. Tak postupujete několikrát dokola až k samotnému vítězství. Hra však obsahuje i několik příjemných novinek, jež dokáží chvíle u počítače poměrně zpříjemnit. Veskrze se tedy dá říci, že se jedná o zajímavou hru, která alespoň na chvíli zabaví. I to se cení.

Elektra - neustále pod proudem
Elektra „Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud“, zpívá se nejen v jedné známé české písničce, ale právě takto začíná svoji recenzi na hru Elektra Lubomír Hauerland. Jak tedy taková role drátu vypadá? Váš kurzor je vlastně jeho konec a vy jej máte natáhnout a spojit s dalším koncem. V praxi to znamená vytvářet různé nové obdélníky. Na začátku se můžete pohybovat pouze po okraji herní plochy a z této linky musíte vybočit do černé neodkryté plochy uprostřed. Jakmile kousek odkrojíte, objeví se pod ním pozadí, čímž se také změní tvar vaší možné trajektorie a vy se dále můžete pohybovat jen po hranici nově vytvořeného útvaru. Hra však obsahuje i další zajímavosti, které celkově hru spestřují. Na závěr by tedy stačilo říci, že hra je i přes svoji jednoduchost poměrně povedené a určitě neprohloupíte, když si ji stáhnete a posléze zahrajete. A nebojte se, elektrický proud v tomto případě nezabíjí ...


Témata: Galaxie