Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na Plných Hrách - rozsáhlé fantasy Ashen Empires

  13:12aktualizováno  13:12
Tip tohoto týdne: rozsáhlý herní svět, v němž se můžete pohybovat hodiny a hodiny.

Ashen Empires

Hra týdne

Ashen Empires - rozsáhlé fantasy RPGAshen Empires - rozsáhlé fantasy RPG  
Hodnocení: 9/10

S independent Game Festivalem jsou zpravidla spojené jen ty nejlepší herní projekty. Pokud si tedy zvolíte většinou kteréhokoliv z finalistů, čestných her nebo jiných ocenění, nemůžete se trefit do kousku neoriginálního či graficvky neatraktivního. No a tak nějak najisto jsem i já zvolila MMORPG Ashen Empire, které doslova za málo servíruje hodně muziky. Ashen Empires je totiž online hra o rozsáhlém herním světě, která je šířena zcela zdarma. Pro financování nezávislých vývojářů byl zvolen v současnosti velmi populární systém spočívající v možnosti zcela dobrovolné platby, která je však povinná v momentě, kdy byste rádi pronikli do hry hlouběji a užili si veškeré její možnosti.


Recenze

ColourWise - spektrum barevColourWise - spektrum barev
Hodnocení: 8/10

Ke ColourWise, úspěšnému účastníku zahraniční soutěže, jsem od začátku přistupovala s rečspektzem. Na první pohled se jednalo o originální logickou hru, několik prvních minut mi ale doslova vyrazilo dech a z projektu se vyklubala nad očekávání netradiční a kvalitně zpracovaná hra. Svým způsobem bych ji doporučila umělcům či lidem, kteří se třeba i v mládí věnovali kreslení. Daleko lépe totiž budou cítit systém, jakým se do sebe mísí a mohou mísit barvy tak, aby na paletě vznikl zase o fous jiný odstín. S trochou nadsázky jde o to hlavní, co po vás bude v ColourWise požadováno.


Spectrum Spelunker - barevný jako duhaSpectrum Spelunker - barevný jako duha
Hodnocení: 7/10

A pak že nelze mezi arkádami přijít ještě s něčím alespoň trochu originálním. O opaku nás přesvědčí tato hra určená původně do zahraniční soutěžer, kde v poměrně tvrdé konkurenci obsadila druhé místo. Hlavní hrdina je poměrně nevýrazný typ – zkrátka taková malá až miniaturní postavička nejasného původu s lehce fantaskním nádechem. Ono poslední přirovnání má na svědomí především jedna speciální schopnost, kterou oplývá. Stejně jako třeba takový chameleon dokáže hlavní hrdina jednoduše měnit barvy. Svou roli při tom nehraje barva okolí, jako je tomu v případě zvířecího kolegy, ale zejména vaše interakce, přesněji stisknutí pravého tlačítka myši.

Star Sword - hrdinou ve vesmíruStar Sword - hrdinou ve vesmíru  
Hodnocení: 8/10

Nový projekt týmu GameTop přichází s jasným cílem – zaujmout a pobavit široké hráčské publikum. Předpoklady k tomu má poměrně dobré. Opět se totiž jedná o notně okoukanou scrollovací střílečku z vesmíru. Těch je sice trh přesycen, zato se k nim ale váže pověst výtečné hratelnosti, která pasuje i na tento případ. První bod, kterého si všimnete okamžitě poté, co jste vhození do vesmíru, je fakt, že ovládáte klasickou vesmírnou raketu a to vše jednoduše myší. Ano, tento způsob se velmi dobře osvědčil a já osobně jej u podobných her preferuzji před klávesnicí – s raketou totiž můžete pohybovat s větší přesností a tak se ani vyhýbání projektilům nejeví jako úkol natolik těžký.


MyMahj - další z klonů MahJonguMyMahj - další z klonů MahJongu 
Hodnocení: 6/10

Zatímco u nás se jako správný karban mastí v hospodách mariášek, v Asii byl dříve tradiční hazardní hrou MahJong. Ten nemá ke kartám zase tak daleko a jde vlastně o jakousi obdobu Solitaire. Mahjongových her jsme vám nabídli na PH celou řadu. Doposud nepřekonatelný Kyodai Mahjong však zůstává nadále králem, čemuž se ani není co divit. Přesto již nejde o freeware v pravém slova smyslu a často vás v něm otravují hlášky o zakoupení placené verze. MyMahj ovšem může na krále časem zaútočit. Již nyní umožňuje používat stejné tilesety a nahrávat vlastní obrázky jako pozadí. Nastavit jdou i jiné věci, u těch je ale na výběr jen z několika položek. Bez add-onů si tak můžete vybrat jen ze dvou použitelných druhů kostek – s čísly nebo tradičními znaky, což není dobré pro nejmenší, kteří by nejlépe ocenili obrázky. Slušnější je již sbírka patnácti layoutů, tedy vzorů, ze kterých jsou kostky odebírány.


Ben There, Dan That! - I ben there & i´ve dan that!Ben There, Dan That! - I ben there & i´ve dan that!
Hodnocení: 8/10
Daniel Marshal a Benjamin Ward jsou asi nejegoističtějšími tvůrci adventur za jejich bezmála čtyřicetiletou historii. Nebo si snad vzpomínáte na jakoukoliv hru tohoto žánru, jejímiž hlavními hrdiny by byli samotní autoři? Nutno však kvapem dodat, že smysl pro sebeironii jim rozhodně nechybí a že plakát Sama a Maxe, na nějž natrefíte již ve druhé obrazovce, je v tomto případě dobrým znamením té pozitivní inspirace, která si půjčuje, ale nekrade. Ben There, Dan That! (odteď BTDT) je totiž zatraceně vtipná polízanice, zejména pokud jste s hrami, které autoři tolik adorují, měli tu čest. Oproti nim se však zápletka BTDT jeví vcelku prostá, dá se říci klasická a s lehkým leskem sarkasmu v oku pomrkávající.

360° - sám proti všem360° - sám proti všem
Hodnocení: 7/10
360° je lehce zánovní střílečka inspirovaná Space Invaders. Tentokrát nemáte na bránění pouze malou plochu, ale přímo celou planetu. V praxi to znamená, že namísto plochy bráníte modrou kuličku - a jinak už nového nic. Sám koncept hry vás tedy neohromí, ale naštěstí je zde stále několik inovací. Například více zbraní! Každá pěkná tvářička má ale svoji pihu, a zde je tomu není jinak. K dispozici sice máte více zbraní, než jen základní dělo, ale využijete je zřídkakdy. Všechny zbraně a životy a skóre se vám přenášejí do další mise, dozbrojeno dostanete jen do základního kanónu, a poté je už na vás, kdy si vyplýtváte munici. Hra totiž nemá konec, alespoň soudě dle mých chabých schopností; celé je to jen o získání nejvyššího skóre dokud vás emzáci neutlučou čepicemi.


Ant Attack - mravenčí armádaAnt Attack - mravenčí armáda
Hodnocení: 6/10
Nájezdy emzáků, mechanických robotů naprogramovaných na zabíjení – to vše zde již bylo nespočetněkrát. Právě proto se autoři Ant Attack rozhodli tak trochu experimentoval. Každý, kdo má úroveň angličtiny alespoň jako průměrný žák základní školy jistě bystře uhádl, kdo na nás bude útočit tentokrát. Ant je totiž v překladu mravenec – a těmi se to bude na obrazovce jedině hemžit. Nejsou to ale takové malé potvůrky jako je známe z našich zahrad, parků. Tito hmyzáci vyrostli do neskutečn velikosti, takže hlavnímu hrdinovi lidské rasy sahají řekla bych až nad kotníky. Jejich likvidace proti také nebude tak jednoduchá, jako je tomu v reálném světě a repelent by zde rozhodně neobstál.

Pharaoh Puzzle - na skok do EgyptaPharaoh Puzzle - na skok do Egypta
Hodnocení: 8/10
Starověký Egyp stále leží v hlavě tisíců archeologů celého světa. Vykopávky z této stále zaniklé civilizace snad ještě stále neskončily a troufám si tvrdit, že co objevovat bude ještě mnoho let. Pokud máte dobrodružného ducha a logické uvažování, můžete si zkusit společně s mladou archeoložkou objevit alespoň pár cenných pokladů starých tisíce let. A pak se podí váme na mapu Egypta, zblízka prozkoumáme rukou psaný diář samotné badatelky a pak se konečně vydáme na plac, kde probíhají samotné vykopávky. Pokud je čekáte zpracované alespoň trochu reálně, budete zklamaní. Místo toho se autoři rozhodli vydat dnes neskuztečně profláknutým směrem lehce logické záležitosti stylu spoj tři stejné prvky a nech je zmizet.

Boondog - jako za starých časůBoondog - jako za starých časů
Hodnocení: 6/10
Boondog již na první pohled působí jako hra, která musela zaručeně vyjít již před mnoha a mnoha lety. Ve skutečnosti vám ale předkládáme zaručeně čerstvou záležitost, která si na hru staršího data pouze hraje. Ostatně tomuto zaměření odpovídají i další indicie a hra tak nějak do současného svižného světa plného rychlých hopsaček příliš nezapadá. Zalíbení v ní najdou zejména pamětníci či ti hráči, kteří se nebrání tomu vyzkoušet si zase něco nového. I když by vám v případě arkády mohlo připadat zbytečné procházet si tutoriál, důraznědoporučuji tuto volbu nepřeskočit – na několik netypických špeků byste možná sami nepřišli a byli byste poměrně překvapeni.

Pazzon - za hranice všedních dnůPazzon - za hranice všedních dnů
Hodnocení: 7/10
Pazzon je indie skákačka od stejně jako já starého nizozemského mladíka Jesse Venbruxe. V základu v ní se svým avatarem skáčete vzduchem přes překážky od začátku obrazovky až k jejímu konci. Primární premisa tedy není zase tak odlišná od Precisionu. Jak už je u mě a indie her obvyklé, přistupoval jsem k Pazzonu jako k zajímavému leč zřejmě nudnému/krátkému pětiminutovému dílku. O to výše se pozvedlo moje obočí, když jsem o půl hodiny později vynervovaně a se zpocenými dlaněmi vedl útok na závěrečného bosse... První, co vás zaujme je grafické zpracování. Hra se skutečně odehrává v jakémsi pokřiveném a surrealistickém (?) snovém světě obydleném roztodivnými stvořeními. To, co vidíte na obrázcích, skutečně není pouze mohutná stylizace našeho světa.

Nori Kuro Cat - kočka z pekelNori Kuro Cat - kočka z pekel
Hodnocení: 7/10
Stačí se ujmout kočičího ninji, co místo chlupů plive ohnivé koule, a natrhnout něčemu, co vypadá místy jako pes, místy jako zmutovaná zelenina zadek (pokud tedy má zmutovaná zelenina zadek). Zní to přinejmenším podivně, ale je to zábavné! I když si přiznejme, že nejde o nic víc, než vcelku konvenční plošinovou střílečku. Přesto však Nori Kuro Cat nabízí několik dostatečně nekonvenčních (a možná dokonce invenčních) prvků, které ji umožňují vyhoupnout se z šedi akčního průměru. Tím prvním prvkem je způsob upgradování zbraně. Pochopitelně jako kočka nemáte zbraň, střílíte ústy, jak to ostatně kočky běžně dělávají, a je tedy velkou neznámou jak vaši pusu upgradeovat, řešení je však docela prosté a představuje jej zabíjení nepřátel. Čili - stačí trefit nepřítele a síla vašich střel vzroste, minete-li však, zas o stupeň klesne. Velmi jednoduché a účinné, navíc s sebou třetí nejvyšší stupeň střel přináší i další nezvyklý prvek a totiž kompletní devastovatelnost terénu.

Autor:
Nejčtenější

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Další z rubriky

League of Legends
Slavný fotbalista vyhrál soud s autory League of Legends

Slavný nizozemský fotbalista Edgar Davids uspěl s žalobou proti provozovatelům hry League of Legends. Jedna z postav se totiž notně inspirovala jeho vzhledem.   celý článek

Soccer Fierce Battle
Severní Korea vydala vlastní verzi fotbalové hry FIFA

I v Severní Koreji se hrají počítačové hry, jenže ne ty západní. Fotbaloví fanoušci tak jsou například ušetřeni klasického rozhodování, zda je lepší FIFA, nebo...  celý článek

Ukázka ze hry Fapic
Kvantita na úkor kvality, Steam praská pod náporem špatných her

Ani nově zavedený vstupní poplatek nedokáže zabránit vydávání stále většího množství špatných her. Jen za první týden tohoto měsíce jich vyšlo přes 200.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.