Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách - Morrowind a Star Wars

  12:00aktualizováno  19. května 3:36
Očekávaný Morrowind se vydařil *** Hvězdné války útočí - jaký je film a jaké jsou hry *** Indiana Jones se vrací *** Jsou Tactical Ops lepší než CS? *** Hmaty a chvaty ve Virtua Fighter 4 stojí za vyzkoušení *** Češi připravují fantasy adventuru *** Změny v Icewind Dale II *** Matrox má špičkovou grafickou kartu *** A též obrovské množství downloadů

Star Wars Epizoda II: Klony útočí

Tak už se to blíží. Ptáte se co? No přece obří výstava věnovaná elektronické zábavě Electronic Entertainment Expo, jinak též E3. Jedna z největších událostí herního průmyslu. V době kdy čtete tento text, se Petr s Vrecem, kteří už míří do Los Angeles v dobré naději, že tam doletí :-), i zbytek redakce tady v Praze, připravujeme na pořádný týdenní zpravodajský maraton. Během výstavy vás budeme neustále informovat o všem, co se zde jenom šustne a určitě se vám vyplatí dívat se na naše stránky několikrát denně. S jistotou tam najdete něco nového. Tok nových a nových žurnálů by se neměl téměř vůbec zastavit, stejně jako přísun aktuálních článků. Nemusíte se tedy příliš trápit s tím, že nebudete v USA, pokud vše půjde podle plánu, nemělo by vám nic důležitého uniknout.

Trhák týdne - Morrowind a George Lucas
Dlouho očekávaným trhákem byl bezesporu třetí díl ságy The Elder Scrolls, zvaný Morrorwind. Tato velkolepá hra splnila všechna očekávání a aspiruje na nejlepší erpégéčko tohoto roku. Ovšem uplynulý týden by se dal též nazvat "Sedmi dny George Lucase". Proběhla premiéra druhé epizody Hvězdných válek, o níž jsme vás informovali, vytvořili jsme také přehled v podstatě všech starwarsáckých her, které od roku 1980 spatřily světlo světa a navíc jsme vás přinesli první zprávy o čtvrtém pokračování herních dobrodružství hrdinného archeologa Indiana Jonese, pojmenovaném Indiana Jones & the Emperor's Tomb.

Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Pondělí - Indy a vojáčci se vrací
Plastikoví vojáci se vrátili a opět bojují o život na nebezpečných chodbách rodinných domků, v hlubokých lesích zahrad i na pustých dunách pískovišť. Malí válečníci jsou tu s další strategií, tentokrát pojmenovanou Army Men: RTS. Hra se celkem povedla, ale jedná se jen o lehce nadprůměrný titul. Podobně dopadl i Splashdown pro Playstation 2. Toto arkádové ježdění s vodními skútry není špatné, ale rozhodně se nejedná o nezapomenutelný počin. Tím by se naopak mohlo stát čtvrté (pokud nepočítáme Desktop adventures) herní dobrodružství hrdinného archeologa Indiana Jonese. Stejně jako v případě minulého dílu, půjde o akční adventuru viděnou pohledem třetí osoby. Doufejme, že se autoři kromě kvalitního grafického zpracování a dostatečného množství akce, zaměří i na nějaké ty adventurní prvky. Těmi by ale téměř jistě mělo oplývat třetí pokračování Broken Swordu. A jestli vás zajímá co se předminulý týden na Bonuswebu událo, přečtěte si staršího brášku článku, na nějž právě koukáte. Chybí-li vám tady nějaký sport, sežeňte si GameBoy a počkejte si na vydání arkádového tenisu Droopy's Tennis Open či si zahrajte na gladiátory v připravované hře Gladius. Za pozornost však stojí i tituly, které na E3 chystá fima Sierra.

Pondělní screenshoty - Blitzkrieg, Mobile Forces, Blitzkrieg, The Sum of All Fears, Static, Nefandus, Earth 2150: Lost Souls, Icewind Dale II, Stealth Combat

Pondělní downloady - Rayman 3: Hoodlum Havoc (trailer), Lock On: Modern Air Combat (trailer), Dungeon Siege (editor), Day of Defeat 2.1 (přídavný mod), Tiger Woods PGA Tour 2002 (demo)

Tactical Ops: Assault on Terror

Úterý - jsou Tactical Ops lepší než CS?
Titulů zaměřených na týmové multiplayerové hraní vzniká stále víc. Jedním z posledních je, z volně šiřitelného modu pro Unreal Tournament odvozená hra Tactical Ops: Assault on Terror. Svým pojetím se blíží slavnému Counter Striku, ale je zaměřena více na rychlou akci. I když se názory na tento počin různí, má spoustu fanoušků. Z moderní války do světa fantazy nás přenese podrobné preview na vážného konkurenta Hores of Might and Magic 4, pěknou tahovou strategii Age of Wonders II, která bude zřejmě minimálně stejně dobrá jako Heroes 4. Her patřících mezi absolutní klasiku není mnoho a jednou z těch nejklasičtějších je Bomberman. Nyní si jej můžete zahrát kdekoli - konverze tohoto titulu pro GameBoy Advance se opravdu povedla. Zatímco Bomberman není nijak hardwarově náročnou hrou, najde se spousta jiných, které potřebují pořádně výkonný stroj. Pokud jej doma nemáte a uvažujete o upgradu, podívejte se do naší pravidelné hardwarové rubriky na nový procesor Celeron a grafickou kartu Matrox. A jestli nechcete počítač, mrkněte se kolik bude stát PSone, jak vypadá nová hra Ty the Tasmanian Tiger pro PS2 a GameCube a co chystá Nintendo na poli on-line hraní.

Úterní screenshoty - Unreal Tournament 2003, HoveRace

Úterní downloady - Port Royale (trailer), Operation Flashpoint: Resistance (trailer), Team Factor (demo), F.D.N.Y Firefighter: American Hero (demo)

Virtua Fighter 4

Středa - Virtua Fighter a Icewind Dale
Středa se už nesla ve znamení blížící se premiéry druhého filmu z nové řady příběhů z vesmíru Hvězdných válek. Star Wars jsou bezesporu nejlépe provázaným filmo-herním projektem, a tak jsme se s pomocí Síly podívali do minulosti, na hry, jež se váží k jedné vzdálené galaxii . První část pojednávala o těch, vydaných od roku 1980 do roku 1996. Mezi světoznámé tituly patří i Icewind Dale, druhý díl této hry měl původně běžet na druhé edici pravidel D&D, ale nakonec bude modifikován pro edici třetí. Co to znamená, se dočtete v této novince. Pokud více než na kouzla a meče spoléháte na virtuální hmaty a chvaty, podívejte se na recenzi čtvrtého dílu Virtua Figteru pro Playstation 2, jenž se opravdu vyvedl. Ptáte se kde je písíčková recenze? Najdete ji tady. Je na hru Extremely Goofy Skateboarding, což je takový jednodušší, dětský, a ne úplně dokonalý klon Tonyho Hawka. Libujete-li si číslech, podívejte se jak se prodává GameCube. Bez zajímavosti nebyly ani hry, jež na E3 připravuje Buka Entertainment.

Středeční screenshoty - Jazz & Faust, Splinter Cell, Soldier of Fortune 2

Středeční downloady - Praetorians (trailer)

Dragon Throne: The Battle of Red Cliffs

Čtvrtek - Star Wars strikes back
Pět minut po půlnoci proběhla dlouho očekávaná premiéra filmu Star Wars Epizoda II: Klony útočí, a s ní se na Bonuswebu objevil i náš pohled na tento film. Ovšem nejen Hvězdné války hýbaly světem, ale též nová grafická karta od Matroxu Parhelia-512, která by se mohla stát silným konkurentem výrobkům Nvidie. Zajímavá je však také realtimová strategie Dragon Throne: The Battle of Red Cliffs, pokračování Three Kingdoms: Fate of the Dragon. Oproti prvnímu dílu sice nepřináší nic moc nového, ale i tak se jedná o poměrně kvalitní záležitost, jež by neměla uniknout vaší pozornosti. A pokud vás zaujala středeční recenze Virtua Figteru 4, mrkněte se na obsáhlý popis všech třinácti udatných bojovníků, kteří se v něm utkávají. Z ohlášených her je zajímavá strategie v reálném čase Soldiers of Anarchy, zasazená do postapokalyptického světa, pokračování adventury Tři lebky Toltéků a předělávka amigáckého Defender of the Crown na GameBoy Advance. Pro všechny, jež se těší na obsáhlé zpravodajství z E3, tu máme soupis her, které zde bude prezentovat EA. Důležitá je i informace o koupi firmy Fishtank Interactive firmou JoWooD.

Čtvrteční screenshoty - Legion, O.R.B., Command & Conquer: Generals, Fenimore Fillmore: The Westerner

Čtvrteční downloady - Bonazz: hokejista (tapety), The Sum of All Fears (trailer)

The Elder Scrolls: Morrowind

Pátek - hurá Morrowind
Konečně. Po dlouhém čekáním k nám dorazilo gigantické RPG Morrowind - třetí díl ze ságy The Elder Scrolls. Jeho kvality nemůže asi nic lépe vystihnout, než závěrečný verdikt: "Morrowind je první offline RPG, které nebudete hrát, ale prožívat ve fantastickém a přitom zcela reálném a fungujícím světe". Hra se prostě opravdu povedla. Pokud vás zajímá jak to bude s jejím vydáním u nás, podívejte se sem. Zdařilá by se mohla být i připravovaná česká fantasy adventura Ron Loo, na níž pracují vývojáři z týmu Peregrius. Na tuto hru jsme se opravdu podrobně podívali, takže se z našeho článku dozvíte snad vše, co se o ní v tuto chvíli dá zjistit. Zcela netradiční námět má simulátor potápění Everblue. Jestli vás lákají mořské hlubiny, lepší hru asi nenajdete, ale jinak to zase takové terno není. A protože poprask okolo Hvězdných válek pokračoval, přinesli jsme vám v pátek druhou část našeho povídaní o hrách z vesmíru Star Wars. Tentokrát jsme se zaměřili na tituly vyšlé od roku 1997 do současnosti i na ty co se teprve připravují. Není to tak dlouho co jsme záviděli Maďarům, že se u nich vyrábí Xbox a už pro to není důvod. Výroba této konzole se totiž stěhuje do Číny, z čehož nemají v Maďarsku vůbec radost. Snad jim alespoň trošku zvedne náladu, že skvělý simulátor IL-2 Sturmovik se dočká datadisku The Forgotten Battles.

Páteční screenshoty - Mercedes-Benz World Racing, Robocop

Páteční downloady - Battlefield 1942 (trailer), Tomb Raider: The Angel of Darkness (trailer), Tactical Ops: Assault on Terror (patch), Serious Sam: The Second Encounter (patch), Heroes of Might and Magic 2 Gold CZ (patch), Monopoly Tycoon (addon), The Sum of All Fears (demo)

Day of Defeat

Víkend - mody útočí
Vzhledem k tomu, že herní mody do 3D akcí vás opravdu zajímají a víkend je jako stvořený pro multiplayerové bitvy, podívali jsme se v sobotu na další modifikaci nesmrtelného Half-Lifu. Tentokrát na Day of Defeat verze 2.1, jenž mapuje období druhé světové války. Majitele nejúspěšnější herní konzole všech dob, tedy playstationu, by mohlo zajímat, jak probíhal vývoj jejich herního stroječku. Proto jsme vám naservírovali kompletní shrnutí všech významných dat v "životě" PSX, PS2 i PSone, a to už od roku 1990. Zde najdete první díl článku a tady druhý. Pro všechny, kteří zakysli v nějaké hře, jsme na víkend opět nachystali návody. Tentokrát na povedenou 3D akci ze světa Hvězdných válek Jedi Knight II a na dlouhatánské erpégéčko Wizardry 8. Dřímá-li ve vás sportovní duch, přihlaste se do českého turnaje v NHL 2002.

Víkendové screenshoty - Gore, Star Wars: Knights of the Old Republic, Xtreeme Forces, Stronghold: Crusader, Echelon: Wind Warriors, MARCH!, Midnight Nowhere, Paradise Cracked, Spells of Gold

Víkendové downloady - Dead or Alive 3 (trailer), Matrix Reloaded (trailer), TimeSplitters 2 (trailer), Red Faction 2 (trailer), New World Order (trailer), Blip & Blop (demo), Cycling Manager 2 (demo), Operation Blockade (demo)

Autor:
Nejčtenější

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Batrman: The Enemy Within
Recenze nového Batmana od Telltale nebude. Je to totiž pořád to samé

Ano, nový interaktivní seriál od Telltale se opět podařil. Pokud vás bavila první sezona, běžte si koupit i druhou. Pokud vás první sezona nebavila, druhou si...  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Výstava staré výpočetní techniky nazvaná Století  informace na Fakultě...
Hurá, informatika! Jak se hrálo na školních počítačích

Učebny informatiky byly ještě na přelomu tisíciletí místy, kde někteří studenti viděli počítač poprvé. Místo učení pak na nich samozřejmě chtěli jen hrát hry.  celý článek

Další z rubriky

GTA 5
Prestižní škola využívá Grand Theft Auto 5 jako učební pomůcku

Kanadská prestižní střední škola Royal St. George’s College využívá Grand Theft Auto 5 jako učební prostředek, na kterém studentům ukazuje zakořeněné...  celý článek

No Man’s Sky - Atlas Rises
Patch do No Man‘s Sky přidává příběh a jednoduchý multiplayer

Rok po vydání obdržela vesmírná akce No Man’s Sky masivní patch, který zásadním způsobem vylepšuje hratelnost.  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.