Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UEFA EURO 2004

  12:00aktualizováno  9. června 9:18
Tak v sobotu nám to teda začne. Největší fotbalový svátek posledních dvou let si už přede dveřmi pucuje kopačky a využít se toho snaží kdo jiný než EA Sports. Tak ukažte hoši, jakou formu jste si na šampionát přivezli.

UEFA EURO 2004 Vzhledem k tomu, že pozítří „to“ už všechno naostro začíná, jsou tyto řádky psány ve stavu maximálního fandovského stresu a velkých očekávání, která se ale harmonicky střídají se záplavou maličkých přáníček typu „dát prvního góla a pak už to bude dobrý“ nebo „remízu bychom uhrát mohli“. Pakliže tedy máte v tuto vypjatou dobu chuť si číst něco o nějakých videohrách, pak pohleďte, co bylo rozechvělými prsty vyryto tokem elektronů na obrazovou masku monitoru.

To, jak na tom série FIFA v posledních letech je, asi netřeba moc připomínat. Řečiček o stagnaci a úpadku již bylo napsáno více než dost. Jistá, do budoucna slibná zlepšení, přinesla až v podstatě až poslední FIFA 2004, která ovšem stále zůstala v uctivém odstupu za poslední inkarnací Pro Evolution Soccera. A z minulých let se vžil i jakýsi ne příliš příjemný úzus, kdy sice ke každé významné světové fotbalové události vyšla z dílen EA Sports speciální fotbalová hra, ovšem vždy se jednalo prakticky pouze o „ořezanou poslední FIFu s jinými soupiskami, stadiony a reprezentačními dresy“. Proto jsme od Eura 2004 nečekali ani nic jiného. A to byla na jednu stranu chyba, ale na stranu druhou jsme tím pádem nakonec byli o to příjemněji překvapeni. Mnoho much totiž bylo odstraněno, ale zase se pár nových mušek objevilo. Naštěstí již podstatně menších.

UEFA EURO 2004 Takže, co se zlepšilo? V prvé řadě je Euro 2004 prakticky nezávislá na FIFě 2004, jedná se v podstatě o úplně novou hru, což je poznat, zejména co se herního systému týče, skoro už při prvním kopnutí do míče.

Pakliže tedy máte v tuto vypjatou dobu chuť si číst něco o nějakých videohrách, pak pohleďte, co bylo rozechvělými prsty stvořeno.

FIFA 2004 mezi hráče s velkou pompou naběhla s „inovativním a intuitivním“ systémem přihrávek Off the Ball jen proto, aby ji za necelý rok nevlastní sourozenec Euro 2004 velkoryse ignoroval. A v tuto chvíli lze již naprosto jednoznačně říci, že to je dobře. Trochu špatně ale zase na druhou stranu je, že i sem se tvůrcům podařilo implementovat něco podobného jako Off the Ball nicméně z hlediska hratelnosti je to mnohem, mnohem uživatelsky příjemnější, přičemž zde není kladen takový důraz na využívání této featurky jako právě v případě FIFA 2004. A pokud se již rozhodnete tuto možnost využít, přejde vám do krve rozhodně rychleji a neklade takové nároky na schopnost koukat po obrazovce každým okem jinam. Společně se změnou přístupu k samotnému fotbalu jako takovému tak tato metoda paradoxně zvyšuje celkový fotbalový projev hry. UEFA EURO 2004 Není to sice úplně to pravé „v jednoduchosti je síla“ jako to známe z Pro Evo, ale rozhodně je to znatelný krok vpřed.

Když u je řeč o Pro Evolution Socceru, jistě není bez zajímavosti, že se mu Euro 2004 snaží přiblížit i zpracováním ovládání, které v mnoha ohledech a situacích přímo tříská do očí prohlášením: „Je to jako v Pro Evo“.

V honbě za Pro Evo se z arkády stalo spíš už něco jako pohodička pro seniory, ale pořád to vypadá více jako fotbal než kterákoli řadová FIFA za posledních pět let.

Rozhodně to ale není potřeba mít hochům z EA Sports za zlé. Naopak, oceňujeme, že konečně někomu z Největšího-Herního-Kolosu-Na-Světě došlo, že je možné, aby někdo byl schopen vymyslet něco lepšího než na co přišli oni samotní Velcí-Mágové a dá se to interpretovat i jako takový malý a skrytý hold sérii PES. A když nad tím tak uvažujeme, nebylo by do budoucna od věci, kdyby se ovládání obou velkých rivalů sjednotilo. Jejich porovnávání by se tak mohlo stát zase o něco objektivnějším.

UEFA EURO 2004 Pozitivně jsme hodnotili i změny v oblasti fysiky míče a celkové fotbalovosti hry. Je sice pravda, že v honbě za Pro Evo se z arkády stalo spíš už něco jako pohodička pro seniory, ale pořád to vypadá více jako fotbal než prakticky kterákoli řadová FIFA za posledních pět let. Možná, že někomu bude hra svou rychlostí a ztvárněním (herním, ne technickým) připadat jako až přehnaně „akademická“, ale je potřeba vyzdvihnout fakt, že po většinu času máte opravdu dojem, že proti sobě hrají repre mančafty na důležité sportovní akci a ne dvě party kluků ve vesnické lize. Hráči tedy docela zodpovědně udržují formace, hlídají si svůj prostor, protihráče a třeba i ofsajdové pasti. Dost solidně hrají i počítačem ovládané obranné valy, které jsou sice většinou (pokud zrovna nevedete a počítač nepotřebuje útočit) pevně semknuté, ale rozhodně ne nepřekonatelné. Představují

Pro našince bude nejvíce atraktivní skutečnost, že je ve hře přítomen náš nároďák s pravými jmény a dresy, ale že zároveň mnoho z našich borců je opravdu dost podobných své reálné předloze.

vítanou výzvu k pokoření, kterého můžete dosáhnout na poměry fotbalů od EA Sports až nebývale mnoha způsoby, záleží samozřejmě na aktuálním rozestavení, a preferencích týmu v daném okamžiku. Pokud tedy budete mít nastavenu hru po křídlech s následnými centry a zároveň mužstvo jako celek stáhnete spíše dozadu, asi těžko můžete očekávat nějakou výraznější podporu spoluhráčů při ojedinělém výletu osamělého útočníka do hloubi soupeřovy poloviny. V tomto ohledu asi nelze mít vážnějších výhrad, i když opět … Pro Evo to prostě není.

UEFA EURO 2004 Velkou pochvalu si ale zaslouží zpracování standardních situací. Rohy fungují tak, že si vyberete, zda chcete kopat třeba na bližší či vzdálenější tyč, potom podle symbolů na ovladači i hráče, který si na roh bude nabíhat, a pak už jen chvíli čekáte. V mezičase se na hřišti objeví kruh, který označuje, kam míč poletí, a vaším úkolem je naběhnout si do tohoto prostoru včas tak, abyste zároveň i setřásli bránícího hráče. Chce to sice trochu cviku, ale ve výsledku je to opravdu dobrý nápad. Naproti tomu zahrávání přímých kopů sice nápaditostí zrovna nehýří (snad jen určení prakticky libovolné falše analogovou páčkou na ikonce míče stojí za avláštní vypíchnutí), zato je ale maximálně uživatelsky příjemné a nemusíte tedy strávit týden ukrutným tréninkem této jediné činnosti jako třeba právě v Pro Evo. Pokud se vám pak čas od času „v podstatě samo“ podaří s Pavlem Nedvědem zakroutit balón pěkně kolem zdi a posadit jej pěkně k tyčce, působí to jako opravdu sladká odměna a dodá vám to chuť do dalšího hraní.

Klasikou je pak jakostní technické zpracování, na němž si u EA Sports vždy patřičně zakládali. Pro našince bude asi nejvíce atraktivní skutečnost, že nejenže je ve hře přítomen náš nároďák s pravými jmény a dresy, ale že zároveň mnoho z našich UEFA EURO 2004 borců ze základní sestavy je opravdu dost podobných své reálné předloze. Zbytek jich je zvládnutých alespoň v intencích hrubé podoby a odpovídající barvy vlasů, a tak to za naše odnesl chudák samojediný Petr Čech, z něhož autoři „vyrobili“ blonďáka s plnovousem. Ale nevadí, hlavně že něco pochytá. A i kdyby nepochytal vůbec nic, hlavně že bude mít formu supermana v následujících dnech.

Celkově tedy musíme říci, že ač Euro 2004 má oproti PESu stále dost co dohánět, stává se příjemným překvapením. Hoši z EA Sports sympaticky odhodili auru herních polobohů a evidentně se snaží svůj fotbal co nejvíce vylepšit a znejistit tak krále videoherních fotbalů. Stále je zde ještě dost věcí k vylepšení, ale vzhledem k mizérii, jakou předváděla v minulých letech FIFA, se jedná téměř o zjevení. Pokud by takto vypadalo několik posledních FIF, dalo by se i pochopit, i vzhledem k poměrně širokým možnostem „personalizace“, že se každoročně jedná o nejprodávanější fotbalové tituly. Zní to možná neuvěřitelně, ale Euro 2004 prostě není takovým reprezentačním datadiskem, jako bychom po minulých letech čekali.

Odraz ode dna

Možná, že už někdo na internetu udělal anketu o nejhorší hru ze série FIFA, ale v tom případě nám tedy unikla. Každopádně pokud bychom měli hlasovat sami za sebe, "vyhrála" by to patrně jedna z trojlísku v letech 99-2001. Fifa 99 byla sice ještě po Road to World Cup relativně kvalitní, ale museli jste ji "umět" hrát. Pokud jste se tedy uchýlili k taktice, kterou dříve nebo později objevil úplně každý, a sice, že jste útočné akce táhli po křídlech a pak centrovali do vápna, padl téměř z každé akce gól, což velice brzy vyústilo v nebetyčnou nudu. K tomu si připočtěte v té době poněkud nedoladěný model, kdy bylo možné úspěšně odcentrovat, i kdyby u vás byli třeba tři soupeři najdenou, a téměř stoprocentní úspěšnost nůžek ve vápně a vyjde vám, že tento ročník byl asi tím největším průšvihem, který se ale dočasně maskoval za solidní sezónu 98. Postupem času ale hráči začínali otevírat oči a pak do toho ještě navíc přišly fotbaly od Konami. Výraznější zlepšení tak pozorujeme až dnes, s příchodem Eura 2004.UEFA EURO 2004
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: až 8 hráčů (2x multitap)
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 339 kB
Verdikt: Po letech stagnace se série FIFA konečně trošku pořádně hnula. Možná je to ale jen tím, že se tentokráte jmenuje UEFA :-).
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
Nejčtenější

Black Mirror Remake
Česká adventura Posel Smrti se dočká remaku. Budou ho dělat Němci

Jedna z nejlepších českých her vůbec se po 14 letech od vydání dočká kompletního přepracování. Nepracují na něm však původní autoři a od originálu se má lišit...  celý článek

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Další z rubriky

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.