Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UEFA EURO 2008 - největší lákadlo? Licence na skutečná jména hráčů

  0:02aktualizováno  0:02
Fotbalové EURO je velká slavnost. Počítačové EURO 2008 už zase tak velký zázrak není.
60

UEFA EURO 2008

Platforma: PC
Výrobce: EA

  • Licence na fotbalové EURO
  • Mód European Campaign
  • Zastaralá grafika
  • Kostrbatá hratelnost
  • Lenost hráčů

Poměrně hratelný fotbálek s kompletní licencí na fotbalový evropský šampionát, který však za konkurencí stále výrazněji zaostává.

Herní karta

UEFA EURO 2008 (PC)

UEFA EURO 2008 (PC)Fotbalové EURO se kvapem blíží. Média informují, která že z hvězd našeho týmu se zrovna zranila a skeptici rozjíždějí diskusní kroužky o tom, od koho dostaneme největší nakládačku. Nebylo by to EA, aby při této příležitosti nevydalo tematickou hru. Jistě, vidina možnosti zahrát si za svůj národní tým a dovést ho k poháru je lákavá.

Pokud si někdo zakryl oči a doufal, že se i na PC objeví EURO v next-gen kabátku, tak se nedočká. Zase tu máme ten starý známý fotbal, který nám byl servírován již na podzim. Po herní stránce jsem oproti FIFA 08 žádné velké změny nezaznamenal. O tom ale až později. Na řadu přišel rozbor herních módů.

UEFA EURO 2008 (PC)Rychlý zápas ani nemá cenu nějak představovat, tam je vše při starém - konec konců, co také měnit. Stěžejním módem je zcela jistě samotný šampionát. Ten dovolí hrát buď konečný turnaj, nebo se prokousat kvalifikacemi s jednou z evropských zemí. V obou případech jsou skupiny tak, jak byly ve skutečnosti. Samozřejmě pokud hrajete i včetně kvalifikační části, tak se skupiny na finálovém turnaji liší od těch reálných. Cesta k vavřínu není jednoduchá, ale na druhou stranu není ovlivněna žádnými nepřímými faktory. Tím myslím následující – třeba, že se mi žádný z hráčů nezranil mezi zápasy, což se ve skutečnosti stává velmi hojně. Je škoda, že mód není nijak obohacen – prostě hrajete zápasy a kromě upravování taktik žádné zpestření nečekejte. Motivace k hraní je tak pouze případná národní hrdost a chuť dovést svůj tým k vítězství.

GAMEPLAY VIDEO

UEFA EURO 2008 (PC)Dalším na řadě je Captain your Country, který je v podstatě to samé, jako předchozí mód s tím rozdílem, že hrajete pouze za jednoho hráče. Oproti next-gen možnosti nesoucí stejné jméno je to jen chudý příbuzný. Vytvoříte nebo vyberete hráče, za kterého chcete hrát, tomu je následně přidělena kapitánská páska a jdete se prodírat turnajem. No jo, je to hodně okleštěná podoba Be a Pro z poslední FIFY. Co se týče samotného hraní tohoto módu, tak dost záleží na tom, jaký post na hřišti si vyberete a jaké máte cítění pro poziční hru. Nejlepší je samozřejmě hrát někde v záloze, protože tam si zakopete nejvíc. Spoluhráči se vám rozhodně nesnaží přihrávat za každou cenu. Někdy se dokonce rozhodnou vám nepřihrát za žádnou cenu. Několikrát se mi stalo, že jsem okolo sebe měl prostoru, jak páchnoucí cestující v poloprázdné tramvaji a spoluhráč stejně přihrál někomu jinému – ten třeba stál v obležení soupeřů. Je ale pravdou, že se to stávalo spíše v situacích, kdy mé postavení nebylo pro postup týmu vpřed výrazně přínosné.

"Když to shrnu – máte za úkol udělat z vašeho týmu evropskou fotbalovou velmoc."

UEFA EURO 2008 (PC)Tak a teď pozor, dostává se na řadu potenciální žolík titulu. Má slova výše o stěžejním módu možná nebyla úplně přesná. Zatím jsem se totiž nezmínil o European Campaign. O co jde? Ujmete se jednoho z týmů a vrhnete se do víru evropských výzev a všemožných zápasů. Dobře, to jsem to moc nevysvětlil. Se svým týmem začínáte nad mapou Evropy – ta je rozdělena na regiony. Ze začátku máte přístupné jen některé země. V rámci každé z nich je vám zadána jedna nebo více výzev. V každé z nich vždy máte zadán jeden úkol nezbytný pro splnění (jste uvedeni do probíhajícího zápasu a zpravidla máte vyhrát nebo zamezit porážce, to se netýká penalt, kde máte prostě vyhrát) a pak další dva, za jejichž splnění dostanete stříbrnou nebo zlatou medaili. Jak vyhráváte, tak vám jsou přidělovány body a následně se odemykají nové země. Hraní se neomezí pouze na plnění výzev, ale objevují se i regulérní zápasy. Během plnění úkolů taktéž dostáváte tzv. Grow Points, za které potom zlepšujete atributy svých hráčů. Když to shrnu – máte za úkol udělat z vašeho týmu evropskou fotbalovou velmoc. Musím podotknout, že mód je poměrně zajímavý a poskytne i zdravou dávku motivace v podobě odemykání nových možností a bonusů.

INTRO VIDEO

UEFA EURO 2008 (PC)Tím jsem vyčerpal představování podstatných herních možností, možná ještě doplním "trénink" a "penalty" jako samostatné módy. Teď se dostávám k hratelnosti. Jak jsem psal již na začátku příliš rozdílné oproti podzimní FIFĚ to není. Hra je opět kostrbatá a prostě se to nehraje tak, jak bych si představoval. Hřiště působí poměrně malým dojmem a hráč se skoro ani nemůže otočit s míčem, natož se hned pouštět do spanilých sól přes celý pažit (ale to není výtka). Hra víceméně tlačí ke kombinační hře. Po nějakém čase jsem si na to zvykl, ale rozhodně to nebylo hned.

Dalším problémem je lenost vašich svěřenců. Několikrát jsem začínal vidět rudě jen díky tomu, že jsem prostě nebyl schopen přinutit svého hráče k výraznějšímu pohybu směrem k míči. Naštěstí s tím má problém i protivník, takže se jedná o lenost globální. UEFA EURO 2008 (PC)Brankáři také nepřekvapí a dost často doplnili "naštvanometr", který před tím načali hráči v poli. Jejich laxnost je také místy dost prudící. Rohy sice kryjí celkem spolehlivě, ale pokud mají vyběhnout proti útočícímu hráči soupeře, tak selhávají a samy od sebe se nehnou z malého vápna. Naštěstí se to dá řešit jejich manuálním vyběhnutím. S tím nejspíše počítají i autoři – když si to může udělat hráč sám, tak proč bychom ty brankáře upravovali. Také mi dalo chvilku, než jsem opět na tento systém přivykl. Fyzika míče taktéž není to pravé ořechové. Co je ale příjemné, že se jinak chová na mokrém a suchém povrchu.

"Kompletní licence na skutečné EURO 2008 je samozřejmostí a nejspíše i hlavním lákadlem, proč si titul koupit."

UEFA EURO 2008 (PC)Kompletní licence na skutečné EURO 2008 je samozřejmostí a nejspíše i hlavním lákadlem, proč si titul koupit. Všechny týmy by měli mít svou vlastní taktiku a v rámci možností aktuální soupisku. Samozřejmě to platí pro dobu, kdy se soupisky a taktiky dělaly a nikdo nezaručí, že na závěrečném turnaji nebude vše jinak. Co se týče obličejů, tak ty jsou u většiny velkých hvězd reálné. Zase ale takový Petr Čech má sice svoji helmu, ale podobu v obličeji jsem hledal jen velmi těžko. Jiní hráči českého výběru jsou na tom lépe – například Ujfaluši, Koller nebo Rosický – ti vypadají tak, jak mají. Výše jsem se již zmínil o tom, že kvalifikační i turnajové skupiny jsou podle těch skutečných.

UEFA EURO 2008 (PC)Zajímavou novinkou oproti podzimní sestřičce je Kick Stick, která nám dovoluje zahrávat standardní situace pomocí pravé analogové páčky. Pohybem dolů se jakoby napřáhnete a škubnutím nahoru dáte pokyn ke střele. Míči můžete dodat i rotaci tím, že s páčkou hýbnete na jednu ze stran při pohybu nahoru. Ze začátku jsem měl pocit, že se autoři řídili pravidlem proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, ale za nějaký čas jsem novince přišel více na chuť. Hlavně při zahrávání penalt. Přičemž techniku vás nikdo nenutí používat.

Technické zpracování snad ani nemá cenu nějak představovat. Grafika už má svá léta za sebou a navíc je divně neplynulá. Ne, neseká se to, ale třeba oproti nejnovějšímu Pro Evolution Socceru se to hýbe trošku hůře, což je vzhledem ke grafické stránce s podivem. UEFA EURO 2008 (PC)U zvuků vše také zůstalo při starém, neurazí ani nenadchnou. Multiplayer se také drží v zaběhnutých kolejích. Můžete buď hrát zápas jeden na jednoho, nebo si dát Captain your Country v kooperativním režimu až pro čtyři hráče.

Závěr je tady a s ním opětovné bilancování zda hru pořídit, nebo ne. Změn oproti FIFA 08 je minimum a to rozhodně není nejmilejší. Mód European Campaign je sice zajímavý, ale že by sám stál za to, si hru pořídit to tedy nevím. UEFA EURO 2008 je poměrně hratelným fotbálkem, ale na konkurenci v podobě posledního Pro Eva rozhodně ztrácí. Možnou náplastí by mohla být cena, která je protentokrát stanovena na férových 799 Kč.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 822 čtenářůNejčtenější

Biomutant
Nově oznámený Biomutant vypadá jako Kung Fu Panda pro dospělé

Konečně zase nově oznámená hra, která nemá v názvu číslovku. Biomutant láká na otevřený svět a možnost přizpůsobit si vlastního hrdinu k obrazu svému.  celý článek

Gwent Thronebreaker
Kartičková minihra ze Zaklínače dostane vlastní příběhovou kampaň

Populární karetní hra Gwent už jednu svoji hru má. V chystaném titulu Gwent Thronebreaker však tradiční partie obohatí i příběhová omáčka.  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

The Elder Scrolls V: Skyrim
Podpora virtuální reality pro Fallout, Doom i Skyrim bude do konce roku

Tři nejočekávanější hry pro virtuální realitu plánuje firma Bethesda vydat ještě dokonce roku. Majitelé přileb Oculus Rift však mají zřejmě smůlu.  celý článek

Call of Duty: WW2
Letošní Call of Duty nabídne i prostor pro poflakování se s kamarády

Součástí Call of Duty: World War II bude i prostor pro socializaci nazvaný Headquarters, v němž se můžete setkávat s přáteli a soutěžit v různých disciplínách.  celý článek

Další z rubriky

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

The Surge
RECENZE: Ve sci-fi The Surge budete umírat na každém kroku. Stojí to za to

S tím, jak se v posledních let řada vývojářů vydala cestou zjednodušování a větší přístupnosti pro širší publikum, nastoupil i opačný trend. Nejznámějším...  celý článek

Škoda Octavia 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Octavia 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 26 010 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.