Uncharted: Golden Abyss

Uncharted: Golden Abyss

Mladý Indiana Jones válí i zmenšený. Recenze Uncharted pro PS Vita

  • 0
Cesta po stopách španělských kolonizátorů nemůže probíhat v klidu. Už jen proto, že se na ni vydáváme s dobrodruhem Nathanem Drakem. Ten již třikrát předvedl, že pokud nevisí někde na skále, nepřeskakuje propasti nebo po někom nestřílí, tak se cítí všelijak, jen ne dobře.
90

Uncharted: Golden Abyss

Platforma: PS Vita
Výrobce: SCE BEND

  • Výborný příběh
  • Skvělé postavy a dialogy
  • Přizpůsobení potřebám handheldu
  • Příkladné využití možností přístroje
  • Motivuje k dalšímu hraní
  • Grafika neoslní až tak jako na PS3
  • Občas to běží až příliš hopem

Dobrodruh Nathan Drake nezklamal ani na PlayStation Vita. dorazil ve výborné akci se standardně vynikajícím příběhem.

Herní karta

Série Uncharted se již třetím řadovým dílem nesmazatelně vryla do herní historie (přečtěte si naši recenzi) a stala se v současnosti asi nejznámějším symbolem značky PlayStation. Hra Uncharted: Golden Abyss pro handheld PS Vita tento stav jen dále potvrzuje. Je to skvělé akční dobrodružství, které naplno využívá možností nové přenosné konzole.

Bylo by chybou si myslet, že i na PS Vita na hráče čeká zážitek plně srovnatelný s původními hrami na PlayStation 3. Ale v kontextu přenosného přístroje se hra řadí  jednoznačně k tomu nejlepšímu, co je v současnosti k dispozici.

Oproti "velkým" verzím má hra ještě o kus větší spád. Nikde se příliš nezdržujete, kapitoly jsou relativně krátké (i když celkově hra krátká rozhodně není) a ani v přestřelkách nemusíte likvidovat nekonečné zástupy nepřátel. Každou chvíli navíc narazíte na nějakou hádanku, takže máte stejně jako v původních hrách pocit, že se pořád něco děje.

Uncharted: Golden Abyss

Hlavní hrdina Nathan Drake se tentokrát vydává do Latinské Ameriky po stopách španělských kolonizátorů a společnost mu v prvních chvílích dělá parťák Dante. Ten s přehledem získá během několika prvních kapitol titul nejotravnější postavy z celé série, ale jak už to tak ve hrách Uncharted bývá, ani jeho si nelze neoblíbit.

Krátce nato potkáváte i Chase. A zatímco Dante by si pro korunu nechal vrtat koleno a jeho cílem je zisk, Chase pátrá po stopách jejího dědečka, jenž v dané oblasti prováděl archeologický výzkum. Zpočátku se sice tváří jako klasická herní rádoby drsňačka, ale časem se z ní vyklube fajn holka, která je důstojnou konkurencí i pro našeho miláčka Elenu z původní trilogie.

Uncharted: Golden Abyss

Nepřekvapí, že všechny postavy jsou napsány naprosto skvěle, uvěřitelně a autenticky. K tomu přispívá i opět naprosto špičkový dabing, kdy hlavním postavám věříte každé slovo. Kořením jsou nenásilné, ze situací přirozeně plynoucí vtípky, takže výsledkem je opět hra s výborným a výborně vyprávěným příběhem.

Pozadu nezůstává ani hra. Při prvních setkáních ještě před vydáním jsme měli trošku problém s proporcemi, kdy je vše zabíráno z větší dálky, a tak je Drake opticky menší, než jsme byli zvyklí. Ve výsledku je to ale ku prospěchu věci, protože tím pádem máte i na malém displeji dobrý přehled o situaci.

Díky "menším rozměrům" je sice občas problémem najít, kudy dál, ale nevede to naštěstí prakticky k žádným komplikacím. Stačí se jen lépe a pozorněji rozhlédnout.

Uncharted: Golden Abyss

Dobře je proveden i bojový systém. Základem je krytí za překážkami, ale když vykouknete s namířenou zbraní, namíří Drake automaticky na nejbližšího protivníka. Může se to zdát jako přílišné zjednodušení, ale je zcela na místě. Můžeme hrát třeba i cestou v tramvaji, a tam by realistické zaměřování nebylo úplně žádoucí. Nepřátelé navíc nestojí na místě, kryjí se, takže automatické zaměření rozhodně není všespásné, ale spíše jen taková pomoc do začátku.

Vedle střílení je herní náplň tvořena i skákáním a lezením po různých překážkách a každou chvíli se objeví i nějaká hádanka. I když to je možná až příliš silné slovo. Většinou je potřeba udělat třeba grafitový obtisk nějakého symbolu na papír, poskládat kusy roztrhané mapy a podobně. To všechno prostřednictvím dotykového displeje.

Uncharted: Golden Abyss

Ten je využit opravdu ve velké míře a zároveň rozumně. Vedle akčních ikon na pravé straně tak můžeme doslova listovat deníkem, obkreslujeme křivky pro sekání mačetou nebo sbíráme předměty dotykem. Využita je i zadní dotyková plocha, například pro šplhání nebo přibližování foťákem. Pohybové senzory pak přijdou ke slovu zejména při balancování na úzkých kládách.

Interaktivní videa

Ve hře se objevuje i zajímavý nápad s hraním, i když vlastně nehrajete. Každou chvíli se spustí vložené příběhové video s rozhovory, což ale neznamená, že byste seděli s rukama v klíně. Právě naopak. Je potřeba mít oči na stopkách a sledovat, kdy a kde se objeví charakteristický záblesk, označující předměty k sebrání. Zatímco si tak třeba Drake vzrušeně povídá se Sullym, vy musíte ťukat prstem po displeji, abyste získali předměty, které jinak získat nejdou.

Cestou narazíte i na spoustu předmětů k sebrání. Kromě klasických "pokladů" jsou to i různé další předměty, které dotvářejí mozaiku jakýchsi rozšiřujících mini-příběhů, které jsou k nahlédnutí v Drakeově deníku. Jeden předmět vám tak osvětlí něco z příběhu Chaseina dědečka, jiný zase rozšíří znalosti o místní vojenské juntě.

Uncharted: Golden Abyss

Předmětů je opravdu hodně a napoprvé se vám je téměř jistě nepodaří sesbírat všechny. O motivaci pro další hraní je tedy postaráno, zvláště když je možné zahrát si jakoukoliv již dokončenou kapitolu. Nemusíte tak hrát úplně znovu celou hru nebo složitě čachrovat s uloženými pozicemi.

Grafické zpracování je výborné, přestože nesnese přímé srovnání s Uncharted 3. Občas se objeví nějaký lehce trčící polygon, sem tam se dá zahlédnout nedokonalá textura. Přesto je vizuální dojem výborný a novou konzoli prezentuje ve velmi dobrém světle.

Ostatně stejně jako celá hra. Asi těžko fanouškovi fotbalu doporučovat dobrodružnou hru, ale v základním vzdělání všech majitelů PS Vita by Uncharted: Golden Abyss rozhodně chybět neměl.


Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 207 čtenářů