V očekávání nového Radeonu…

  • 2660
Společnost ATI uvede konkurenci čipům GeForce4, která by je měla předčit výkonem i funkcemi. Chystá totiž nástupce současných Radeonů, čip R300. // Události ve světě procesorů se ženou nezastavitelně vpřed – AMD se mírně zpožďuje se svými novými Athlony XP a Intel uvádí Pentium 4 taktované na 2,4 GHz…

V hledáčku Radeon 10000
Kam až se vyšplhá marketingové číslování karet založených na grafických čipech od ATI je nám velkou neznámou :o), ovšem vypadá to, že karty založené na chystaném čipu R300 se budou honosit ve svém názvu „desetitisícovkou“. Podívejme se tedy na specifikace, které se v poslední době začínají pěkně vybarvovat (v pozitivním slova smyslu):

  • frekvence čipu 350 MHz
  • výroba 0,15mikronovou technologií
  • 8 renderovacích pipelines, 4 nebo 2 texturovací jednotky
  • frekvence pamětí DDR SDRAM 800 MHz (400 MHz DDR), množství adresovatelné paměti až 256 MB
  • 256bitová sběrnice pamětí
  • HyperZ III technologie vylepšující propustnost pamětí
  • plná podpora nejnovějších standardů DirectX 9,0
  • AGP 8x
  • HydraVision technologie

Později se výroba čipů přesune do modernějšího prostředí, takže se R300 bude vyrábět pomocí 0,13mikronové technologie, která umožní zvýšit frekvenci čipu zřejmě na 400 MHz. Na specifikacích, které zatím pronikly na veřejnost, je zřejmé, že takový čip bude velice složitý (počet renderovacích pipelines je oproti GeForce4 dvojnásobný!) a jeho výroba tedy nebude žádná levná legrácka. ATI se zřejmě vydala cestou uvádění složitějších návrhů čipů se zvýšenou frekvencí (využití řetězení jednotek), která může být stejně efektivní jako „pouhé“ bitvy o každý další MHz.

Doufejme, že se ATI rozhodne uvést (třeba zjednodušenou) variantu R300 pro hráče, protože by si tím vytvořila cestu k získání podstatně většího podílu na trhu a navíc by se zapsala do srdcí (českých) hráčů, kteří většinou nemají více než deset tisíc korun na koupi grafické karty, jejíž hodnota poklesne za půl roku na polovinu. Její hlavní oponent (nVIDIA) se však prozatím ukazuje jako „chytřejší konkurent“. To poznáme obzvláště při uvádění nových čipů. Jednak u ATI většinou špatná vyladěnost ovladačů sráží zbytečně výkony hardwarově nadupaných čipů a navíc se ke všemu vždy přidá nějaký chytrý marketingový krok nVIDIE. Například uvedení „Ultra“ nebo „Titanium“ verze některého ze starších čipů.

Zdroj: Xbitlabs


Novinky ve světě procesorů
V poslední době se zprávy ohledně AMD točí okolo uvádění nových 0,13mikronových Athlonů XP. O těch už je jisté, že k jejich oficiálnímu uvedení dojde až ve druhé polovině června, což není zrovna pozitivní novinka. Potěšující může být jen fakt, že nové Athlony založené na jádře Thoroughbred posunou hranici dosažených megahertzů zase o kousek dál. Model označovaný jako 2400+ bude vnitřně taktovaný na 1933 MHz a stane se tak nejvýkonnějším procesorem AMD. Kromě toho budou uvedeny i 0,13mikronové varianty 2000+ a 2200+. Definitivně se potvrzuje informace o zachování veškerých parametrů shodných se současnými Athlony XP (obzvláště nejvíce diskutované 266 MHz FSB a 256 kB L2 cache). Více o budoucnosti Athlonů se můžete dočíst Procesory Duron samozřejmě také čeká omlazení. Proti novým Celeronům, které budou založeny na jádře Pentium 4 (Willamette-128), se postaví Durony označované podle výkonu (tedy stejně jako tomu je u Athlonů XP). Tyto procesory založené na jádře „Appaloosa“ budou podporovat 266 MHz FSB a budou vyráběny pomocí 0,13mikronové technologie. Samotné procesory budou k dostání v počátku třetího čtvrtletí tohoto roku a budou označeny jako 1600+, 1700+ a 1800+. V dalším čtvrtletí chystá AMD model označený jako 1900+ a Duron 2000+ bude k dostání na počátku roku 2003.

Včera (3.4.2002) bylo oznámeno oficiální uvedení procesoru Pentium 4 pracujícího na frekvenci 2400 MHz. Výkonnostní testy provedl například server Tomshardware. Z nich vyplývá, že Pentium 4 postavené na jádře Northwood pracující se 400MHz systémovou sběrnicí se (o pověstný fous) stává v současnosti nejvýkonnějším desktopovým procesorem na trhu a mírně vede ve většině benchmarků nad Athlonem XP 2100+. Cena nového procesoru byla stanovena na 562 USD (při odběru 1000ks).

Benchmarkové testy AMD Athlon XP vs. Intel Pentium 4A (graf - klikni)

Zdroje: Tomshardware


Témata: Intel