K rozhodnutí, že je třeba nabrat nové zaměstnance, může ve Valve dojít třeba na chodbě. Ilustrační foto

K rozhodnutí, že je třeba nabrat nové zaměstnance, může ve Valve dojít třeba na chodbě. Ilustrační foto | foto: BeeConsulting

Valve odhalilo způsob propouštění, přijímací řízení i stanovení platu

  • 8
Organizační struktura společnosti Valve je netradiční. Podle oficiálních informací totiž firma nemá jasně vymezené šéfy a funguje spíše na principu rovnoprávnosti a spolupráce. V podobném duchu se nesou i otázky příjímání a propouštění nových zaměstnanců a stanovování výše platu.

Nově to v EconTalk Podcastu odhalil Yanis Varoufakis, který ve Valve zastává pozici ekonoma.

"Představte si, že se společně bavíme v uličce nebo konferenční místnosti. Výsledkem je sdílené přesvědčení, že potřebujeme dalšího softwarového inženýra, animátora, umělce či někoho přes hardware. Případně několik z nich," nastiňuje Varoufakis.

"Můžeme pak napsat e-mail ostatním kolegům z Valve a přizvat je k vytvoření pátrací komise, která ty lidi shání, aniž by se na to ptala kohokoliv v hierarchii. Jednoduše proto, že tu žádná hierarchie není," vysvětluje ekonom.

Lidé z Valve kandidáty následně vyzpovídají prostřednictvím programu Skype a pokud zájemci projdou do dalšího kola, společnost je pozve na osobní pohovor. A účastnit se rozhodování o kandidátech může kdokoliv, kdo má zájem.

O výsledku pohovoru pak zaměstnanci společnosti diskutují tak dlouho, dokud se neshodnou.

Stanovení platu

"Výplatní systém je z veliké části založený na bonusech. Smlouvy proto zpravidla zahrnují minimální plat, který vychází z tradice. A na smlouvě je zajímavý význam, jenž se přikládá hodnocení od kolegů, které je velmi složité. Zahrnuje různé roviny vzájemného posuzování," vysvětluje Varoufakis.

Ekonom tvrdí, že v jiných společnostech se bonusy pohybují ve výši osmi až dvaceti procent základního platu. "Slyšel jsem, že ve Valve pro bonusy neexistuje strop. Mohou být pěti, šesti i deseti násobkem základního platu," tvrdí Varoufakis.

Cílem zakladatele společnosti Gaba Newella je prý vytvořit komunitu partnerů. Nechce být ničím šéfem, ani se sám někomu podřizovat.

Propouštění lidí

"Stává se to. Viděl jsem to a nikdy to není příjemné. Nejprve to zahrnuje různé rozhovory, když někdo není výkonný, nebo do společnosti nezapadá," říká ekonom. Některým lidem údajně činí problém právě absence klasické organizační struktury.

O propouštění nicméně vždy rozhoduje celý tým. Členové společnosti opět diskutují tak dlouho, než svůj názor na věc sjednotí.


Témata: Skype, Umělec, Valve