Na podobnou atmosféru transgenderová žena ve Valve prý mohla zapomenout. Ilustrace k prototypu Steam Machine

Na podobnou atmosféru transgenderová žena ve Valve prý mohla zapomenout. Ilustrace k prototypu Steam Machine

Soudí se o 74 milionů za neoprávněné propuštění. Nazývali mě "to", tvrdí

  • 9
Společnost Valve čelí žalobě, podle které vykořisťuje překladatele a ze zištných zájmů propustila transgenderovou osobu. Žalobkyně proto žádá odškodné ve výši 3,1 milionu dolarů, tedy zhruba 74,4 milionu korun.

Bývalá překladatelka pro Valve kritizuje změnu pracovního poměru ze zaměstnance na externistu. Tím přišla o benefity i placené přesčasy. V externistickém módu však pro firmu pracovala čtyři roky.

Před rokem 2012 žena pro Valve pracovala standardně z kanceláří společnosti. Kvůli plánované změně pohlaví však požádala o možnost překládat na dálku z Los Angeles, kde měla v plánu podstoupit operaci. Jako další důvody uváděla deprese a problémy se socializací.

Podle jejího tvrzení však pro společnost i nadále vykonávala identickou práci. Valve přesto úvazek změnilo na externistický.

Později pak společnost ženu propustila, oficiálním zdůvodněním bylo přemístění pracovních pozic. A když jim bývalá zaměstnankyně nabídla, že by se kvůli pozici přestěhovala, odmítli.

Žena prý upozornila na nekalé praktiky nadřízeného Torstena Zabky a právě jeho kritiku vnímá jako skutečný důvod propuštění. Zabka prý využíval práce dobrovolných překladatelů, kterým sliboval šanci získat ve Valve placenou práci, ale k tomu údajně nikdy nedošlo. Měla to být manipulativní technika, jak od lidí získat neplacenou práci.

Upozornit je však třeba na fakt, že řada překladů pro Steam vzniká jako komunitní aktivita a Valve za ni neplatí.

Jako další důvod propuštění žena vnímá změnu pohlaví. Nadřízení ji prý označovali za „to“, a pracovní prostředí tak působilo nepřátelsky.

Valve však v právní reakci veškerá nařčení odmítá.