Usáma bin Ládin ve hře Kuma Wars

Usáma bin Ládin ve hře Kuma Wars

Videohra nabídne možnost zabít Usámu bin Ládina

  • 67
I herní svět si ukrojí svůj díl ze smrti zakladatele al-Káidy. Stane se tak prostřednictvím střílečky Kuma War, kterou je možné hrát v základu zdarma. Za Usámu si zájemce musí připlatit.

Vývojáři uvolní placenou stahovatelnou misi, která bude sestavená z oficiálních popisů operace Neptune's Spear, v níž hráč dostane do mířidel virtuálního Usámu. Hra je k dispozici zde

Zabijte si svého Usámu

V přídavku nazvaném Episode #107: The Death of Osama Bin Laden se hráč vtělí do jednoho z pětadvaceti vojáků komanda Navy SEAL při jejich misi do pákistánského města Abbottábád s cílem zajmout či zabít bin Ládina.

Ředitel Kuma Games Keith Halper pro herní server Kotaku sdělil: "Podíval jsem se na předešlých 106 episod Kuma War a pochopil, že to je příběh bez konce. Celý vývojářský a autorský tým se rozhodl, že nemůžeme na Kuma War zapomenout bez tohoto posledního a absolutně klíčového zakončení."

Nelze se ovšem zbavit trochu bulvárního pocitu z tak rychlé reakce. Vydání Episode 107 bylo oznámeno ani ne 24 hodin po bin Ládinově smrti.

Otázkou také je, co se vlastně v misi bude dělat. Oficiální informace o zátahu totiž nemluví o epických přestřelkách; ve skutečnosti většina padlých patřila spíše do ranku civilistů.

Server Politico napsal s odvoláním na oficiální zdroje, že setkání komanda s bin Ládinem trvalo pouze několik sekund v posledních pěti až deseti minutách akce. A na takto prosté vyvrcholení není videoherní publikum příliš zvyklé.

Podprůměrné zpracování, nadprůměrné téma

KumaWar

Ač byla Kuma War v době svého vydání v roce 2004 bohatě propírána herními servery (viz. naše preview), brzy po svém uvedení hra zapadla.

Slibovala mnohé: možnost hrát zdarma klon populární týmové hry Counter-Strike, k němuž si za peníze půjde dokoupit mise sestavené z aktuálních světových konfliktů.

Rýsovalo se tak propojení reality, zpravodajství a videoher. Kuma War totiž mise doplňuje také autentickými informacemi, a funguje tak zároveň jako jakási interaktivní encyklopedie.

Naděje záhy po vydání hasily první recenze, sahající mnohdy k podprůměrným číslům. Hraní "skutečných" operací nemohlo vyvážit primitivní hratelnost a zastaralé vizuální zpracování, přinášející to nejlepší z konce minulého tisíciletí.

Objevovaly se navíc kritiky ohledně morálnosti celého konceptu hry, tedy vydělávání peněz na zobrazování válečných událostí našeho světa, při nichž umírají skuteční lidé. Zastánci hry naopak argumentovali snahou zachycovat a vyučovat historii, stejně jako odůvodněním, že katastrofy zvyšují zisky i uznávaným médiím.

KumaWar

Navzdory vlažnému přijetí Kuma War žila vlastním životem a skupina nadšenců ji přijala za svou. Za sedm let existence se ven dostalo více než 100 misí inspirovaných reálnými boji.

Ironií osudu je, že zatímco Kuma War čerpala z reálných konfliktů celé roky, snaha zobrazovat reálné boje zlomila vaz hře Six Days in Fallujah a skoro i poslednímu Medal of Honor.

Mise se Saddámem

Doposud nejznámější stahovatelnou misí byla Operation Red Dawn vytvořená podle zajetí Saddáma Husajna v roce 2005. Je nasnadě, že sobotní 107. přídavek udělá v mediálním rybníce ještě větší vlnobití.