Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybíráme ty nejlepší videohry jako dárek pod stromeček

aktualizováno 
Vánoce se kvapem blíží a vhodně zvolená videohra může leckomu udělat radost. Letos vyšla celá řada zajímavých titulů, a není proto obtížné pokrýt široké spektrum preferencí. Většina kvalitních počinů je však dostupná již nejméně pár měsíců. Nenápadně se proto ujistěte, že váš bližní hru ještě nevlastní.

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro milovníky her na hrdiny (RPG) a epických příběhů

Zaklínač 3

Pro hráče s láskou k fantasy a hrám na hrdiny by Zaklínač neměl být krokem vedle. Mnozí polskou hru vyzdvihují jako jeden z nejlepších žánrových počinů všech dob. Kromě skvělé hratelnosti a ohromující grafiky totiž láká i na propracovaný příběh a otevřený svět. Zaklínač je zábava, která vám vydrží na desítky hodin a řada lidí se k němu s radostí vrací i po dohrání.

Stanete se Geraltem z Rivie. Jste mocným zaklínačem, který se živí lovem monster a bojuje za pomoci meče i magie. Hra vychází z populárních povídek Andrzeje Sapkowského a během prvních šesti týdnů prodala přes šest milionů kopií (recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 95 %
 • datum vydání: 19. května 2015

Pillars of Eternity

Projekt Pillars of Eternity surfuje po nostalgické vlně. Hra vznikla díky komunitnímu financování, kde vybrala 3,9 milionu dolarů a svým pojetím připomíná klasiky z devadesátých let. Jako inspiraci vývojáři zmiňují například sérii Baldur’s Gate. Kromě silného příběhu jsou tu proto významné obtížné morální volby (recenze).

Na dnešní pohled je nezvyklý způsob, jakým kamera nahlíží na hru. Právě to ji ale činí lákavou pro starší ročníky. Pillars of Eternity je počin vhodný pro trpělivé hráče, kterým nevadí u jednoho titulu strávit desítky hodin. Pokud hledáte dárek pro krátké seance a určený pro lidi, kteří mají na hraní několik hodin týdně, Pillars of Eternity pravděpodobně nebude vhodnou volbou.

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 26. března 2015
Pillars of Eternity
Pillars of Eternity
Pillars Of Eternity
Pillars Of Eternity

Pillars of Eternity

Pro akční typy

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Celosvětové průměrné skóre titulu Metal Gear Solid V se pohybuje okolo 94 %, hra tak patří mezi to nejlepší letošního roku. Projekt v sobě kombinuje třeskutou akci s plíživou hrou a vydáte se v něm do Afghánistánu i Angoly. Titul si v recenzích získal chválu díky volnosti v řešení herních úkolů a byl jednou z mála her, které letos od některých medií získaly perfektní hodnocení 100 %.

„Na kráse obřího celku objevíte jen malé pihy. Je našlapaný obsahem a zabaví na desítky a desítky hodin. Hra je přitom dobře optimalizovaná, vizuálně přitažlivá a plynulá, ozvučení i dabing jsou na špičkové úrovni. A mně nezbývá než Phantom Pain vřele doporučit,“ napsal pro Bonusweb o hře Petr Zelený (čtěte recenzi).

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 1. září 2015

Rainbow Six Siege

Nový díl Rainbow Six Siege se soustředí výhradně na síťovou hru. Vhodný je proto zejména pro fanoušky soupeření po internetu a to s dalšími lidmi. Siege je taktická akce, ve které se hráči dělí do dvou skupin. Jedni reprezentují policejní jednotku a snaží se osvobodit třeba rukojmí, druzí jsou teroristé páchající rozličné nekalé činy.

Hra připomíná klasickou akci Counter-Strike a v prvních recenzích si vede obstojně. Není však nijak zásadně inovativní. Za rok ji proto již příliš lidí hrát nemusí, milovníky střílení však může potěšit například zničitelností prostředí i pestrým arzenálem. K dispozici jsou například kouřové granáty či drony střílející paralyzující proud elektřiny.

 • světové hodnocení 81 %
 • datum vydání: 1. prosince 2015
Rainbow Six Siege
Rainbow Six Siege

Raimbow Six Siege

Fallout 4

Ohlášení čtvrtého Falloutu patřilo mezi nejzásadnější překvapení letošního roku. Vývojáři titul oznámili jen několik měsíců před vydáním, o to intenzivnější však byla jeho marketingová kampaň. Fallout 4 je opět postapokalyptickou hrou, ve které brázdíte nukleární pustinu. Hlavními lákadly jsou otevřený svět a značná hráčská svoboda.

Čtvrtý díl se však přiklání více k akci a mizí z něj některé z prvků her na hrdiny. Někteří milovníci značky tak letošní přírůstek kritizují, pro nováčky a mladší ročníky je však mnohdy nirvánou. Dojmy Bonuswebu ostatně byly kvůli zjednodušování principů rozporuplné (naše recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 75 %
 • datum vydání: 10. listopadu 2015

Pro stratégy

Starcraft II: Legacy of the Void

Legacy of the Void uzavírá strategickou trilogii Starcraft 2. Hra zahrnuje obsáhlou kampaň pro jednoho hráče, která se tentokrát soustředí na technologicky vyspělou rasu Protossů. Kromě toho však zahrnuje i nové jednotky a funkce pro síťovou hru. Titul je navíc hratelný samostatně, původní hru tak kupovat nemusíte.

Počin spadá do skomírajícího žánru tradičních strategií hraných v reálném čase. Obdobných her v posledních letech vychází jen minimum, milion prodaných kusů za první den však naznačuje, že Legacy of the Void bude s kým hrát i v následujících letech.

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 10. listopadu 2015
StarCraft II: Legacy of the Void
StarCraft II: Legacy of the Void
StarCraft II: Legacy of the Void

Starcraft 2: Legacy of the Void

Prison Architect

Lidi s láskou k budování a méně akčnímu pojetí strategií potěší Prison Architect. Titul se hraje z ptačí perspektivy a využívá jednoduchou 2D grafiku. Hráč se stará například o najímání personálu, stavění cel či budování příslušenství. Pod vaší správou jsou také finance a starost o spokojenost vězňů. Hrozí například jejich vzpoury a snaha o útěk.

Prison Architect se soustředí na detaily a provázanost jeho herních principů je působivá. Postavit musíte například jídelnu, ošetřovnu nebo místnost pro stráže. Významné jsou ale i detaily jednotlivých cel. Nechtějte vědět, co se stane, když do některé z nich zapomenete umístit záchod.

Hra díky své popularitě vydělala téměř půl miliardy korun (čtěte více).

 • průměrné hodnocení ve světě 83 %
 • datum vydání: 6. října 2015

Pro drsňáky a fanoušky hororu

SOMA

Mistři děsivých her z Frictional Games letos vydali nový sci-fi horor. Jmenuje se SOMA, odehrává se na podvodní základně PATHOS-II a opět z něj tuhne krev v žilách. Titul se hraje z vlastního pohledu, pracuje s hráčovou psychikou a narazíte v něm na řadu roztodivných monster.

Projekt je nezávislým hitem, který vznikal pět let a doprovází ho stejnojmenný webový seriál. Novináři na hře chválí scénář i schopnost přivést vás k filosofickým úvahám nad obtížnými tématy. V titulu navíc s protivníky nemůžete bojovat, jedinou šancí na přežití je tak útěk.

 • průměrné hodnocení ve světě 83 %
 • datum vydání: 22. září 2015
SOMA

SOMA

Pro staromilce (hry ze staré školy)

Ori and the Blind Forest

Hopsačka Ori and the Blind Forest okouzlí pohádkovou vizuální stránkou i postarším stylem herní náplně. Titul využívá 2D grafiku a vhodný je také pro děti. Hrajete v něm za strážného ducha Oriho, který může běhat po stěnách a střílet bleskové koule. Cílem je řešit pohybové i logické rébusy (recenze).

Jako inspiraci pro hru autoři jmenují například filmy Lví král a Železný obr ale i hry Rayman a Metroid. Projekt vznikl ve společnosti Moon Studios, která nevyužívá klasické kanceláře a veškerá práce vzniká na bázi on-line spolupráce. Jeho členové tak žijí v různých částech světa.

 • hodnocení Bonuswebu 91 %
 • datum vydání: 11. března 2015

Grim Fandango (letošní předělávka)

Je to klasická adventura z devadesátých let, která se dočkala grafické aktualizace. Grim Fandango v roce 1998 byla vůbec první hrou společnosti Lucas Arts, která využívala 3D grafiku v kombinaci s předem vykreslenými prvky.

Titul se odehrává ve světě čerstvě zesnulých, kteří jsou na cestě do devátého podsvětí. Komfortnost cesty závisí na jejich skutcích za živa. Dobré duše mohou nasednout do rychlíku a do podsvětí docestují za čtyři minuty. Ty nejztracenější případy však musí cestovat pěšky a strávit tím až čtyři roky. Někteří kvůli tomu v existenci podsvětí přestanou věřit a do cíle nikdy nedojdou.

Hráč se vžije do role Manuela Calavery. Cestovního agenta, který lidem při jejich putování do podsvětí asistuje. Sám se tak vykupuje ze svých činů a jeho práce ho mnohdy frustruje. Zejména, když příliš často musí pomáhat lidem, které čeká čtyřletá cesta (recenze).

 • hodnocení Bonuswebu 80 %
 • datum vydání: 27. ledna 2015
Grim Fandango Remastered (PS4)
Grim Fandango Remastered (PS4)
Grim Fandango Remastered (PS4)

Grafická aktualizace hry Grim Fandango

Pro pacifisty, milovníky atmosféry a průzkumnické typy

Everybody’s Gone to the Rapture

Unikátní výpravná hra bez špetky akce, která potěší především příběhem a vizuálními výjevy. V Everybody’s Gone to the Rapture se projdete po britském venkově 80. let, kde se po všech lidech slehla zem. Hlavní náplní titulu je chození a prozkoumávání prostředí. Prim tu proto hrají příběh a silná atmosféra.

„Zapomeňte na ohořelé vraky aut a budovy s nápisy S.O.S. na rozpadajících se střechách. Nenajdete tu radioaktivní vodu, mutanty, kanibaly nebo ohořelé kostry povalující se na každém kroku. Prostředí téhle hry je totiž přesným opakem toho, co byste čekali od titulu s postapokalyptickým tématem,“ napsal o hře Jakub Žežule (čtěte recenzi).

 • hodnocení Bonuswebu 90 %
 • datum vydání: 11. srpna 2015
Autor:
Nejčtenější

Destiny 2
Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní misi, nebo bojování v arénách. Hra...  celý článek

Valve Steam
Názvy her jsou stále kratší, ukázal průzkum na Steamu

Jaký je nejdelší název hry na Steamu? Která barva převládá v propagačních obrázcích? Na tyto a mnohé další zásadní otázky našel odpověď nezávislý vývojář Tim...  celý článek

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode
Notně krvavý trailer představuje Zombie Mode pro Call of Duty: WW2

Kombinace druhé světové války a zombies snad ani nemůže dopadnout špatně, přesto je první trailer na oblíbený Zombie Mode pro letošní Call of Duty ještě lepší,...  celý článek

Albion
RETRO: V Albionu se herní doba nepočítala na hodiny, ale na měsíce

Připomeňte si s námi fantastickou hru na hrdiny, kterou u nás hrál snad každý, kdo měl v půli devadesátých let počítač.  celý článek

Splatoon 2
Fantastická týmovka, která se obejde bez krve. Recenze Splatoon 2

V týmové akci Splatoon nejde jen o přesnou mušku, ale i taktiku související s přebarvováním herní plochy. Druhý díl, který vychází exkluzivně na Switch, je...  celý článek

Další z rubriky

Videohra Alice: Madness Returns
S žádostmi o pokračování už mě neotravujte, vzkazuje vývojář fanouškům

Slavný vývojář American McGee apeluje na fanoušky her vzniklých na motivy Alenky v říši divů, aby ho již nadále nebombardovali žádostmi o další pokračování....  celý článek

The Wolf Among Us (PS3)
Telltale připravují pokračování Wolf Among Us, Walking Dead a Batmana

Během letošního ročníku Comics Conu v San Diegu oznámila firma Telltale pokračování rovnou tří oblíbených titulů najednou. Radovat se mohou fanoušci Wolf Among...  celý článek

Antihrdinové
Hrdina, nebo padouch? Vybíráme nejlepší herní antihrdiny

Během herní historie jsme měli možnost zahrát si za spoustu hlavních postav, které z nekonečné řady klasických klaďasů nějakým způsobem vybočovaly. Podívejme...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.