První dojmy: Někdo ta střeva uklidit musí. V neotřelé hře jste to vy

  • 18
Titul Viscera Cleanup Detail staví na jednoduchém nápadu, který však zavání genialitou. Hra totiž řeší, co se asi stane po masakru v libovolné střílečce. Úrovně potřísněné krví, plné zohavených torz a vnitřností zkrátka někdo musí uklidit. A ten někdo jste vy.

Vývojáři pracují s jednoduchým konceptem, ve kterém vám pro úklid stačí jen několik prvků. Máte k dispozici mop, detektor nepořádku a ruku, jež dokáže manipulovat s předměty.

Mop se však špiní od krve a je třeba ho namáčet v kbelících s čistou vodou, která se postupně čeří. A z vnitřností i torz při manipulaci crčí krev, čímž vytvářejí další a další nepořádek.

Proto v každé úrovní objevíte ještě přístroj, který vám vydává bedny na odpad. A ty hráčům šetří čas hned ze dvou důvodů. Zaprvé se do nich vejde větší množství předmětů, které tak do spalovny nemusíte nosit po jednom. Za druhé při opatrné manipulaci brání dalšímu zakrvavení prostředí. Tedy pokud do beden házíte mrtvoly.

Titul se tedy hraje ve dvou rovinách. Tou základní je úroveň uklidit, důležité je však i vyrobit co nejméně nepořádku, aby čištění trvalo co nejkratší dobu.

Manipulace s předměty je lehce nemotorná. Hráč tak musí volit mezi riskantním postupem, kdy se do beden snaží naskládat co nejvíce předmětů, a hrozí tak jejich vysypání. A nebo vsadit na relativní jistotu, kdy odpad vyhazujete častěji a více se naběháte. Při rozsypání bedny plné střev totiž naděláte vskutku krvavý nepořádek.

Viscera Cleanup Detail

Všechny herní principy jsou v zásadě jednoduché. Přesto však titulu přidávají určitou hloubku. Například mop se při čištění skvrn špiní, a hráč tak musí přesně odhadnout dobu, kdy ho očistit ve vodě. Pokud tak činíte příliš brzo, ztrácíte zbytečně čas. Ale po určité chvíli se mop zašpiní tak, že výrazné skvrny naopak přidělává.

A řešit to matematicky tak úplně nejde. Míra zašpinění totiž odpovídá plochám, které zrovna čistíte. Drobných nečistot tak lze smýt celou řadu, zatímco temné kaluže krve nástroj zašpiní jen po několika tazích.

Nešťastné je také vrazit omylem do kbelíku se špinavou vodou, či šlapat po mrtvolách. Tím si totiž zakrvavíte podrážky, a na podlaze se kvůli tomu objevují rudé stopy. Stejně tak příliš unáhlené pohyby s kbelíkem či bednou plnou smetí mohou vést k jejich převrhnutí. A neštěstí je pak na světě.

Hra je na Steamu k dispozici v předběžném přístupu, a tak je značně nehotová. I navzdory tomu však působí stabilně a nabídka dostupných úrovní je solidní.

Celkem můžete uklízet deset různých prostředí a některé mapy oživuje například písečný červ, do jehož tlamy můžete házet odpadky. Jiné pak třeba nulová gravitace.

Ve Viscera Cleanup Detail je to tedy jako ve skutečném životě. Ze začátku vám práce příliš neodsýpá a činnost je nesmírně neefektivní. Postupem času však objevujete triky, jak si práci zrychlit, a můžete tak závodit s časem. Dokážete tentokrát úroveň uklidit rychleji?

Hra je v zásadě primitivní, ale zároveň působí návykově. Ovšem zcela jistě není pro každého. Po dokončení první úrovně vás však může hnát nutkání zkusit svůj čas překonat.

Viscera Cleanup Detail nicméně vyžaduje trpělivost. Jen úvodní úroveň jsem napoprvé uklízel zhruba hodinu a čtvrt. Napodruhé jsem to však zvládl téměř o půl hodiny rychleji. Postup lze navíc ukládat, a úroveň tak nemusíte během jedné seance vyčistit celou.

V případě, že vás obrázky a videa ze hry zaujmou, lze nákup jedině doporučit. Zábavu může umocnit ještě kooperativní režim, který jsme však nevyzkoušeli.

Ale pokud na vás záběry působí nudně a doufáte, že hraní nabídne něco více, nejspíše byste se nudili. S pořizovací cenou okolo dvou set korun to však může stát za vyzkoušení.


Témata: Spalovna