Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play | foto: Sony Ericsson

Vývojáři her pro systém Android se učí od Facebooku

  • 4
Google, Amazon a výrobci telefonů lákají na vysoký výkon, dobré značky a směšné ceny. Operační systém pro mobilní zařízení Android si chce ukousnout pořádný kus z lukrativního trhu s hrami pro přenosná zařízení, přestože se musí vypořádat s několika problémy, jako je například pirátství.

Výrobci kapesních herních konzolí to budou mít opravdu těžké. Těžko vysvětlí lidem, že mají platit tisíc korun za hru, když si na mobilu zahrají za desetinu. A třeba i s tlačítky. Telefony s androidem se totiž dočkaly velkých změn, které lákají nové herní vývojáře, a berou tak vítr z plachet Sony a Nintendu i Apple s jejich iPhonem.

Mobilní OS Android

Největší novinky jsou zřejmé: Google zavedl fenomén mikrotransakcí, tedy podporu pro nákupy přímo v herní aplikaci, brzy se začne prodávat telefon Xperia Play vybavený tlačítky pro ovládání her a s hrami od Sony. A zahraniční majitelé telefonů se systémem Android se dočkali i pořádného obchodu, kde nebudou zavirované aplikace.

Mobily se učí od Facebooku
Pro Android zatím není ani zdaleka tolik her jako pro iPhone. Jedním z hlavních důvodů je neochota uživatelů telefonů s Androidem platit za aplikace, alespoň ve srovnání s uživateli telefonů od Apple.

Na tuto skutečnost upozorňují i sami vývojáři her v čele se studiem Rovie, které stojí za nejpopulárnější videohrou roku 2010, Angry Birds. Na android uvedli pouze bezplatné, reklamou sponzorované verze svých her. 

Placení za aplikace je na Android Marketu problematické. Aplikace se navíc snadno nelegálně kopírují, protože Google ani výrobci telefonů neomezují možnost nahrávat aplikace z neoficiálních zdrojů.

Webový Android Market

Facebook a "bezplatné" on-line hry ukazují jednoduchý způsob, jak vydělávat i v prostředí, kde nikdo nechce kupovat software, a jak vyzrát na piráty. Stačí nabídnout aplikaci zdarma a nechat hráče, aby si dokupoval různé drobnosti: lékárničky, další úrovně nebo lepší vybavení. Vše je vázané na konkrétní uživatelský účet nebo na jedno konkrétní zařízení.

Google nyní umožnil právě takový obchodní model i na své platformě. A hned po oznámení nové funkce se objevily desítky her, které tuto variantu vydělávání peněz využívají, například Tap Tap Revenge, Deer Hunter Challenge HD nebo World Series of Poker. 

Další budou nepochybně následovat. Už proto, že tento způsob placení je opravdu úspěšný a firmy jako je Zynga na něm vydělávají stovky milionů dolarů. Lákadlo vytáhnout peněženku je totiž silné. Zvláště ve chvíli, kdy vám "dojde energie" uprostřed hry a vy chcete pokračovat.

S tlačítky to půjde lépe
Velké naděje hráčů i tvůrců her směřují k novému mobilnímu telefonu Sony Ericsson Xperia Play. Telefon nemá špičkový výkon, jako třeba Optimus X2 s dvoujádrovým čipem Tegra 2, ale zato nabídne skutečný herní ovladač: směrový kříž, tlačítka a dvě dotykové plošky místo analogových páček. Ani vnitřnosti telefonu nejsou úplně špatné, součástí je specializovaný grafický čip a širokoúhlý displej s rozlišením 854 × 480 bodů.

K tomu přidá licenci PlayStation a hned v první vlně 60 her. Některé budou předělávkou klasických her pro PlayStation, další Sony jen schválí jako opravdu kvalitní herní zábavu. V nabídce bude například Assassins Creed Altair’s Chronicles HD, Splinter Cell, Galaxy On Fire 2 nebo N.O.V.A. 2. Pamětníky pak potěší předělávka klasického Destruction Derby nebo MediEvil.

Sony Ericsson Xperia Play

Přímo v paměti telefonu najdou uživatelé hry Bruce Lee Dragon Warrior, FIFA 2010, Sims 3, Star Battalion a Tetris. Dostupnost her a předinstalované aplikace se mohou v různých zemích lišit.

Xperia Play dorazí oficiálně do Česka až v květnu a cena bude podle všeho nad 12 tisíc korun. To není ve srovnání s PSPgo nebo Nintendem 3DS zrovna málo, ale stačí zvážit cenu her a hned to vypadá jinak.

Aplikace z Amazonu
Hodně zajímavá je z pohledu hraní na Androidu i poslední zpráva, a to vznik nového obchodu s aplikacemi, který slibuje přísnou kontrolu kvality. Spustil ho internetový obchodní dům Amazon pod názvem Amazon AppStore. Uživatele láká hlavně na nabídku bezplatných aplikací, kterým vévodí hra Angry Birds: Rio. Ta je všude jinde placená.

Amazon navíc nabízí v řadě případů nižší ceny než oficiální Android Market a vedle toho i exkluzivní aplikace. Pouze na Amazon AppStore bude možné koupit například hry od firmy GameLoft.

Pro vývojáře a vydavatele je Amazon  zajímavý i tím, že má desítky milionů zákazníků a zná čísla jejich karet, takže nákup aplikace je okamžitý, stačí jedno nebo dvě ťuknutí prstem (podobně jako u Apple).

Amazon musel nabídnout nějaký důvod, aby ho uživatelé vyzkoušeli. Prvotní nákup aplikací od Amazonu je totiž složitější. Uživatelé si nejprve musejí e-mailem poslat odkaz na stažení aplikace obchodu, až poté mohou stahovat. Složitější je i instalace, protože Amazon sice slibuje kvalitu bez virů, ale z pohledu operačního systému jde o neověřený zdroj.

Špatnou zprávou pro čtenáře BonusWebu je ale skutečnost, že Amazon AppStore funguje pouze v USA. Alespoň prozatím.