Watch Dogs

Watch Dogs

Hra Watch Dogs zachraňuje herní průmysl

  • 10
Jedná se o pravděpodobně nejambicióznější hru současnosti, která nastavuje zrcadlo moderní společnosti, kde jsou data snadno dostupná a mají zároveň obrovskou moc.

Zapomeňte na science-fiction. Watch Dogs se sice odehrává v blízké budoucnosti, ale kreslí obrázek současné společnosti v té nejvýbušnější podobě. Ve 21. století už je všechno (a všichni) propojeno sítí. Data, která každou sekundu putují z jednoho místa na druhé, dosahují obrovských kvant.

Navíc jsou to data, která nezřídka obsahují citlivé údaje: nákupní zvyklosti, informace ke kreditním kartám nebo vyznání lásky. Jednotlivě to možná působí ještě nevinně, ale jakmile se všechna data spojí v jednom uzlu, je váš život vydán všanc.

Watch Dogs

Největší překvapení letošního veletrhu E3, Watch Dogs, si klade právě otázky v tomto směru. Co se stane, když se někdo zmocní vlády nad všemi daty? Co s nimi udělá? A aby odpověď byla pro každého co nejpravděpodobnější, dají autoři tuto moc postupně do rukou hráči.

Hráč se vžije do role Aidana Pearce, který je vlastně takovým novodobým úředníkem. Pracuje jako kontrolor ve společnosti ctOS, která zcela oficiálně provozuje počítačový systém kontrolující celé Chicago. Zásobování vodou, semafory, proud, komunikace, to vše dokáže Aidan svým hi-tech chytrým telefonem řídit.

Watch Dogs

Aidan se skrz svou běžnou práci dostane na stopu velkému spiknutí, které má pochopitelně také co do činění s daty a jejich využíváním a zneužíváním. Nicméně jasně definované dobro a zlo ve Watch Dogs nehledejte. Ani samotný Aidan není zrovna morálně neprůstřelný hrdina. Naopak, drží se hesla "účel světí prostředky" a nebojí se překročit to něco, čemu bychom asi v dnešní době říkali hrana zákona.

Nejlépe ale herní dění doložíme prezentací, která na veletrhu E3 ohromila prakticky všechny přítomné, a to už svým začátkem. Aidan Pearce se prochází po ulicích deštivého Chicaga. Ruce v kapsách, na hlavě baseballovou čepici. Město působí velmi živoucím dojmem, místy připomíná pulzující Assassin's Creed v jiné době. Zdá se, že i procházky budou zábavné: na mnoha místech je co pozorovat a pravděpodobně i do čeho se zapojit mimo hlavní dějovou linii.

Watch Dogs

Aidan se potřebuje dostat do nočního klubu, kde má za úkol odstranit jistého Josepha Demarca. Dveře nočního klubu ale střeží ochranka, která dovnitř nikoho nevpustí. To zaslechnete v rozhovoru nakvašené dvojice chlápků.

Nezbývá než poprvé vytáhnout všehoschopný smartphone a jedním kliknutím vyřadit z provozu všechny okolní mobilní telefony. Pak už jen uvidíte, jak ochranka opouští stanoviště směrem k silnici ve snaze zajistit si signál.

Uvnitř panuje čilý ruch, který plně odpovídá představám avantgardního klubu jedenadvacátého století. Lidé v odvážných kostýmech tancují na parketu pod ostrým a sytě barevným osvětlením. Opilí chlápci na baru zkouší své levné triky a robotické číšnice zásobují zákazníky nápoji.

Watch Dogs

Aidan potřebuje najít zaměstnankyni Josepha Demarca. Jenže jak na to v takovém davu? Ke slovu přichází opět chytrý telefon a jeho takzvaný info mód. S jeho pomocí nenápadně skenujete hosty a hledáte svůj cíl. Přitom se o mnohých dozvíte i to, co byste zrovna vědět nepotřebovali. Jeden je nezaměstnaný a volí demokraty, další se rozvádí a třetí má HIV.

Konečně nachází Aidan kýženou dámu, která zrovna telefonuje se svým šéfem. Odposlech hovoru není nic složitého, a tak se dozvídáme, že Demarco za pět minut přijede k zadnímu traktu budovy.

Typicky nenápadně se Aidan vydává k zadnímu vchodu, ale i zde naráží na ochranku. Tentokrát není čas na chytré hrátky. Hrdina vytahuje obušek a po několika dobře mířených ranách je cesta volná. Když na to tedy přijde, umí Aidan i přiostřit.

Watch Dogs

Venku se mezitím setmělo a prší jako z konve. Pouliční osvětlení a projíždějící auta se starají o neskutečně hustou a autentickou atmosféru velkoměsta blízké budoucnosti.

Ale na rozhlížení kolem ještě bude čas. Nyní je na pořadu dne Aidanův cíl. Ten se blíží k očekávanému místu a po chvíli okukování se hrdinovi daří zjistit, jak by ho mohl nejlépe vyřadit. Nebude to ale úplně elegantní.

Když Demarcův vůz vjíždí do poslední zatáčky před cílem, pouští Aidan na semaforech zelenou. To vede k masivní srážce několika aut, mezi nimi i toho Demarcova. Ten má ale ochranku, která okamžitě pálí.

Aidan tedy tasí zbraň a s pomocí krycího systému nepřátele postupně odpravuje. Následně se vrhá k autu, rozbíjí sklo a vytahuje svou oběť. Tasí pistoli a říká: "Můžes jim předat zprávu?" "Ano, ano, všechno, co chceš," křičí chycený. "Tady je," odpovídá Aidan a tiskne spoušť. Prezentace je u konce.

Watch Dogs

Zatím není zcela jasné, jak přesně budou Watch Dogs fungovat jako celek. Jisté je, že s nimi mají tvůrci velké plány. Hned v den vydání by měla být k dispozici aplikace pro chytré telefony a tablety. S její pomocí se dozvíte, co se ve městě zrovna děje a dokonce i to, co v něm zrovna provádějí vaši herní přátelé.

S pomocí telefonu pak budete moci do hry určitým způsobem zasahovat, například pomáhat či škodit. S velkou pravděpodobností se dočkáme také úkolů pro více hráčů najednou. Watch Dogs by tak mohl být určitým hybridem mezi hrou pro jednoho a více hráčů. To zřejmě vyústí v nutnost permanentního připojení k herním serverům, podobně jako je tomu u Diabla 3.

Watch Dogs každopádně vypadá skvěle a ambiciózně. S trochou nadsázky lze říct, že zachránil letošní veletrh E3, kde se kromě této hry nic moc extra zajímavého neobjevilo.