White Knight Chronicles

White Knight Chronicles

White Knight Chronicles – postřehy z uzavřené tokijské prezentace

Může být RPG hra určena jednomu a zároveň i více hráčům? Zjevně může.

White Knight Chronicles - TGS prezentaceStudio Level 5 je již nějakou dobu známo jako tvůrce špičkových RPG her, a tak není divu, že jejich chystaný projekt pro PlayStation 3 pojmenovaný White Knight Story budí obrovská očekávání. S radostí jsme tedy přijali pozvání na uzavřenou prezentaci této hry v rámci letošní Tokyo Game Show a zde jsou naše dojmy.

Asi nejzajímavější je na White Knight Chronicles skutečnost, že se jedná o klasickou RPG hru pro jednoho hráče, ale zároveň bude obsahovat i část vytvořenou v MMO stylu (Massive Multiplayer Online), která ovšem nebude zase až tak „massive“, protože se jedné hry v kooperaci budou moci účastnit pouze čtyři hráči, kteří se dají dohromady přes lobby, kde bude místo maximálně pro 16 hráčů.

Oba režimy navíc budou sice představovat dvě zcela separátní části hry, ale do jisté míry budou přeci jen propojené. Přestože producent hry tvrdil, že ne všechno je White Knight Chronicles - TGS prezentacemožné v danou chvíli sdělit, uvedl, že mezi oběma částmi bude možné přenášet statistiky svého avatara nebo třeba herní peníze.

Nebylo zcela zřemé („oznámíme to později“), zda tento přenos bude obousměrný. Rozhodně bude možné přenášet statistiky ze singleplayeru do MMO části, ovšem zda to půjde i naopak, to není jisté. Otázkou je, zda by to byl přínos nebo by to hře spíše uškodilo, kdybyste se před těžkým bossem v singleplayeru domluvili s kamarády a šli se nalevelovat na vyšší výkonnost do onlinu a s nabušenými statistikami pak bossáčka smázli s prstem v nose.

Co se týče hlavního příběhu, ten by neměl být s onlinem nijak svázán. MO část totiž nabídne sadu zcela separátních úkolů, které sice s dějovou linií singleplayeru pravděpodobně budou sdílet společná témata, lokace a podobně, ale vaše výsledky v White Knight ChroniclesMO části by neměly mít na průběh singleplayeru žádný vliv. Tedy vyjma zmíněné potenciální možnosti vylepšit si v onlinu statistiky.

Hlavním hrdinou příběhu singleplayerové části je Leonard, který se do zdejší zápletky přimotá, jak už to u japonských RPG her bývá, jako slepý k houslím. Na zámku probíhá oslava plnoletosti princezny Cisny, když na něj najednou provedou nájezd temní čarodějové pídící se po „síle rytířů“. Leonard se snaží princeznu ochránit, ale nakonec princezna přeci jen padne do zajetí. Leonard ovšem nachází kus záhadného brnění, díky čemuž získá schopnost přeměnit se v bílého rytíře.

Z dalších postav byla dále představena ještě Yulie, což je roztomilá dívenka, která je Leonardovou kamarádkou z dětsví, a starší chlápek Eldore, jenž společně s Yulií tvoří základní tandem „podpůrných postav“. Poměrně zajímavá je ale možnost vytvořit si i White Knight Chroniclespostavu vlastní.

Tvorba vlastního avatara je zajímavá především tím, že je možné si ho vytvořit i pro účely singleplayeru. Jistě, v takovém Oblivionu, jsme si vlastního hrdinu tvořili taky, ale japonská RPG jsou se svými typickými příběhovými a vztahovými propletenci přeci jen něco jiného. Zde to tedy bude fungovat tak, že vlastní avatar zde bude jako hlavní postava, ale Leonard se bude po jeho boku objevovat jako jeho blízký společník.

Teoreticky by to ale pořád mohlo znít jako víceméně standardní japonská RPG hra s „mírným“ online rozšířením. Čím dalším ale tedy hodlá White Knight Chronicles zaujmout? Podle slov producenta hry nabídne tento titul dost originality, jako například velké množství enormně velkých objektů. Jako příklad byl uváděn rozlehlý zámek nebo monstrum v podobě obří želvy. A zahlédli jsme i vcelku enormně velký White Knight Chronicleskaňon. Vždyť již samotný svět by měl být enormně rozsáhlý, a každou chvíli bychom měli narazit na enormně rozměrné protivníky. V této hře by zkrátka všechno mělo být enormní.

A to včetně hlavního hrdiny, který je sice za normálních okolností vypadá normálně, ale v okamžiku, kdy se změní v rytíře, to už je jiné kafe. Pokud jsme se nepřeslechli, tak by postavy v „rytířském módu“ měly dosahovat výšky někam k hranici sedmio metrů. Od něčeho takového musí být i lehčí facka smrtelná.

Fackování, tedy souboje, zde budou probíhat dvěma způsoby. Přinejmenším tedy v singleplayerové části. Prvním z nich bude víceméně dobře známý ATB systém (Active Time Battle – nemůžete vykonat akci dřív, než se vám nabije ukazatel), který by měl nabídnout jednoduché ovládání, čehož výsledkem by měly být skutečně intenzivní souboje. Pravděpodobně tedy bude ATB systém vyžadovat i méně času White Knight Chroniclesnež jsme z podobných her zvyklí.

V rámci tohoto soubojového režimu ale půjde vytvářet si i vlastní komba z příkazů, které bude možné řadit zcela libovolně. To by mělo souboje ještě o něco zintenzivnit a navíc jim přidat na dynamice, když nebude potřeba ručně volit každý povel každé postavy a navíc tedy, aby vůbec bylo co kombinovat, bude zjevně možné provést více akcí najednou.

Druhý soubojový mód pak přichází ke slovu v okamžiku, kdy narazíte na nějaké to enormní monstrum (ač se to nezdá, tak slovo „enormní“ opravdu nepoužíváme ani zdaleka tak enormně často, jako autoři při prezentaci). V lidské podobě proti něčemu takovému pochopitelně nemáte žádnou šanci, takže je potřeba se přeměnit v rytíře. K tomu je potřeba nejprve naplnit ukazatel, což je ale zároveň zhruba to jediné, co o tomto režimu bylo řečeno.

White Knight ChroniclesCož nám připomíná, že se blíží čas pro „oblíbenou“ část článku, která by mohka být standardně nadepisována jako „Co se ještě nesmí říct“. Podívejme se ale ještě na grafiku. Ta působí lehce dětinským dojmem a svým stylem tak trochu připomíná Kingdom Hearts.

Z promítaného videa pak bylo patrné, že svět bude klasickým japonským mixem vyspělých technologií a magie, kde se sice objevují rytíři, ale vzápětí koukáte na to, jak létající objekt proplouvá mezi těžebními věžemi. Z hratelnosti byla předvedena pouze ukázka z MO části, kde tedy přímo in-game grafika působila dosti stroze a odbytě, jinými slovy špatně.

A jdeme do finále, takže co se tedy ještě neví nebo nesmí být sděleno? Například se neví, zda online svět bude pro celý svět jeden nebo spolu budou moci hrát pouze hráči z jednotlivých regionů (EU, US, JP). A co kdybychom chtěli, ať se kamarád White Knight Chroniclespřipojí a pomůže nám se singleplayerovým úkolem. Odpovědí je značně vyhýbavé, nejisté a neurčité „asi spíše ne“.

Nic se neví ani o počtu MO úkolů, ale prý jich bude opravdu hodně, z čehož tedy vyplývá, že s největší pravděpodobností budou vytvořeny zcela pevně, a nebudou tedy náhodně generovány. A odpovídat se nesmí ani na dotaz, zda budou ve hře nějaké minihry, natož pak vůbec jaké. Inu, z našeho pohledu pořád až příliš nezodpovězených otázek na to, že hra má v Japonsku vyjít ještě do konce letošního roku, ale upřímně řečeno, po tom, co jsme mohli vidět, tak jako tak v prvé řadě doufáme, že v Evropě White Knight Chronicles vyjde co nejříve.

Index očekávání: 90%