Windows 2000 jsou na trhu

Tři roky vývoje a jednu miliardu dolarů investoval Microsoft do nového operačního systému Windows 2000. Ne všechny hry však pod nimi půjdou. Jejich stručný popis, program na otestování upgradu a odkaz na seznam kompatabilních her a aplikací naleznete v tomto článku.
Windows 2000

Kdysi dávno, v časech své dětské nevinnosti , jsem vzhlížel k roku 2000 jako k magické hranici a představoval jsem si , co všechno se může ještě stát. Tahle představa se postupem času zaostřovala a teď, když už je to tady, těžko k tomu můžu říct víc než "nic moc". Pokud nepočítám lehčí vzrušení se jménem y2k, připadá mi, že slavný rok 2000 byl akorát vhodnou příležitostí pro byznys všeho druhu. Snad všechno co se dá prodat a má být in, od hrníčků a kondomů, přes auta až po mezikontinentální střely je označeno magickým čtyřčíslím. To se nevyhnulo ani operačním systémům a tak nepřekvapí, že když se 17. února objevily na pultech nové Windows, mají i ony na konci magický ocásek 2000. A protože datum oficiálního spuštění prodeje u nás je 22. únor, podívejme se, co že je to vlastně za zázrak, který opět šroubuje cenu akcií Microsoftu nahoru a jaký to má význam pro nás hráče.

Windows 2000

Windows2000 se měly původně jmenovat Windows NT 5.0 a už tahle věta říká mnohé. eNTýčka byly v rámci produktů Microsoftu symbolem vyšší spolehlivosti, robustnosti, bezpečnosti ale také vyšších HW nároků a velkými problémy s provozem her a multimédií. Tento systém prostě nepatřil na stůl domácího PC. Je pravda, že doménou Windows2000 (dále W2000) také není oblast SOHO (small office, home office), ale posun je patrný, zejména u desktopové verze.

Tím se dostáváme k variantám W2000, které se budou dodávat. Nejprve je to verze Proffesional, která je obdobou předchozích NT 4.0 Workstation, tedy nejnižší desktopová verze. Podporuje i dvou procesorové stroje. Dále je tu balení s všeříkajícím názvem Server následované ještě lepším serverem Advanced Server. Tyto verze se liší jednak počtem podporovaných procesorů a dále škálovatelností (scalability), tedy možností postupného zvyšování výkonu třeba spojení více počítačů do jednoho logického celku (clustering). Pro "totální" nasazení bude v polovině roku dostupná verze Datacenter, která je ale zcela mimo naše zájmy (ledaže by se na ní provozovaly internetové multiplayerové servery :-).

Jaké tedy W2000 jsou? Zde by se většinou u nového produktu hodilo pokrčit rameny. Microsoft ale udělal to co nikdy před tím a vypustil do světa tři předběžné verze (tzv. Release Candidate) a dal je zdarma k dispozici statisícům uživatelů. Získal tím v podstatě zadarmo masové testování a získal publicitu. Vypadá to, že W2000 jsou velmi povedené, dokonce tak povedené, že někteří prodejci začali instalovat do nových počítačů a spousta podniků (včetně Microsoftu) je nasadila naostro.

Nový systém na první pohled nerozeznáte od W98, liší se pouze defaultní barvou pozadí. I když nejsem úplně přesný, první pohled bude asi na přihlašovací obrazovku. A tentokrát to bude myšleno vážně, protože sdílení počítače více uživateli s tím související bezpečnostní otázky jsou řešeny do důsledku. Je zde cítit snahu oddělit uživatele a administrátora tak, aby běžný uživatel nemusel přemýšlet co a jak funguje.

A jak je to s hrami? Na první pohled dobré. Spousta věcí, kterým se starší NT-čka bránila zuby nehty je nyní bez problémů. W2000 dokonce obsahují DirectX7. Ani hardwarové nároky nejsou tak hrozné, jak se čekalo. V podstatě platí, že pokud zdvojnásobíte stávající paměť svého počítače, nebude výkon počítače citelně nižší než u W98. V souvislosti s hrami je zde ale několik problémů. Rozhodně nepočítejte s tím, že všechny hry spustíte. Pokud vím, je procento úspěšnosti pod 50% u DirectX, o trochu lepší je to s OpenGL. Můžeme ale v souvislosti s ostrou verzí počítat se zlepšením, stejně tak se záplavou patchů. Stejným způsobem by se měl vyřešit problém s nefunkčním hardwarem (např. SB Live!). Spousta výrobců se zatím tvářila, že W2000 neexistují, ale to se rychle změní a budeme žhavit dráty a shánět nové ovladače. Navíc lze poměrně jednoduše provést tzv. duální instalaci a pokud něco nebude fungovat, přebootujeme do W98 nebo třeba do Linuxu.

Co dodat? W2000 jsou moderní a robustní , plně 32-bitový operační systém s velkým záběrem od desktopu až po velké servery. Pro domácí použití je příliš robustní, bezpečný a koneckonců drahý. Pokud se k němu ale dostanete, nemusíte se bát, že se s ním nedá užít nějaká ta legrace. Poté co Microsoft vydal W98 SE (second edition) chystá ještě jednu verzi na stejném základě - ME (millenium edition). Ta bude pro nás hráče asi vhodnější.

Seznam her a aplikací, které jsou v současné době kompatibilní s Windows 2000, najdete na adrese http://www.ntcompatible.cjb.net/, kde jsou také návody na jejich zprovoznění. Dva a půl mega velký soubor, který testuje možné problémy při upgradu, si můžete stáhnout přímo od nás (IOL).


Témata: Kondom, Linux, Testování