Windows Millenium Edition - jaká jsou?

  • 71
Minulý týden byl do prodeje uveden nový operační systém od Microsoftu - Windows Millenium Edition, který je určen zejména a především hráčské veřejnosti. I proto jsme se je rozhodli trošičku proklepnout a informovat vás o tom, jak se na nová okna díváme my.
Logo Windows Millenium Edition

Je tomu už nějaký ten pátek, co jsme od Microsoftu dostali "testovací verzi" jejich nového operačního systému Windows Millenium Edition (Windows ME), který je určen zejména počítačovým hráčům. Ti si totiž (právem) stěžovali na to, že pod Windows 2000 nefungují některé ovladače nezbytně nutné pro spouštění her a nefunguje pod nimi ani řada počítačových her samotných. Důvod je nasnadě - Windows 2000 jsou totiž následovníkem Windows NT a nikoliv "devadesátosmiček", z čehož vyplývá, že jsou určeny zejména pro kancelářské aplikace a síťová rozhraní a pokud jste někdy provozovali NTčka nebo je znáte z práce/školy, pak jistě víte, že většinu her pod nimi prostě nespustíte. No a Microsoft vyslyšel prosby hráčů (nebo to možná bylo jinak, ale to teď není podstatné) a udělal pro ně Windows ME. Pojďme se na ně tedy podívat zblízka.

První, čeho si každý uživatel tohoto nového operačního systému všimne, je rychlé bootování. Pokud jste u Windows 98 čekali jednu či dvě minuty, než se vám nastartuje systém a spustí všechny potřebné aplikace, můžete si být jisti, že MEčka to zvládnou 2-3krát rychleji! Upřímně - moc se mi tomu věřit nechtělo, ale vlastní zkušenosti mě přesvědčily, že je tomu skutečně tak. Start - menu ve Windows Millenium Edition Mnoho z vás by si mohlo myslet, že to v Microsoftu vyřešili prostě a jednoduše tak, že nechali některé aplikace nepřímo důležité pro nastartování se systému spouštět až poté, co v něm může pracovat uživatel, tedy krátce po startu. Není tomu tak, systém je přepsán a Windows ME nepoužívají Autoexec.bat ani Config.sys, stejně tak v nich nenajdete ani žádnou verzi DOSu, jako tomu bylo v případě předchozích verzí systému, což do značné míry k onomu rychlému bootování přispívá.

Pojďme ale do systému samotného. Pokud se vám na počítači nastartoval úplně poprvé, objeví se před vámi pěkně udělaný úvod, kdy v televizní obrazovce na pozadí sladěném do barev Windows ME běží intro, v němž se dozvíte, jaké inovace obsahuje váš nový operační systém. Z těch nejdůležitějších autoři vypíchli podporu domácích sítí, podporu přístupu na internet (je implementován prohlížeč Microsoft Internet Explorer ve verzi 5.5) a podporu automatického update, z čehož jasně vyplývá, že se orientovali především na země, kde nepanují monopolní telekomunikační společnosti bránící rozvoji a růstu internetu a kde si připojení k internetu na několik hodin denně (či po celou dobu práce s PC) může dovolit i obyčejný člověk, na rozdíl od České republiky.

Pojďme ale dál. Jak už jsem zmínil, úvodní filmeček (mimochodem vážně pěkně udělaný a promyšlený) běží v okně připomínajícím televizi, avšak krátce poté, co se začnete brodit funkcemi svého nového operačního systému, zjistíte, že se s onou obrazovkou budete setkávat častěji, neboť se jedná o nový Windows Media Player. Nutno podotknout, že ten má v sobě zabudovaných několik zajímavých skinů a tudíž budete moci defaultní vzhled pochopitelně změnit. Ve verzi, kterou nám dodal Microsoft na recenzovaní, najdete skinů pro Windows Media Player celkem třináct, přičemž další si můžete stáhnout z internetu po stisknutí tlačítka "more skins". Nový Windows Media Player, v pravé části lze vidět jeden z možných skinů Nutno říct, že ačkoliv jsme testovali anglickou verzi Windows ME, neboť česká dosud není k dispozici, stránky, na něž nás systém odkázal, již byly kompletně v češtině.

Za Windows Media Player tedy získávají Millenia jednoznačně plus, půjdeme-li však popořadě, dostaneme se k Průzkumníkovi (Windows Explorer) a ten mi v nových Windowsech vůbec, ale vůbec nesedl. Ani mi tolik nevadilo, že klade velký důraz na složku My Documents (ostatně stejně jako celý systém) tak, aby si uživatel ukládal texty, hudbu, obrázky či filmy do jedné složky a neměl tak na svém pevném disku zbytečně miliardy adresářů rozházené přímo v kořenovém adresáři. Ačkoliv každý si na svém disku raději udělá chaos, než by měl všechno správně uspořádané v Microsoftem nám vnucovaných složkách, Průzkumníkovi bych chtěl vytknout hlavně velké zpoždění v tom smyslu, že pokud provedete nějakou funkci, čekáte docela dlouho, než se provede. Pokud jste tedy byli zvyklí označit si ve Windows 98 určitý počet souborů (či jenom jeden), stisknout delete a pak okamžitě enterovat, můžete na toto nyní zapomenout, neboť pokud toto učiníte a k souborům určeným pro mazání máte přiřazeného nějakého zástupce, který je dokáže spustit, pak si můžete být jisti, že je nesmažete, ale všechno si spustíte. Jako příklad maximální prudy může posloužit mazání třiceti obrázků, kdy si všechny označíte, stisknete magickou kombinaci delete - enter a naráz vám vyskočí třicet oken, v nichž se vám všechny obrázky otevřou. Je to prostě a jednoduše tím, že Millenia mají (pro mě z nepochopitelných důvodů) jedno či dvouvteřinové zpoždění, tudíž vám tabulka žádající potvrzení dané operace vyskočí později a namísto abyste enterem potvrdili plánovanou činnost, uděláte činnost neplánovanou. Je možné, že v české, další verzi či po dalším automatickém upgrade se už podobná chyba vyskytovat nebude, avšak teď to tam je a i kdybyste Windows ME používali jenom jeden den, pěkně si s tím užijete (později, když už jste na toto zpoždění zvyklí, to tak hrozné není). Nutno říct, že v předchozích verzích Windows vše fungovalo bez problémů a nemyslím si ani, že by to bylo způsobeno rychlostí mého PC - na Pentiu III na 550 MHz s 256 MB RAM a dostatečně prostorným 28 GB diskem by měly Windows ME šlapat jako hodinky.

Obrazovka po automatickém stáhnutí update před potvrzením jeho okamžitého nainstalování

Abych jenom nekritizoval, budu se věnovat automatickému upgrade, o němž jsem se zmínil v předchozím odstavci. Toto ocení zejména ti z vás, kteří mají pevné připojení k internetu a je jim tudíž jedno, jestli a kdy si Windows tahají nová data ze serveru a jak dlouho jim to trvá. Samotný uživatel tento proces nikterak nepocítí, neboť tento probíhá uvnitř systému a vy průběh stahování a updatu sledujete na malé ikonce v pravé části windowsácké lišty. Po stažení vám pak Windows nabídnou okamžitý update systému, v případě, že máte rozdělanou nějakou práci, zvolíte jednoduše odložení na pozdější dobu. Jak už jsem uvedl výše - pěkná vychytávka, kterou však ocení pouze Ti, kdož jsou na internetu a neplatí za dobu připojení či za objem přenesených dat.

Další vylepšení už shrnu jenom v kostce, neboť podstatná je pro pařana stabilita systému a rád bych se k ní ještě v tomto článku dostal. Hodně zajímavou funkcí je System Restore. Tato totiž vytváří záložní kopie systému a archivuje je, což znamená, že ve chvíli, kdy se vám něco porouchá, stačí si vyvolat System Restore a nahrát si dříve uloženou konfiguraci, čímž uvedete Windows opět do provozuschopného stavu (pokud jste ovšem neukládali v době, kdy jste měli podobné problémy). Potom tu máme MSN Messanger Service, který opět využijí pouze majitelé připojení k internetu, neboť jde o komunikační program podobný ICQ. Pak tu máme ještě vychytávky pro rychlejší startování systému - režim Standby známý z notebooků, který systém uspí, avšak počítač normálně funguje, přičemž data jsou stále uložena v paměti, což je riziko při výpadku proudu a Millenia nabízejí také mód, v němž se data uložená v paměti uloží do určitého segmentu na disku, který se po načtení počítače okamžitě načte zpět do paměti a vy můžete bez problémů pokračovat v práci. Tento mód je sice o něco pomalejší, ale při výpadku proudu mnohem bezpečnější.

Průzkumník (Windows Explorer) se zapnutými thumbnaily

Nyní se pomalu ale jistě dostávám k funkcím pro hráče potřebnějším. Tou první jsou ovladače. Nutno podotknout, že právě kvůli zpětné kompatibilitě ovladačů byly vlastně Millenium Edition programovány. Pokud jste byli donedávna vlastníkem Windows 98 SE, nebude pro vás reinstalace vůbec žádným problémem a vše po ní bude fungovat zcela bez problémů tak, jak by mělo, alespoň já mám s tímto systémem podobnou zkušenost. Navíc je nutné podotknout, že Microsoft se ohání zlepšenou podporou Plug&Play zařízení, což znamená, že před updatem systému z 98SE na ME či samotnou reinstalací nemusíte hledat ve všech krabicích herní ovladače k nejrůznějším multimediálním doplňkům a herním periferiím, neboť Windows Millenium Edition si je, světe div se, najde v 99% případů samo a nutno říct, že zatím jsem s nimi po celou dobu používání neměl sebemenší problémy. V případě ovladačů tedy můžete být zcela klidní.

Další podstatnou věcí je funkčnost počítačových her. I v tomto ohledu mohou být všichni naprosto klidní. Na nových Milleniích jsem testoval několik desítek her od starších titulů až po ty nejnovější herní novinky a ačkoliv mám nainstalovanou verzi z 19. června, která ještě nebyla určena pro prodej a šlo snad o první nebetaverzi (nebo poslední betaverzi), nutno říct, že mi perfektně a bez problémů fungovaly i ty hry, které měly na osmadevadesátkách problémy nebo se mi je dokonce nepodařilo spustit vůbec. Možná si říkáte, proč se tomu divím, řada z vás si však jistě vzpomene na první verze nových řad operačních systému od Microsoftu a na jejich funkčnost - v tomto mě Windows Millenium Edition, k nimž jsem přistupoval značně skepticky, opravdu mile překvapily.

Windows Millenium Edition obsahují obsáhlou a přehlednou nápovědu

Poslední věcí, kterou bych chtěl v tomto článku, jenž rozhodně nelze považovat za recenzi softwarového odborníka, spíše jako postřehy hráče počítačových her, zmínit, je stabilita. Je mi jasné, že mě řada z vás ukamenuje v diskusním fóru pod tímto článkem za následující hlášku, ale dovoluji si tvrdit, že Windows Millenium Edition jsou jedním z nejstabilnějších systémů na trhu, možná jsou těsně druhé po Windows 2000. Ačkoliv jsem neměl k dispozici prodejní verzi, ale několik týdnů jsem používal novinářskou (přičemž od té doby do oficiální prodejní verze prý Microsoft stihnul vychytat ještě nějaké ty chybičky (i když já osobně jsem zatím na žádné nenarazil)), nemohu si na nefunkčnost her či programů stěžovat. Pokud vám ve starších verzích často naskakuje Microsoftí spořič obrazovky "blue screen" či jiné chybové hlášky a poté zamrzne počítač, můžete si být jisti, že v minimálně 80ti procentech všech podobných případů ve Windows ME bude systém pracovat i nadále, přičemž se samozřejmě doporučuje restart. Pokud odmítnete systém restartovat a budete riskovat jako já, Windows ME vám budou (k mému velkému údivu) bez problémů fungovat stabilně (!) i nadále, je ovšem možné, že za hodinu či za dvě budete mít otevřených mnoho oken i s náročnějšími aplikacemi a potom se vám "blue screen" objeví znovu a systém pak bude bez milosti trvat na restartu - ovšem provede ho sám, přičemž veškerá data uloží a po restartu a automatickém scandisku je budete moci znovu načíst a pokračovat ve své práci.

Jak již tedy vyplynulo z článku, Windows Millenium Edition jednoznačně doporučuji a máte-li pevné připojení k internetu, měli byste si je pořídit tuplem. Je pochopitelné, že pokud při své práci nevyužijete vylepšené integrované aplikace, lepší podporu domácí/vnitropodnikové sítě, podporu internetu, nebo nehrajete počítačové hry a podobně, nebude pro vás upgrade z Windows 98 SE či jiných verzí zajímavý, v opačném případě byste však o něm měli vážně uvažovat. Vždyť 2399,- Kč s DPH za upgrade z Windows 98 a 4040,- Kč za upgrade z ostatních verzí není přece tak mnoho no a pokud budou Millenia vaším prvním operačním systémem, zaplatíte za ně 7770,- Kč s DPH.


Témata: Hodinky, Notebook