Winthorp's Mansion - další tajemný dům

Tajemné domy v počítačových hrách mají svou minulost a jak se zdá, mají i svou budoucnost. Jestli si ale Winthorp's Mansion dokáže mezi tou spoustou akčních titulů najít své místo na slunci, o tom mám vážné pochybnosti.
Winthorp's Mansion

Tajemný dům byl odjakživa dobrá filmová rekvizita a protože si toho všimli i scénáristi počítačových her, stal se vděčnou rekvizitou i v počítačových hrách. Tajemné domy už jsme mohli vidět ledaskde, počínaje humorněji pojatou adventure Maniac Mansion přes všem hororovým fanouškům jistě známou sérii Alone in the Dark až po asi jednu z prvních akčních adventure Realms of the Haunting. Můj skromný výčet si nečiní absolutně žádné nároky na reprezentativnost či snad dokonce úplnost - tajemných domů je ve hrách jako smetí, ale mě se z nějakých důvodů vybavily právě jen tyhle tři tituly, které všechny můžu doporučit vaší pozornosti (tedy pokud nemáte nějak ostře vyhraněné názory na hry s poněkud postarší až úplně pravěkou grafikou).

Winthorp's Mansion je návratem k tradicím starých dobrých tajemných domů. Výhody této tradice jsou očividné - autoři nemusí vymýšlet surrealistické mimozemské scenérie a ani pro příběh není třeba chodit daleko. Příběh Winthorp's Mansion byste během pár minut dali dohromady sami. Kdesi na blíže neurčeném místě stojí dům. Velký, temný, tichý a opuštěný. Tedy většinou, ale jsou i chvíle, kdy se tak tichý a opuštěný nejeví. Mezi místními lidmi kolují už léta povídačky o divných věcech, které se v domě dějí, a při tom kolování jednou dorazí i k vám. Vy jste soukromý detektiv, zřejmě nevalné pověsti, protože nemáte nic na práci, a proto se rozhodnete podívat se na vlastní oči, co je na těch duchařských báchorkách pravdy. Projdete vstupními dveřmi dovnitř a ...

Winthorp's Mansion

... a jste v první z nekonečné řady místností, které vás v domě i pod ním čekají. Paleta prostředí je domovními prostory dost omezená - budete střídat pokoje s podlahou z dubových prken s pokoji s dlaždicemi, pokoje s dřevěným obložením s pokoji se stěnami neobloženými a za zvláštní pozornost stojí výzdoba stropů, která se taky poměrně pestře střídá (buďto dřevo nebo látkové potahy). Pravda, podzemní chodby nejsou zdobené vůbec, na ty bych byla zapomněla a přitom tam uvidíte zcela nový interiérový prvek - kámen. Situace kolem domu je o něco lepší - stromy, tráva a tak podobně, ale nejslibněji vypadají jeskyně - jsou sice kamenné, ale tak nějak barevně. V podstatě se dá říct, že čím dál půjdete od domu, tím zajímavější prostředí uvidíte.

Společnost Viper Byte není doposud v herním průmyslu zvučným jménem a mám pochybnosti, zda jí v tomhle ohledu Winthorp's Mansion může nějak pomoct. Na první pohled totiž vypadá jako úplně obyčejná 3D akce a nenašla jsem nic, co by na ní byla jakkoliv zajímavého. Možnost volby mužské či ženské hlavní postavy, klasická sestava zbraní, nalézání svitků a knih, z nichž se dozvídáte další podrobnosti o příběhu, i příslib puzzlů a sbírání předmětů do inventáře - nic z toho nenaznačuje ani jiskřičku naděje na to, že ve Winthorpově příbytku uvidíme něco, co jsme jinde neviděli. Zaujala mě jen sestava nepřátel, v níž mezi gargoyly, kostlivci, rytíři a zombie figurují i piráti (ocitnete se totiž i na pirátské lodi). Nemůžu vyloučit, že se Winthorp's Mansion nakonec projeví jako životaschopný titul, který si najde své příznivce, ale pochybuji, že mezi nimi budu i já.