World of Tanks: Generals

World of Tanks: Generals | foto: Wargaming

World of Tanks: Generals jde překvapivě do hloubky. První dojmy

  • 7
Hraje se jeden na jednoho, v prohlížeči a podle pravidel kámen – nůžky – papír. Nečekal jsem příliš a možná proto mě hra příjemně překvapila. O úspěchu rozhodne nejen vyvážení, ale také správné nastavení obchodního modelu.

Dříve jsem o World of Tanks: Generals referoval jako o karetní hře, nicméně způsob, jakým se hraje, odpovídá více tahové strategii, nebo ještě přesněji deskové hře. Základ sice tvoří balíček karet, další rovinou je ovšem bitevní pole, na němž se manévruje s tanky. Pokud bych měl porovnávat s žánrovou konkurencí, World of Tanks: Generals má blíže ke Scrolls od Mojangu než k Hearthstonu od Blizzardu. Také tempo hry je oproti zmíněným hrám pomalejší.

Nejdůležitějším prvkem na bitevním poli o velikosti 3 × 5 jsou velitelství. Pokud je jedno z nich zničeno, hra končí. Velitelství zároveň zajišťuje základní přísun zdrojů (piktogram kanystru), které jsou potřeba pro vykládání karet. Další zdroje si lze zajistit podpůrnými kartami, ale i tanky – podmínkou je, že musí přežít do dalšího kola.

World of Tanks: Generals

Bojová technika se dělí na pět důvěrně známých typů: lehké, střední a těžké tanky, dále stíhače tanků a dělostřelectvo. Nebudu vás zatěžovat přepisem pravidel, důležité je, že každý tank se hodí na něco jiného. Lehké tanky se pohybují dvakrát za kolo, můžou tak například rychle odhalit pozici nepřítele pro dělostřelectvo. Nebo posloužit jako lákadlo, kdy lehký tank obětujete, aby absorboval protiútok, tedy reakci na útok, zatímco cennější jednotkou tu nepřátelskou dorazíte bez škrábance. Stíhače tanků zase vždy útočí jako první.

World of Tanks: Generals

World of Tanks: Generals

Po pár bitvách si osvojíte základy a posbíráte zkušenosti. Ty investujete v rámci výzkumu do objevení nových karet, které si ovšem pak ještě musíte za herní měnu koupit. Pak začíná zábava: sestavíte si svůj vlastní balíček, který čítá přesně 40 karet a každou kartu může obsahovat maximálně třikrát.

Nové karty rozšiřují základní schéma. Například aby se u vyložené jednotky provedl dodatečný efekt, třeba aby dodávala více zdrojů, musí mít na sobě určitý počet zranění. A tady už to začíná být zajímavé: musíte hlídat nejen rozložení sil na bojišti, ale i specifika jednotek a karty v ruce. Aby toho nebylo málo, po boku bojiště je ještě sada podpůrných slotů, kam se vykládají čety, například lepší opevnění či střelci, kteří zvýší útok velitelství (velitelství může jednou za kolo také útočit).

World of Tanks: Generals

Aby se potkávali hráči zhruba na stejné úrovni, je každá karta definována silou, podle čehož se pak určí síla balíčku. Systém pak následně hledá hráče v určitém rozsahu právě podle síly balíčku. Protože hra běží na obchodním modelu, kdy se hraje v základu zdarma, lze si za skutečné peníze pořídit bonusovou měnu či prémiový účet. Za bonusovou měnu nakoupíte karty v obchodě, uspíšíte výzkum, zatímco s prémiovým účtem získáte více zkušeností a běžné herní měny. Pro pořádek: placenou měnu lze získat i hraním, respektive plněním úkolů, které se obměňují.

Trochu mě zarazilo, že před bitvou se lze za běžnou měnu ještě vybavit. Píšu sice, že lze, ale pokud to myslíte s hraním vážně a chcete podpořit šanci na vítězství (což asi chcete), je to zkrátka nutnost. Výbava totiž zahrnuje možnost přelízat si úvodní ruku nebo bonusový zdroj, což je hodně velká výhoda. Zisk herní měny během hraní naštěstí pokrývá náklady na výbavu, ale jak se říká, čert se skrývá v detailu. Stačí drobná úprava a hra se rázem promění v pay to win.

World of Tanks: Generals

World of Tanks: Generals

Strategická rovina působí robustně, v této fázi hry však zatím nelze říci, kolik strategií bude doopravdy fungovat. Vyvažování stále probíhá. Zatím to totiž vypadá, že nejsnazší cestou k vítězství na začátku je americká základna s bonusovým zdrojem a rychlé vykládání levných tanků, prostřednictvím nichž se pak relativně brzy vyloží silnější jednotky.

Grafika mě úplně neohromila, působí trochu stroze, nicméně přičítám to i tomu, že jsem zmlsán Hearthstonem, který je na grafickém oku lahodícím pozlátku založen. Ve výsledku totiž zase tak špatná není.

Tempo hry je pomalejší a uvítal bych i kratší časovače, protože běžné neduhy z karetních her se samozřejmě promítají i zde. Nejčastěji jsem se setkal s tím, že soupeř, který prohrává, už nic nedělá, ale tah odklikne až sekundy před vypršením času (kdyby to neudělal, a čas nechal doběhnout, časovač by se mu zkrátil). Ale vzhledem k tomu, že používám dva monitory, mě to asi nebolí tak, jak protihráč zamýšlí.

Zatím mám z World of Tanks: Generals dobrý pocit. Hra sice ještě není po všech stránkách vyladěná, ale právě od toho je tu betaverze. Jediné, čeho se obávám, je, aby to Wargaming nepřehnal s free 2 play nastavením.


Témata: World of Tanks