World of Tanks Rush

World of Tanks Rush | foto: Ondřej Zach

RECENZE: S World of Tanks Rush se promění váš stůl v tankové bojiště

  • 7
Populární tankovou akci si lze nově zahrát ve dvou až pěti lidech jako deskovou hru. Hráč se stává velitelem tankové roty, kterou si postupně sestavuje. A nehraje se to vůbec špatně.

Už z krabice hry je patrné, že vychází z původních ilustrací on-line předlohy, zachována ostatně zůstává i terminologie. V úložném prostoru krabice vidíme po otevření dva zatavené balíčky karet, český manuál a kód do on-line hry (tank Pz.Kpfw. B2 740 (f)).

Pravidla působí na první pohled složitě, karty se totiž roztřídí a podle klíče rozprostřou po stole a těch hromádek je vskutku hodně. Naštěstí už první testovací hra ukázala, že byť hra zahrnuje hodně podmínek, které jí dodávají hloubku, v základu je vlastně celkem jednoduchá.

World of Tanks Rush

Zjednodušeně: cílem je sestavit si optimální tankovou rotu, pomocí níž se každý z hráčů pokouší ukořistit co nejvíce medailí. Ty získává za zničení nepřátelské základny, zničení nepřátelského vozidla a při splnění vylosovaných bitevních podmínek.

INFO

World of Tank Rush

Hráčů: 2-5
Délka hry: 30 - 70 minut
Cena: 599 korun
CZ distributor: Mindok

Počáteční tankovou rotu tvoří vždy šest stejných, ale zamíchaných karet. Každý hráč si vezme tři karty z tohoto balíčku a v okamžiku, kdy je na tahu, je vyloží před sebe. Nyní má tři možnosti: pomocí hodnot vyložených karet nakoupí nová vozidla z obchodu, zaútočí nebo použije speciální schopnosti karet.

Obchod jsou čtyři karty vozidel, které se průběžně obměňují. Vtip je v tom, že s počátečními kartami si například těžký tank nekoupíte. Musíte proto chytře rozšiřovat svoji rotu, například pomocnými jednotkami, které sice mají nulové útočné a obranné hodnoty, ale zase mají vysoký potenciál pro nákup – byť omezený příslušností k jedné ze čtyř mocností.

World of Tanks Rush

World of Tanks Rush

Většina karet se poté odhazuje, včetně nakoupených do garáže. V okamžiku, kdy si nemůžete líznout kartu, zamícháte garáž. Tímto způsobem dostanete pořízené karty do provozu.

Rotu lze vytvořit ze všech dostupných mocností, což zní sice divně, ale autoři to vysvětlují tak, že tank ukořistěný nepříteli byl zařazen do vlastní jednotky. Háček je ovšem v tom, že není vůbec výhodné nakupovat tanky různé provenience. Když vyhlásíte ve svém kole útok, abyste mohli zaútočit všemi jednotkami, musí mít stejnou národní příslušnost.

Jenže nelze si říct, ok, budu sbírat jen ruské a německé jednotky. Vozidla v obchodě se objevují náhodně, musíte se rozhodovat podle situace. V tom samozřejmě hraje role náhoda. Může se například stát, že koupíte podpůrnou ruskou jednotku, dojdou vám karty, zamícháte je tedy a hned si onu podpůrnou jednotku líznete. Přicházíte na řadu a máte štěstí, že v obchodě je drahý ruský těžký tank, který si hned koupíte.

World of Tanks Rush

Těžké tanky jako jediné dokážou zničit bez asistence nechráněnou nepřátelskou základnu. Těch podmínek je hodně a nechci do nich v rámci recenze zabředávat. Nejzábavnější na World of Tanks Rush je asi fakt, že musíte myslet na opravdu hodně věcí.

Na začátku potřebujete odhadnout křivku růstu při nákupech, později, i když máte dejme tomu opticky přesilu, pořád můžete prohrát. Hra sice končí zničením všech základen (není to jediná podmínka), ovšem pokud oponent plnil dodatečné podmínky (losují se pro každou hru), například má více lehkých tanků než vy, může pořád na body vyhrát. Což je super, protože každý hráč musí až do finále taktizovat.

Zničíte například nepřátelské základy protihráčů? Bezva, jenže potom si je zamícháte do svého balíčku. Při vykládání tak máte plonkové karty, protože ukořistěné základny kromě vítězných bodů nijak ve hře nepomáhají. Vyplatí se proto hned ničit základny?

Aby hra dostala trochu šťávu, mají některé jednotky vlastnosti. Například sabotáž donutí protihráče odhodit kartu, posily umožní vyložit více karet, průzkum zase obmění nabídku obchodu. Existuje zde velký prostor pro různé strategie, hra je přitom hratelná i ve dvou hráčích. Její síla však vynikne ve větším počtu. Bitvy trvají podle situace, minimálně však půl hodiny, častěji déle. Pokud jste fanoušky hry a máte ke stolním hrám a taktizování kladný vztah, nevidím jediný důvod, proč Rush nezkusit.


Témata: World of Tanks