World of Warships

World of Warships | foto: Wargaming

World of Warships může vývojářům napravit letadly poskvrněnou pověst

  • 80
Taktické hraní s pomalejším tempem. Tak lze v jedné větě shrnout dojmy z právě probíhajícího betatestu World of Warships. Žádná větší on-line námořní akční hra neexistuje a tahle vypadá velmi dobře.

Ten je třetím přírůstkem do série online akcí, doplňuje ještě hry World of Tanks a World of Warplanes. S ohledem na kolosální neúspěch World of Warplanes jsme proto očekávali, jak dopadne třetí pokus, který se tentokrát odehrává na moři.

World of Warplanes považuji za méně kvalitní počin nežli War Thunder a dle mých informací má titul oproti ostatním hrám od Wargaming zlomkovou hráčskou základnu. Ze zákulisních informací navíc vyplynulo, že Wargaming nejspíše rozpustil autorský tým World of Warplanes a řeší budoucnost projektu.

World of Warships stejně jako ostatní hry od společnosti Wargaming využívá obchodního modelu free to play. K tomu, abyste si hru zahráli, vám tedy stačí pouze bezplatná registrace.

Pokud jste registrováni do World of Tanks, můžete se přihlásit pomocí identických údajů a v současné fázi otevřené bety lze využít i prémiový účet z World of Tanks. Až tvůrci vydají plnou verzi, mezi účty bude sdílená i prémiová měna.

Pestrost lodí pomáhá vytvářet dynamiku bitev

Z herního hlediska World of Warships využívá osvědčeného konceptu stromů a větví. V současné době je možné hrát za japonské, americké, britské a ruské lodě, přičemž Brity a Rusy prozatím reprezentují jednotlivé premiové kusy, zatímco Američané a Japonci mají kompletní stromy.

Ve hře zasazené do první poloviny 20. století tak potkáte i válečné legendy, jako jsou letadlové lodě Lexington a Essex nebo obří bitevní lodě Iowa a Jamato.

Kromě zmíněných čtyř by se v titulu měla objevit i řada dalších námořnictev, mezi prvními německá Kriegsmarine, francouzské a italské námořnictvo a později snad i rakousko-uherská marína, ve které sloužili také Češi. Podle zákulisních spekulací by navíc měly být na letošním Gamescomu oznámeny další lodě, zřejmě britské či ruské.

Ve hře existují čtyři typy lodí, od nejmenších torpédoborců, přes univerzální křižníky, až po mohutné bitevní lodě. A čtveřici uzavírají letadlové nosiče. Vývojáři často odpovídají na dotazy, zda se ve hře objeví i ponorky a odpověď je stále stejná: ne, důvodem je zejména omezená velikost map.

World of Warships
World of Warships
World of Warships

World of Warships

Pokud největší mapy ve World of Tanks dosahují velikosti necelých dvou čtverečních kilometrů, námořní souboje ve World of Warships se odehrávají na čtvercích mnohonásobně větších, nejčastější velikost mapy je 30 × 30 km.

Bitvy samotné probíhají podle očekávání. Lodě se samozřejmě pohybují pomalu, a proto je hraní ve World of Warships více taktické a méně akční. Hráči musí předem rozmýšlet, kam pojedou. S většinou typů lodí totiž není jednoduché se otočit a zmizet z prostoru, který nepřítel drží pevně v rukou.

Mapy jsou kombinací otevřeného moře a malých ostrůvků, mezi kterými jsou podle typu herního módu rozesety základny. A zápas končí nejčastěji ve chvíli, kdy jsou všechny nepřátelské lodě zničeny nebo když je obsazena protivníkova základna.

První herní záběry z World of Warships

Povedený titul bez větší konkurence

Každý ze čtyř typů lodí je předurčen pro jiný styl hraní. Torpédoborce jsou drobné, obratné a vyzbrojené malými děly. Ale jako jediné mohou používat velmi silná torpéda a pokládat kouřovou clonu, která soupeřovu týmu omezuje rozhled v dané oblasti.

Opakem jsou velké a silně pancéřované bitevní lodě, střílející ze svých mohutných děl na značné vzdálenosti, bitevní lodě nejvyšších úrovní už mohou střílet prakticky přes celou mapu. Křižníky jsou pak kombinací obojího, některé mohou používat torpéda, jiná mají kvalitní protiletadlovou obranu.

Velké diskuze v současné době provází letadlové lodě, které mají ve World of Warships podobnou roli jako dělostřelectvo ve World of Tanks. Samy se přímo neúčastní bojů, ale mohou po celé mapě rozesílat své bombardéry, proti kterým často není obrany.

Zde je nutné podotknout, že se hra stále nachází ve stavu otevřené bety. Hráče tedy již nečeká promazání postupu. Lze však očekávat herní změny, které zdaleka nejsou jen kosmetického rázu.

Stejně jako World of Tanks je i hra World of Warships přeložená do češtiny. Našinci proto mají k dispozici oficiální české fórum, na kterém je možné sdílet své úspěchy, nebo se ptát v případě, že hráč potřebuje radu. Pro technické problémy je navíc k dispozici i česky komunikující podpora.

Po průšvihu s leteckou akcí World of Warplanes tentokrát Wargaming s loděmi přichází (stejně jako před lety s tanky) do prakticky nekonkurenčního prostředí, žádná větší on-line námořní akční hra totiž neexistuje. A z prvních dojmů se zdá, že se v Minsku poučili z předchozích chyb a World of Warships má našlápnuto k tomu, stát se dalším úspěšným on-line titulem.