Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WWII Fighters: Stroj času od Jane's

  2:26aktualizováno  10. července 2001 1:31
WWII Fighters: Stroj času od Jane's
I v nejslabším rozlišení jsou letadla a pozemní technika vymodelovány do nejmenších detailů. Chybí však průsvitný kruh rotující vrtule

"Silná německá vojska nastoupila 16. prosince o půl šesté ráno k ardenské ofenzívě a ztečí dobyla přední pozice americké armády mezi Hoher Vennem a severní částí Lucemburska. Hoši na zemi to věru nebudou mít lehké. V ruce svírám knipl svého Mustanga. Blížím se zezadu k Heinkelu 111. Mířím na pravý motor a tisknu spoušť. Dávka prošlehne vzduchem. Z křídla vedle motoru odletují plechy, pak se ho snad dobrá třetina odlomí. Vidím nosník, jako pahýl trčící ze zbytku nosné plochy. Heinkel jde do vývrtky. Chvíli padá, najednou jeho motorem otřese výbuch. Přece jen jsem mířil dobře..."

Ač to tak možná vypadá, nejde o vzpomínky amerického válečného pilota, vztahující se k roku 1944. Jedná se o naprosto věrný a nepřikrášlený popis jednoho z mnoha momentů, do kterého vás může přenést stroj času, jenž nese jméno Jane's WWII Fighters. Zcela záměrně nehovořím o leteckém simulátoru, ani o hře. Přesněji vzato, je to spíš interaktivní historický dokument o zapojení stíhacího letectva do operací ardenské ofenzívy, jenž zájemci dokáže věrně přiblížit, jaké úkoly museli plnit piloti na obou stranách.

Muzeum: prohlédněte si Merlin pod kapotou Spitfiru

Vítejte v leteckém muzeu
Po spuštění hry (použijme přece jen toto zjednodušení) začnou tóny jazzbandu vytvářet dobovou atmosféru. Hudba podkresluje vstup do haly virtuálního muzea. V ní se můžete dozvědět až neskutečné podrobnosti o zbraních a historickém pozadí ardenské ofenzívy.

Jedním ze dvou východů z haly se dá projít do hangáru, v němž stojí všechny stroje, se kterými se dá ve hře létat. Spojenecký arzenál je zastoupen britským Spitfirem Mk IX a americkými stíhačkami P-51D Mustang, P-47D Thunderbolt a P-38J Lightning. Německá Luftwaffe tam má legendárního "Gustava", tedy Messerschmitt Bf 109G-6, dále Focke-Wulf Fw 190-A8 a první bojově nasazenou tryskovou stíhačku - Me 262. Každému stroji lze nahlédnout do kokpitu, je možné prohlédnout si motor i zbraňové systémy.

Navíc jsou připraveny skutečně vyčerpávající historické informace a technická data, včetně dobových snímků a unikátních krátkých filmů. A když jde o letecký simulátor, může natěšený virtuální pilot samozřejmě také hupnout do sedačky, sevřít v ruce knipl a zkusit testovací let.

Druhý východ z haly vede do operační místnosti, kde najdete možnost zalétat si jednotlivé mise nebo celou kampaň. Kromě toho zde můžete nad mapami vytvářet vlastní mise nebo si prostřednictvím sítě či internetu zahrát s reálnými protivníky.

Skoro jako v Českých Budějovicích. Jen MIG 21 je zastoupen Focke-Wulfem

Záběr ze hry nebo z filmu?
Když se po historickém úvodu dostanete do vzduchu, nevěříte svým očím. Letadla jsou vzhledově naprosto dokonalá. Když pohnete kniplem, pohne se směrovka nebo výškovka, je vidět i vysunutí klapek. Po zásahu z protivníkových kulometů trup proděraví řada očouzených otvorů. Když odpadne kus pechu, vidíte konstrukci pod ním. Upadne-li kus křídla, trčí ze zbytku nosník. Když po zřícení letadla na zem odletí explodující motor, z trupu vyhřezne pokroucená konstrukce, na které byl uchycen. V porovnání s konkurenčním MS Combat Flight Simulatorem, kde po zásahu jen odlétávají obdélníčky za zuřivých světelných efektů, je to až neskutečné.

Uvnitř kokpitu jsou všechny přístroje také vyvedeny s velkou přesností, jsou však hůř čitelné, než ve zmíněném konkurenčním produktu.

Zajímavé je i chování nepřátelských letadel po zásahu. Někdy vybuchnou a řítí se k zemi s hustou kouřovou vlečkou, jindy jakoby bez důvodu padají, aniž byste věděli, zda byl zasažen pilot, nebo jde jen o vychytralý únikový manévr. A chytrosti mají někteří počítačoví protivníci až až. Setřást nepřítele, který vám sedí jako přilepený "na šesti hodinách", by byl občas neřešitelný rébus i pro akrobata Jirmuse.

Mustang a mustang

Panther, Tiger, kůň a jiná havěť
Ardenská ofenzíva, byla Hitlerovou poslední křečí na západní frontě. Jedenadvaceti divizím polního maršála von Runstedta se v prosinci 1944 podařilo překvapit americká invazní vojska a postupovat směrem na důležitý přístav Antverpy. Spojenci se bránili, jak to šlo, a ve vzduchu se přes mizerné počasí strhl ďábelský letecký kolotoč.

Už je tedy asi jasné, že piloti museli kromě likvidace všeho nepřátelského, co lítá, ničit i pozemní cíle. Zpěvák Michal Tučný by asi neměl radost, protože jeho apel "nestřílejte koně" by vyšel vniveč. Spojenecký pilot musel nelítostně likvidovat nejen německé Tigery, Panthery a koně s povozy, ale i lokomotivy, motorky BMW a jinou havěť (ochranáři a pacifisté nechť prominou, ale byla válka). I tyto cíle jsou ve WWII Fighters vyvedeny velice realisticky.

Krajina: jako koberec a linoleum

Kovral & mlžný opar
To, co se však rozhodně pochválit nedá, je krajina. Dokonalé stroje přelétávají nad něčím, co vypadá jako zelený kovral (pro neznalé bytových propriet - je to takový obyčejný koberec). Z jednolité kobercoviny občas prosvitne modrošedobíle mramorované linoleum (to mají být asi zasněžená pole nebo města), na kterém někdy stojí docela pěkně otexturované domy. A nad tím vším se vznáší nádherný průhledný mlžný opar.

Nemyslím si, že v simulátoru bojových letadel musí být naprosto fotorealistická krajina, protože koneckonců, jde především o letadla a jejich souboje. Jenže ve WWII Fighters je mezi skvělými letadly a nepěknou krajinou obrovský nepoměr. Jen pro zajímavost - o třídu lepší krajinu najdete třeba i ve starém dobrém Flight Unlimited z roku 1995 (Looking Glass), nebo v o rok mladším A10 - Silent Thunder (Sierra). Jane's při tom dobrou krajinu udělat umí, což dokázala těsně před WWII Fighters svým titulem Israeli Air Force, kde používá k modelování terénu satelitní snímky.

V muzeu si je možné prohlédnout i kokpit tryskového Messerschmittu Me262

Marné hledání svého já
Simulátor dává hráči k dispozici dvacet jednotlivých misí pod vlajkou spojenců a patnáct ve službách Luftwaffe. K tomu lze přičíst ještě sedm spojeneckých a stejný počet německých tréninkových misí (vzlet, přistání, základy vzdušného boje, základy ničení pozemních cílů atp.).

Kampaň lze létat jedinou - ardenskou ofenzívu, a to jak na spojenecké, tak na německé straně. Je ovšem fakt, že kampaň obsahuje opravdu vypjaté letecké bitvy. Vždyť jen mezi 16. a 24. prosincem 1944 přišla v Ardenách Luftwaffe o 1088 letadel! Navíc do kampaně spadá i operace Bodenplatte - poslední velké nasazení Luftwaffe 1. ledna 1945, v němž Němci zvedli do vzduchu během jediného dne více než tisíc letounů a snažili se zlikvidovat spojenecká letiště.

Poněkud frustrujícím momentem kampaně je fakt, že hráč není na jejím začátku zařazen do určité letky, nedostane svou stíhačku a nemůže tedy "honit frčky". V jedné misi létá v jisté jednotce s Thunderboltem, v následující s Lightningem a v další zase třeba se Spitfirem. Duch hry totiž spočívá v tom, poznat historickou realitu a rozdílné úkoly, které stíhači plnili. Na druhou stranu, hratelnost je vynikající i bez boje o nejvyšší místo v žebříčku leteckých es.

Gunther Rall radí, jak dosáhnout bezmála tří set sestřelů

To není děda, je to eso!
V operační místnosti, kde virtuální pilot volí typ mise nebo zapojení do kampaně, lze narazit také na dvě busty. Kleknout před nimi nemusíte - stačí kliknout. Otevře se nabídka "letecká esa". Očekáváte-li právě ony obligátní žebříčky stíhačských es podle počtu sestřelů, budete šokováni. Po zvolení jména (například) Günther Rall se vám na monitoru objeví usmívající se starý pán a začne vyprávět. Ano, přátelé, jistě chápete, že to není jen tak nějaký děda, ale TEN Günther Rall, který má na kontě 275 vítězství ve vzdušných soubojích! Ve filmovém interview vám prozradí, proč tolikrát vyhrál a těm méně šikovným dá i několik rad, čím se v soubojích řídit. Samozřejmě zde najdete i další živoucí německá, anglická a americká esa. V tomhle mají Jane's WWII Fighters skutečně blíže k historickému dokumentu než k pouhé hře.

Exploze a kouř jsou na kvalitní grafické kartě a ve vyšším rozlišení naprosto realistické

Hard, hard, hardware
Realistická letadla, mlžný opar, oblohou plující mraky, průsvitná rotující vrtule, dokonalé exploze, kouřové efekty a videosekvence v televizní kvalitě. Ano, jsme o toho - tedy u nároků na hardware. Není těžké vytušit, že jsou vysoké. Jane's doporučuje Pentium II (300Mhz), 64 MB RAM a hlavně OPRAVDU KVALITNÍ GRAFICKÝ AKCELERÁTOR.

Teprve po instalaci hry na disk se v "readme" dočtete, že plně podporovány jsou následující kousky: 3Dfx Voodoo 1, 3Dfx Rush, 3Dfx Voodoo 2, 3Dfx Banshee, ATI 3D Rage Pro, Intel i740, Matrox G200, Matrox G100, nVidia Riva 128, nVidia Riva ZX, nVidia TNT, Rendition 2000 series a S3 Savage.

Částečnou podporu mají karty Matrox Mystique II, Matrox Millenium II a Permedia 2. Ale pozor! Znamená to, že budete muset stáhnout detaily na minimum, vypnout zobrazení mraků atp. Lidé od Jane's v dále upozorňují, že zatím netestovali ATI Rage 128, Permediu 3, a Number Nine Ticket To Ride IV.

Hráči, kteří se pohybují na hraně minimální konfigurace (Pentium 200, 32 MB RAM) by měli být při koupi obezřetní - s kartou typu staré nedobré S3 Virge dosáhnou maximálně zobrazovací frekvence hodné obstarožního diaprojektoru.

Srovnání s konkurencí
WWII Fighters mají momentálně tři hlavní konkurenty: Flight Combat Simulator (Microsoft), European Air Wars (Microprose) a Fighter Squardoon (Activision). Posledně jmenovanou hru jsem ještě neviděl, takže s ní porovnávat nemohu.

WWII Fighters mají nejlepší vzhled letadel a efektů. Nepřekonatelný je u nich důraz na detailní popis letadel, bojové techniky a historických okolností. Výhodou je editor misí, nevýhodou nepěkná krajina a částečně i vyšší hardwarové nároky.

WWII Fighters
Výrobce: Jane´s Combat simulations
Distributor: Electronic Arts
Minimální konfigurace: P 200, 32 MB RAM, kvalitní 3D akcelerátor (viz recenze)
Doporučená konfigurace: PII 300Mhz, 64 MB RAM, 3D akc. kompatibilní s Glide 2.43 nebo Glide 2.5
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Ohromí obdivovatele historie a ostrých leteckých soubojů, zklame milovníky vizuální navigace podle krajiny.
Hodnocení 8/10

Pokud jde o nabídku kampaní a bojových misí, jsou lepší European Air Wars. MS Combat Flight Simulator má zase věrnější krajinu, umožňuje import krajin a letadel, ale vzhled strojů a vizuální efekty jsou slabší než u hry od Jane's. Žádný ze jmenovaných simulátorů není zcela dokonalý a nedá se tedy vyvýšit nad ostatní.

Obtížný verdikt
Vyslovit konečné hodnocení na WWII Fighters je poměrně obtížné. Vzhled letadel a efekty si zaslouží desítku a historická faktografie také. Hratelnost je také výborná a patří jí osmička. A celkově? Byla by to devítka, nebýt té zpropadené krajiny. Takže nakonec "jen" 8/10.

Nejčtenější

PaRappa The Rapper: Remastered
RECENZE: Předběhněte frontu na záchod díky svému rapovému umění

Prapředek kdysi tolik populárních rytmických her se vrací v remasterované podobě. A je to pořád stejný úlet.  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
VIDEO: Porsche se poprvé objeví v závodech Gran Turismo, podívejte se

Vozy Porsche budou poprvé dostupné v závodní sérii Gran Turismo, konkrétně v dílu Gran Turismo Sport, který vyjde, alespoň v to doufáme, koncem letošního roku.  celý článek

Andrej Kiska a Peter Vasterbacka
Slovenský prezident jednal s tvůrcem Angry Birds o hrách do škol

Slovenský prezident Andrej Kiska se na svém Facebooku pochlubil fotkami ze setkání s vývojářem populárních Angry Birds.   celý článek

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Mafia
Nejznámější české hry očima zahraničních recenzentů

Zdaleka ne každá česká hra si našla cestu i do zahraničí. A zdaleka ne každá v zahraničí uspěla. Jaké reakce sklidily nejznámější české hry? Vybíráme ze...  celý článek

Další z rubriky

Kona
RECENZE: Na tajuplnou detektivku Kona jen tak nezapomenete

Soukromý detektiv Carl Faubert přijíždí do bezútěšného severního Quebecku, aby řešil případ, na který do smrti nezapomene. A vy, pokud máte rádi netradiční...  celý článek

Blackwood Crossing
RECENZE: Blackwood Crossing vypadá jako špičkový animák od Pixaru

Dětství sourozenců Finna a Scarlett bylo poznamenané tak dramatickými událostmi, že navždy změnily chod jejich životů. Celý Blackwood Crossing je jejich...  celý článek

Torment: Tides of Numerea
Splněný sen fandů her na hrdiny. Recenze Torment: Tides of Numenera

Planescape: Torment, pro mnohé nejlepší hra na hrdiny všech dob, se dočkala pokračování. Je sice jiné než originál, ale o nic horší. Varování: tohle není hra...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.