Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabijte letní nudu s nejlepšími hrami posledních let

aktualizováno 
Začátek léta bývá tradičně obdobím herního sucha. Vybrali jsme proto tituly, které vám mohou pomoci zkrátit čekání na nové hry. Jde o významné herní počiny, které vám v době svého vydání možná unikly.

Half-Life 2

Half-Life 2 [Valve]

podporované platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360
hodnocení BW: 97 %; hodnocení svět: 96 %

Téměř sedm let po vydání zůstává Half-Life 2 (čtěte recenzi) stále králem příběhových stříleček z pohledu první osoby. Silný děj a bezchybné provedení dodnes neztrácí nic na své kráse. Hlavní hrdina Gordon Freeman zve hráče do sci-fi světa plného skvělé akce, logických hříček a temného příběhu.

Události, které proběhly mezi prvním a druhým dílem, hráč při průchodu hrou pomalu rekonstruuje. Chytlavý děj žene hráče dopředu a herní zpracování je dodnes zcela ukázkové. Hra se obejde bez animovaných scén přímo ve hře, klade důraz na emoce, chytré nepřátele a neotřelou alternativní historii planety Země.

Mass Effect [BioWare]

podporované platformy: PC a Xbox 360, v případě druhého dílu pak i PlayStation 3
hodnocení BW: 85 %; hodnocení svět: 89 %

Sci-fi epos Mass Effect nabízí kolosální příběh a propracovaný svět připomínající Star Wars (čtěte recenzi). Vývojářský tým Bioware, který za hrou stojí, vždy klade důraz na příběh a možnosti volby. Mass Effect však není pro každého hráče. Hra je plná dialogů a vychutnat si ji lze jen při trpělivém průchodu titulem.

Pokud se u příběhových pasáží různých her nervózně vrtíte na židli, Mass Effectu se raději vyhněte obloukem. V opačném případě však první i druhý díl nabízejí hutnou zábavu na desítky hodin. V březnu 2012 vyjde Mass Effect 3 (čtěte preview). Deštivé letní dny s prvními dvěma díly tak mohou být vhodnou přípravou na monumentální závěr ságy.

Mass Effect je akcí z pohledu třetí osoby, která zahrnuje prvky z her na hrdiny. Hráč postavě volí povolání, vybavuje ji předměty a získává úrovně, které zpřístupňují nové dovednosti. Později ho doprovází také dva společníci, kterým v boji dává příkazy.

Mass Effect 2 (PC)

BioShock [Irrational Games]

podporované platformy: PC, PlayStation 3 a Xbox 360
hodnocení BW: 87 %; hodnocení svět: 96 %

Atmosféra, originalita a fascinující svět, i tak by se dala charakterizovat jedna z nejvýraznějších stříleček posledních let (čtěte recenzi). Vývojáři BioShock zasadili do roku 1960, kdy se v podvodním městě Rapture vymknou kontrole experimenty s kmenovými buňkami ADAM. Významnou devizou BioShocku jsou místy až hororové pasáže, hrací doba okolo dvaceti hodin a velmi interaktivní prostředí. Hráč totiž může využívat rozličných kamer, útočných věží či zámků.

Hra také zahrnuje prvky z her na hrdiny. Uživatel tak může postup hrou přizpůsobit svému hernímu stylu. Volit lze bojové schopnosti a různá pasivní vylepšení. Série zatím nabízí dva díly, BioShock 2 však zpracovalo jiné studio a kritici ho přijali chladněji (průměrné hodnocení 88 % oproti 96 % pro první díl). Příští rok by měl vyjít titul Bioshock: Infinite, jenž prý respektuje základní principy série, podvodní svět Rapture však střídá za létající město Columbia (čtěte preview).

Bioshock 2 (PC)

Zaklínač 2 [CD Projekt RED]

podporované platformy: PC, koncem roku také Xbox 360
hodnocení BW: 85 %; hodnocení svět: 87 %

Polské studio CD Projekt složilo herní poklonu knižním fantasy klenotům Andreje Sapkowského, a dalo tak vzniknout vynikající hře na hrdiny s úchvatným a především uvěřitelným světem (čtěte recenzi). Hráč se probíjí v roli Geralta z Rivie, jednoho z posledních zaklínačů, jenž vládne mocným silám magie i meče. Geralt díky svým schopnostem bývá najímán na likvidaci rozličných nestvůr. Svět Zaklínače je každopádně drsný a elfové i trpaslíci jsou pro lidi něco méně hodnotného.

Hra klade důraz na příběh a hráč má v jejím průběhu možnost významně ovlivnit děj. Příjemným rozptýlením jsou i různé nepovinné úkoly, které však pomáhají ponořit se do jeho světa. Titul se také nevyhýbá sexuální tématice a nebojí se erotických scén.

Zaklínač 2 tak se svými zhruba 25 hodinami herního času bývá vyzdvihován jako jedna z nejlepších her na hrdiny posledních let.

Zaklínač 2

Assassin’s Creed 2 [Ubisoft Monteral]

podporované platformy: PC, PlayStation 3 a Xbox 360
hodnocení BW: 90 %; hodnocení svět: 88 %

Série Assassin's Creed by se s notnou dávkou nadsázky dala označit jako kombinace výborné hry a učebnice dějepisu. První díl (recenze zde) se totiž odehrává ve středověké Palestině, zatímco ve druhém (recenze) prozkoumáme renesanční Benátky. Oba díly pak spojuje po staletí trvající boj mezi klanem Asasínů a řádem Templářů a skutečnost, že hlavním hrdinou je vrah.

V obou titulech se hráč ocitá v rozlehlém prostředí, v němž se volně pohybuje. Volnost jde dokonce tak daleko, že je možné ve městech vylézt prakticky na každou budovu. Po střechách domů lze unikat strážím. To vše v pohledné grafice a s povedenými animacemi při pohybu i boji.

Bojovat lze přímo, ale hra staví v prvé řadě na kradmém pohybu a útocích ze zálohy, při nichž zabijete svůj cíl jednou ranou prostřednictvím skryté čepele.

Širší rozměr dávají hře historické poznámky, kdy hra v několika větách vysvětlí, kdy a kdo postavil tuto baziliku, jak zbohatl největší kupec své doby, proč stál tento šlechtic v opozici, jak to bylo se vznikem bank v renesanční Itálii nebo jak to tehdy vlastně bylo s kurtizánami. Nenásilnou formou (pokud tedy pomineme násilí při samotném hraní) se hráč dozví zajímavé věci, které by v běžné učebnici dějepisu hledal asi jen těžko.

Vyšla již i hra Assassin's Creed Brotherhood (recenze zde), která dále rozvíjí události druhého dílu. Příběh hlavního hrdiny Ezia Auditore se brzy uzavře v AC: Revelations (preview)

Company of Heroes [Relic Entertainment]

podporované platformy: PC
hodnocení BW: 90 %; hodnocení svět: 93 %

Titul Company of Heroes je největším strategickým překvapením posledních let a dokazuje, že i vyčerpané prostředí druhé světové války stále může dobře posloužit jako kulisa pro kvalitní hru (čtěte recenzi). V sólo části hry uživatel velí americkým jednotkám během bitvy v Normandii a při osvobozování Francie, v síťové hře pak má na výběr i německou armádu. Pro hru jsou typické tuhé bitvy o každou píď mapy a řádně stísněná atmosféra.

Company of Heroes klade důraz na taktiku a mikromanagement jednotek. Maximální velikost vojska je zde poměrně malá a nedochází ke střetům masivních armád jako například v StarCraftu či dokonce Shogun: Total War. Důležitá je taktická práce s prostředím. Budovy je možné obsadit vojáky, na cesty postavit ostnaté dráty a do kráterů po granátech ukrýt jednotky.

Vojáci před palbou lehají k zemi a například na poškození tanku má vliv směr útoku, takže ho zepředu jednotky poškodí jen lehce.

Company of Heroes Online

Posel Smrti [Future Games]

podporované platformy: PC
hodnocení BW: 90 % ; hodnocení svět: -

Posel smrti je s odstupem asi nejlepší česká dobrodružná hra (čtěte recenzi). První díl z roku 2003 vypráví příběh mladého šlechtice Samuela Gordona, jenž se přišel na ponuré panství Black Mirror vyrovnat se zlem minulosti a v podstatě i sám se sebou.

Následující dva díly už má na svědomí jiný tým. Dvojka na původní příběh jen volně navazuje, trojka, vydaná letos v květnu, vyprávění uzavírá. Pokud dáte na promyšlený, temný příběh a slušnou grafiku, mohla by vám trilogie Posel smrti zpříjemnit pár dnů ze zbytku prázdnin.

Posel smrti 3 (PC)

"Nutnost znalosti předešlých dílů nemůžeme brát jako zápor, to je zkrátka daň za do detailů promyšlenou zápletku. A pokud jste ještě s Poslem smrti vůbec nepřišli do styku, neváhejte ani vteřinu a kupte rovnou celou trilogii. Nic lepšího momentálně na trhu není," píše Honza Srp v recenzi třetího dílu na BonusWebu.

Minecraft [Mojang]

podporované platformy: PC
hodnocení BW: - ; hodnocení svět: -

Minecraft je s více jak 2,9 miliony prodaných kusů jednou z nejúspěšnějších nezávislých her vůbec. Základní herní mechanika připomíná stavebnici Lego. Hráči v Minecraftu staví svět z kostek různého vzhledu a lidé po celém světě vytváří projekty obřích rozměrů. Vzniká tak například prostředí, které kopíruje svět Pána prstenů, model vesmírné lodi Enterprise či město Columbia ze hry Bioshock: Infinite.

Zdarma je možné stáhnout klasickou verzi, ve které lze pouze stavět, a uživatelé v ní mají k dispozici neomezený počet kostek. Přibližně 365 korun stojí betaverze, která navíc zahrnuje například nepřátelské jednotky či rozličné předměty a stavební kostky v ní hráč musí získávat.

Minecraft
Autor:
Nejčtenější

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech slibuje, populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Další z rubriky

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

Soccer Fierce Battle
Severní Korea vydala vlastní verzi fotbalové hry FIFA

I v Severní Koreji se hrají počítačové hry, jenže ne ty západní. Fotbaloví fanoušci tak jsou například ušetřeni klasického rozhodování, zda je lepší FIFA, nebo...  celý článek

Fotball Managaer 2017
Fotbalový tým oznámil novou posilu pomocí hry Football Manager

Fotbalový tým Watford FC oznámil příchod nového útočníka pomocí krátkého videa, ukazující fotbalistovy statistiky v populární počítačové hře.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.