Studie odhalila, že věk hráčů může mít na preferované žánry vliv. | foto:  Sony Playstation MOVE

Jak hráči stárnou, mění se jejich oblíbené hry, ukázala studie

  • 3
Možná to pozorujete i na sobě. Jak člověku přibývají roky, ubývá mu touhy po akčních a strategických hrách. Podle jedné z posledních studií skutečně lidé s přibývajícím věkem méně vyhledávají soupeřivé tituly. Zato zájem o strategické hry zůstává vcelku obdobný.

Řada studií v minulosti prokázala, že se průměrný věk hráčů pohybuje okolo 30 až 32 let. S „dospíváním“ herního průmyslu lze očekávat i větší počet vyspělejších hráčů a stárnutí generace, která s hrami vyrostla.

Zájem o strategie v závislosti na věku

Výzkumník Nick Yee proto ve své analýze zkoumal data 140 tisíc hráčů získaných z on-line dotazníku. Ze statistik se pokusil vyvodit závěry s kromě obecných trendů situaci rozebíral i v závislosti na pohlaví. Zjistil tak, že o akční ale i strategické hry mají ženy obecně menší zájem. Jinak je vývoj s měnícím se věkem u obou pohlaví srovnatelný.

Za pozornost stojí jedině fakt, že soutěživost u žen ve věku 50 až 55 viditelně roste. U mužů má křivka lineárnější sestupný průběh.

Jak touhu po soupeření ve hrách ovlivňuje věk

Yee však upozorňuje, že data pro jednotlivé věkové skupiny mohou být zkreslená. „Jak hráči stárnou a narůstá množství jejich povinností ale i zájmů, snižuje se pravděpodobnost, že libovolnou hru označí za extrémně důležitou. Může tak docházet k deflaci jejich výsledků,“ píše výzkumník.

Výsledky nicméně naznačují, že zájem o libovolný herní žánr s věkem klesá. V případě akčních her je však propad výraznější než u titulů strategických.