Obrázek z válečné hry Arma 3, na které oba zatčení Češi pracují.

Obrázek z válečné hry Arma 3, na které oba zatčení Češi pracují.

Podmínky jsou tu tvrdé, ale férové, vzkazují z Řecka „čeští špioni“

  • 93
Dva Češi zatčení minulý týden na řeckém ostrově Limnos kvůli podezření ze špionáže popsali svůj dosavadní pobyt v řeckém vězení. "Podmínky jsou tu tvrdé, ale setkáváme se s lidmi, kteří se k nám chovají slušně a férově. Je to celé úplně absurdní nedorozumění, které se jistě rychle vysvětlí."

Tiskovou zprávu obsahující tato slova zveřejnila společnost Bohemia Interactive, pro kterou oba zatčení pracují. Reaguje tak na předchozí informace, podle kterých řecká policie dvojici zatkla při fotografování a natáčení vojenských objektů.

Tamní vyšetřovatel i prokurátorka pak ve čtvrtek 13. září oznámili, že dvojice svými činy naplnila skutkovou podstatu špionáže.

Na oba Čechy tak byla uvalena vazba a hrozí jim pět až dvacet let vězení. Jen v samotné vazbě však mohou setrvat až rok a půl, datum soudu totiž nebylo stanoveno (více čtěte zde).

Nařčení ze špionáže odmítají

Firma však trvá na na tom, že zatčení Češi cestovali na ostrov Limnos jako turisté. Ani jeden z nich prý nenavštívil vojenskou oblast a nepořizovali snímky vojenských objektů.

Takové shromažďování obrazových záznamů by však mělo logiku. Bohemia Interactive totiž pracuje na počítačové hře Arma 3, která se odehrává právě na ostrově Limnos.

Hra vychází z reálných dat

Oficiální materiály ke hře také uvádějí, že její prostředí vzniká na základě reálných dat. Společnost však tvrdí, že herní zpracování ostrova není přesné. Podle vývojářů jde spíše o inspiraci a výslednou podobu prostředí upravují pro potřeby fiktivního děje.

Spojitost s armádou USA

Společnost Bohemia Interactive vyvíjí také tréninkové simulátory Virtual Battlespace. Ty slouží k výuce jednotek a následné analýze simulovaných situací. Program využívá například americká armáda (více o zakázkách).

Šéf společnosti Marek Španěl navíc popírá, že by firma pro vývojářské potřeby porušovala zákony. V prohlášení médiím tak napsal: "Studio Bohemia Interactive vytvářelo od počátku svého vzniku v roce 1999 hry pouze na základě veřejně dostupných informací."

"Vždy jsme respektovali právo a nikdy jsme nenabádali někoho, aby porušoval práva jakékoliv země. To platí i pro Armu 3," pokračuje.

Práce prý vyústila v zájem o ostrov

K situaci se vyjádřil také Ota Vrťátko, který má v Bohemia Interactive na starosti vztahy s veřejností. "Více než dvouletá práce na hře u nich vyvolala zájem o ostrov, který pak vyústil v dovolenou (na Limnosu)," napsal Vrťátko.

Fotografie prý jako turisté pořizovali na veřejných místech, a to pro krásu prostředí. Pořízené materiály zahrnovaly také video z cesty od letiště, na kterém je možné v dálce spatřit hangáry a letištní budovy.

"Je velmi pravděpodobné, že řada turistů může pořídit velmi podobné záznamy jako (vývojáři) Ivan a Martin, aniž by věděli, že ohrožují sebe i své rodiny," píše Vrťátko.


Témata: simulátor