Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zažeňte letní nudu s vynikajícími hrami zdarma

aktualizováno 
Řada herních velikánů dnes bezplatně nabízí speciální verze titulů, dříve kupovaných za plnou cenu. V některých případech jsou hry zcela zdarma, jindy je za peníze možné získat dodatečné výhody či funkce navíc. Vybrali jsme pro vás devět titulů, které vznikly z velikých her či dosahují jejich kvality.

Age of Conan

Quake Live

Řada hráčů považuje Quake 3 za jednu z nejlepších stříleček všech dob. Quake Live je jeho reinkarnací a lze ji po nainstalování zásuvného modulu hrát přímo v internetovém prohlížeči. Jde o frenetickou akci z pohledu první osoby, která zahrnuje unikátní systém pohybu a každá zbraň v ní má jinou dynamiku (například létající rakety, granáty střílené obloukem či bleskomet s lehce zpožděným projektilem). Každá zbraň tak má specifické využití v jiných situacích a důkladná znalost map je naprostou nutností pro přežití.

Quakelive

Hra je v základní verzi zdarma, nezahrnuje však některé komunitní úrovně a herní módy, chybí možnost zakládat vlastní servery a během připojování na server se zobrazují reklamy. Za měsíční poplatek (1,99 dolaru za Premium verzi či 3,99 dolaru za Pro verzi) pak hráč získá dodatečné funkce a zbaví se reklamy.

Team Fortress 2: Free to Play

V Team Fortress 2 se mísí komiksová stylizace se syrovou brutalitou starých stříleček. Titul se pro své originální zpracování a pestrost dočkal oslavné kritiky (průměrné světové hodnocení 92 %) a díky svébytnému grafickému pojetí i po téměř čtyřech letech existence vypadá velmi aktuálně.

Hra nabízí devět povolání s dynamikou ve stylu Kámen, nůžky, papír. Každá postava má totiž vlastní arzenál a odlišnou rychlost pohybu i počet životů.

Free to Play verze má však několik omezení. Hráči nemohou získat některé předměty (zejména kosmetického rázu), mají menší inventář či limitované možnosti při obchodování s věcmi. Titul si však lze koupit (v krabicové verzi jako součást balíku Orange Box či digitálně jako samostatný titul), a stát se tak plnohodnotným uživatelem.

Team Fortress 2

Dále doporučujeme: Battlefield Heroes má stejně jako Team Fortress 2 grafiku stylizovanou komiksově a nabízí také několik povolání s různou dynamikou. Ve hře jsou povolání celkem tři a liší se jejich výbava, rychlost pohybu i počet životů. Na webu hry se zobrazují reklamy, které jsou pro vývojáře jedním ze zdrojů příjmu. Druhým je prodej silnějších zbraní a vzhledů pro postavy, oboje za reálné peníze.

ArmA 2: Free

O sérii ArmA se mluví jako o duchovním následovníku vojenského simulátoru Operation Flashpoint. Oproti většině současných válečných stříleček preferuje realismus před arkádovostí. Nejde tedy o svižnou akci nýbrž o taktické hraní s rozmyslem a trpělivým vyčkáváním na vhodné momenty. Hra se také vyznačuje velikým množstvím bojové techniky vytvořené podle skutečných předloh.

Arma 2: Free nezahrnuje žádné mikrotransakce, kterými by hráč odemykal dodatečný obsah či získával herní výhody. Všem nabízí identický obsah, tedy Armu 2 bez přídavků Operration Arrowhead, British Armed Forces či Private Military. Ve hře také neobjevíte sólo kampaň z plné hry.

ARMA 2: Private Military Company (PC)

Dále doporučujeme: Battlefield Play4Free na rozdíl od Army klade menší důraz na realistické pojetí soubojů a tempo hry je v něm svižnější. Hráči se v titulu dělí do několika povolání a získávají úrovně, které odemykají například lepší zbraně či nové dovednosti. Hra navzdory svému názvu není zcela zdarma a za skutečné peníze je možné získat herní výhody.

On-line hry na hrdiny

Hry na hrdiny jsou tradičně časově nejnáročnějším žánrem. Jejich on-line bráškové (MMORPG) pak mnohdy ultimátním zabijákem času, který však v případě těch nejlepších titulů vývojáři zpravidla zpoplatňují. Některé z velkých her poslední doby však přešly na model ke hraní zdarma, ve kterém nabízejí určitý obsah bezplatně. Za peníze lze dokoupit jeho zbytek či různé výhody přímo ve hře (lepší předměty, rychlejší získávání zkušeností či vyšší maximální úroveň).

Age of Conan - třetí část recenze

Age of Conan

Age of Conan: Drsný svět barbara Conana láká na akční systém soubojů, který zatím nebývá v podobných hrách zvykem. V titulu chybí funkce automatického útoku, a hráč tak v boji na blízko musí pokaždé volit z pestré palety útoků. Ty způsobují plošné poškození, hráč však musí nepřítele skutečně zasáhnout a je tedy třeba správně mířit. Hra postupně nabízí různá bojová komba, pro která si uživatel musí pamatovat sekvence tlačítek podobně jako v bojových hrách. Kouzlící povolání však více připomínají tradiční on-line hry na hrdiny.

Titul se významně zaměřuje na souboje hráčů (PvP). Verze zdarma nabízí omezený počet povolání, pozice pro dvě postavy a omezený obsah.

Lord of the Rings Online: Pán prstenů ve své on-line podobě klade důraz zejména na příběh, který lze z větší části projít na vlastní pěst. Jakožto síťová hra však hraní s jinými lidmi slibuje větší zábavu a zároveň i herní výhody. Titul jako takový často nabízí různé skriptované mise, jakou je například záchrana Hobitů před nájezdem Nazghûlů či obrana elfí pevnosti před skřety.

Verze zdarma umožňuje získat až 65. úroveň. S takovým účtem je však možné založit menší počet postav a hráč má omezený maximální počet zlaťáků.

Lord of the Rings Online

Lord of the Rings Online

Global Agenda jako sci-fi akce kombinuje střílečku a hru na hrdiny. Základem hry je akce z pohledu třetí osoby, ve které však hráčův avatar (virtuální postava hráče) získává úrovně, odemyká dovedností a bojuje o lepší výbavu. Na výběr je ze čtyř povolání a hra zahrnuje jak mise, ve kterých hráči kooperují proti počítačem řízeným protivníkům, tak i arény pro souboje hráčů.

Titul nabízí účet zdarma, za zakoupení plné verze však uživatelé získají dodatečné funkce, například aukční dům či poštu a zrychlí nabírání zkušeností či výbavy.

Civilization World

Sid Meier vyvíjí facebookovou verzi tahové strategie Civilization, která má využívat specifik sociální platformy a nabízet hry až pro dvě stě hráčů. Ti budou mít možnost navzájem vytvářet či rušit pakty. Cílem je ovládnutí mapy. "Co pro nás bylo opravdu zajímavé, je možnost klást důraz na kooperativní hru. To doposud hlavní náplní Civilization nebylo," řekl o projektu hlavní návrhář hry Sid Meier. Autor hry také tvrdí, že nejdůležitější bude schopnost spolupráce s jinými hráči.

Civilization World

Civilization je série tahových strategických her, ve kterých se hráč vžívá do role vládce jedné z řady civilizací. Jako uživatel spravuje zvolenou civilizaci z diplomatického, vědeckého i válečného hlediska, a pro úspěšné vládnutí musí nakládat takticky s různými zdroji. Hra je hypotetickou simulací, ve které se odvíjí staletí alternativní historie. Uživatelé tak mohou kupříkladu s egyptskou či aztéckou civilizací hrát až do současnosti.

Do Civilization World se může zapojit kdokoliv s účtem na sociální síti Facebook.

League of Legends

Titul se inspiruje v modifikaci Defense of the Ancients pro Warcraft 3 a zaměřuje se tak na síťové soupeření, nejčastěji hrané v deseti lidech. Jádrem hry je souboj dvou týmů, které se snaží navzájem si zničit základny. Každý hráč ovládá jednu postavu, se kterou nabírá úrovně, zabijí protivníky a nakupuje předměty. Stav postavy je unikátní pro jednotlivé zápasy a v každém z nich se opět začíná nanovo. Cílem hry je zničit hlavní budovu nepřátelského týmu.

Hra zdarma nabízí několik hrdinů, jejichž seznam se každý týden mění. Hraním zápasů nebo prostřednictvým reálných peněz je však možné získat body, které slouží jako měna pro jejich nakupování, a jednou zakoupená postava je pak již navždy k dispozici.

League of Legends

Dále doporučujeme: Hra Heroes of Newerth je věrnější původnímu Defense of the Ancients, a bez předchozích zkušeností s originální modifikací je proto těžší s titulem začít. Učící křivka je zpočátku velmi strmá a nijak nepomáhá herní komunita, která je k nováčkům mnohdy nepřátelská. Urážet nezkušené hráče či je odpojovat z rozehrané hry je totiž poměrně běžné. Pokud ale přečkáte úvodní krušné časy, můžete se těšit na hardcore hru v právem smyslu slova, kde neexistuje náhoda a ostřílení hráči zadupou do země téměř libovolný počet nováčků.

Need for Speed: World

Závodní titul z populární série Need for Speed slibuje soupeření v perzistentním on-line světě. Při betatestu nás však zklamal (čtete první dojmy). Titul zpestřují dovednosti (Power-Upy), které lze použít jednou za určitý počet vteřin a dělí se do tří kategorií. Hráč tak může například výrazně zrychlit auto, přidat závodu další kolo či při honičce s policií odhodit její auta.

Need for Speed: World beta

Podobně jako většina her z této série se nesnaží o věrnou simulaci reality. Auta jsou nerozbitná a v zatáčkách skvěle drží i ve velké rychlosti. Zřejmě nejsilnější stránkou hry je vizuální tuning automobilů, který umožňuje kreativní přístup. Každý hráč může mít zcela unikátní vzhled svého vozidla.

Za peníze je možné kupovat nová auta, doplňovat power-upy, dočasně si půjčovat auta s nadstandardním výkonem či například dočasně zvýšit zkušenostní odměny.

Autor:
Nejčtenější

Gary Oldman ve Star Citizen
Nejsme ve finanční tísni, vyvrací autoři Star Citizen

Chris Roberts a jeho tým vyvracejí domněnky, že by hra, která vybrala od fanoušků přes tři miliardy korun, byla ve finančních potížích.  celý článek

John Romero prodává svoje originálky s Doomem 2
Kupte si originální diskety Dooma 2 přímo od Johna Romera

Slavný vývojář prodává originální kopii jedné ze svých nejslavnějších her. V tuto chvíli je cena zhruba 11 000 Kč a stále stoupá.   celý článek

Kristen Hughey jako Bunny D.Va (Overwatch)
Digitální prodeje na PC letos razantně poklesly, může za to Overwatch

Byť příjmy z digitálního prodeje v celém odvětví stoupají, PC platforma zaznamenala znatelný meziroční pokles. Může za to střílečka Overwatch od firmy...  celý článek

Elijah Wood chystá hru Transference pro virtuální realitu
V chystané hře Elijaha Wooda není virtuální realita bezpečná

Firma SpectreVision herce Elijaha Wooda chystá unikátní hororovou hru pro virtuální realitu Transference. Má být tak děsivá, až ji ani nebudete chtít hrát.   celý článek

Days Gone
V krvavém Days Gone budete zabíjet zombie po stovkách

Chystaná akční hra vás zavede do světa, kde se zbytky lidstva snaží přežít ať to stojí, co to stojí. Stovky zombies najednou a až nechutně realistické násilí...  celý článek

Další z rubriky

Každoroční slevy na Steamu
Připravte si peněženky, začal výprodej na Steamu

V digitálním obchodě Steam lze aktuálně nakoupit spoustu her za zlomek původní ceny. Ideální čas zásobit se na prázdniny.  celý článek

John Romero prodává svoje originálky s Doomem 2
Kupte si originální diskety Dooma 2 přímo od Johna Romera

Slavný vývojář prodává originální kopii jedné ze svých nejslavnějších her. V tuto chvíli je cena zhruba 11 000 Kč a stále stoupá.   celý článek

Xbox vs PS
Autoři playstationových exkluzivit provokují majitele Xboxu

Na oficiálním twitterovém kanálu hry Detroit, která vychází jen na PlayStation 4, se krátce objevil příspěvek, který provokuje majitele konkurenční konzole...  celý článek

Jak si snížit IQ tričkem
Jak si snížit IQ tričkem

Primitivní vtip, trapná anglická hesla, stereotyp a zoufalstvím vyždímaně designové dílny. Aneb pekelnosti českých e-shopů.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.