Fallout 3

Fallout 3

Zlí piráti: Fallout 3 už utekl na internet

  • 39
Ani velký rozpočet a snaha o naprosté utajení nepomůže proti lidské tuposti, tentokrát na Xboxu 360

Tohle se určitě stát nemělo. Navzdory všem bezpečnostním opatřením a implementaci protipirátské ochrany se jedna z nejočekávanějších her tohoto roku stala obětí „pirátů“. Už 10. října, téměř tři týdny před oficiálním datem vydání, se na vybraných serverech objevil soubor Fallout.3.READNFO.XBOX360 – Seed4ME.torrent, který podle všeho obsahuje plně funkční verzi hry Fallout 3. A navzdory  obecně vyšší míře pirátství na platformě PC se nový Fallout v neautorizované podobě šíří ve variantě pro Xbox 360.  A i když většina majitelů Xboxu 360 neriskuje ztrátu záruky, kterou úprava zařízení pro hraní nelegálních kopií narušuje, stáhly si nový Fallout v souboru o velikosti 6,52 GB desítky tisíc hráčů.

Fallout 3V okamžiku, kdy se „ukradený“ disk přesunul z majetku Bethesdy na torrentové servery, nemohl majitel práv už nic moc dělat, maximálně sledovat zájem o stažení hry a počítat, o kolik peněz firma přichází. Kromě potenciální škody z uniklých přímých prodejů ale Bethesda naráží na mnohem větší problém, který představují videa ze hry a internetové diskuse o kvalitách a nekvalitách dlouho očekávané hry. Hodnocení lidí, kteří se k hraní Falloutu 3 už dostali, totiž zdaleka není tak optimistické jako první zveřejněné recenze. Nejčastěji se mluví o Oblivionu s minimem opravených nedostatků a pistolemi.

Hlavní výtkou hráčů, kteří se s nelegálně šířenou verzí hry už setkali, je kvalita grafického zpracování hry, zejména animací a namluvení herních postav, které svou plochostí a špatnou volbou hlasů připomíná slovenský dabing sitkomu How I Mt Your Mother/Ako som spoznal vašu mamu. S kritikou se setkala i hratelnost, obtížnost a věrnost duchu prvních dvou dílů. Problém pro Bethesdu je přitom dvojí. Pokud je hra pravdu tak špatná a lidé to kvůli úniku hry zjistí před jejím uvedením na trh, nejspíše dramaticky klesnou prodeje a Amazon.com bude řešit spoustu zrušených předobjednávek. Ještě horší situace nastane v případě, že hra, která unikla a kterou si stáhla hromada lidí, měla k finální verzi daleko. Mizerné dojmy z pirátské verze hry totiž i tak ovlivní prodeje. To potom zamrzí mnohem více, než kdyby se hra špatně prodávala prostě proto, že je špatná.

Boj o budoucí komerční úspěch nyní probíhá hlavně na serveru Youtube.com, kde se pracovníci Bethesdy snaží co nejrychleji mazat videa ze hry, která  hráči na Youtube umísťují s cílem varovat případné zájemce o hru. Poznámku „This video is no longer available due to a copyright claim by ZeniMax Media Inc. / Bethesda Softworks LLC“  (toto video je nedostupné kvůli porušení autorských práv společností ZeniMax Media a Bethesda Softworks) proto najdete u desítek videozáznamů.

Fallout 3 (PC)Možná si říkáte, že desítky tisíc lidí vlastně nic neznamenají a že ta hrstka lidí s upraveným Xboxem 360 těžko ohrozí finanční stabilitu autorů hry. A v podstatě máte pravdu. Přesto je celá záležitost kolem úniku Falloutu 3 docela zajímavá. Už proto, že únik hry měsíc před datem vydání není vůbec běžná záležitost. Znamená to, že za uvolněním Falloutu 3 na torrenty může někdo z relativně úzkého okruhu lidí a je pravděpodobné, že se Bethesda jako majitel autorských práv pokusí viníka vypátrat.

Šance na jeho odhalení existuje, k uniklé verzi hry se totiž mohli dostat hlavně lidé přímo z Bethesdy, její obchodní partneři nebo novináři, kteří dostali kopii hry ještě před vydáním na recenzování (ne, nikdo z Bonuswebu to nebyl – pozn. red.). Jako nejpravděpodobnější variantu vnímají odborníci únik prostřednictvím rodinných příslušníků někoho z vývojářů. Podle šeptandy na internetu mělo jít o synovce někoho ze zaměstnanců Bethesdy. Chudák strýček, v tuhle chvíli už s ním právníci nejspíše řeší mimosoudní náhradu škod.

Krize a videohry
Finanční krize, která zachvátila USA a částečně i Evropu kvůli hamižnosti burzovních makléřů a hypotéčních bank, by se podle odborníků neměla herního průmyslu příliš dotknout. Samozřejmě platí, že spotřebitelé utáhnou opasky, ale to neplatí pro všechny výdaje. Obecně totiž platí, že v oblastech s rostoucí nezaměstnaností a nižšími příjmy se výborně daří provozovatelům kabelových televizí, internetu a nakonec se tam prodávají herní zařízení a, světe div se, netrpí ani zájem o počítačové hry (někde holt ani chudí lidé nekradou).

Zábava ve formě počítačových her nebo PlayStation připojené k televizi se řadí mezi dokonalé zabijáky času, kterého mají nezaměstnaní lidé na rozdávání. Stejně tak může počítačová zábava odpoutat utrápenou mysl příslušníků střední třídy od starostí se splácením hypotéky a nejistou budoucností v zaměstnání. Obzvláště oblíbené jsou mezi lidmi bez zaměstnání zejména online hry, které zabaví na dlouhou dobu, Blizzard se tedy o své příjmy opravdu nemusí obávat.

Na druhou stranu menší herní firmy, více vývojáři než vydavatelé, se s finanční krizí nejspíše střetnou a ne vždy z toho střetu vyjdou dobře. Hlavní problém přitom představuje zdražení úroků a neochota bank půjčovat na rizikové projekty, což bohužel značná část her je. Velké firmy jako EA, také Two mají dostatečné finanční rezervy a jistotu v podobě osvědčených herních sérií, které si na sebe vydělají, ale menší firmy, které vsadily na jeden dva velké projekty v případě jejich neúspěchu skončí. Problémy s financováním velkých her pak může vyřešit změna orientace na nízkorozpočtové hry pro Xbox Live nebo kapesní zařízení.  A v Británii už asociace herních profesionálů bojuje za daňové úlevy pro herní studia.

Xbox poráží Playstation, Sony se to líbí
Tekken 5Trochu paradoxní situace nastala, když PR týmy obou konkurenčních firem vydaly Zprávy, které se náramně doplňují. Microsoft se nejprve pochlubil tím, že se mu daří na svou stranu získávat japonské vydavatele, kteří se dříve soustředili na PlayStation a nyní preferují Xbox 360. Následně se ozvalo Sony, podle kterého je úspěch Xboxu 360 v Japonsku žádoucí, protože pomáhá připravit Japonce na novou generaci hraní ve vysokém rozlišení. Důvodem je neotřesitelná pozice Nintenda, které co do počtu prodaných  zařízení strčí o kapsy Sony i s Microsoftem.

Sony samozřejmě nezbývá než hledat jakákoliv pozitiva na současném stavu, kdy se Xboxu v říši vycházejícího slunce daří lépe než PlayStationu 3. Na druhou stranu je pravda, že obě firmy musí přesvědčit zákazníky, že má smysl trochu si připlatit za lepší grafiku, zvláště v zemi, která je tak hrdá na své technologické pokroky. Možná se v budoucnu dokonce dočkáme obvinění z kartelové dohody, jenže to není o nic pravděpodobnější než obvinění Nintenda ze zneužívání dominantního postavení na trhu.

Zločinci mohou hrát násilné hry
Je to smutné, ale představa temného pokojíku vybaveného herní konzolou a televizí s pravidelnou dodávkou potravy a bez vycházek může někomu připadat jako splněný sen. Splnit se dá tím, že se člověk nechá v některých zemích zabásnout. Například ve Skotsku, kde si usvědčení zločinci mohou dopřát i násilné hry plné krve. V zemi Highlendera totiž neplatí zákaz hraní her pro dospělé, který zavedla Anglie a Wales.

Přestože je Skotsko v mnoha ohledech nezávislé na centrální vládě v Londýně, rozhodnutí skotské vězeňské služby vyvolalo bouři nevole a mluvčí ministerstva spravedlnosti bude vyžadovat vysvětlení. Ještě, že se píše rok 2008 a gilotiny či stínání hlav neposlušných poddaných už není v kurzu.