Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1080° Snowboarding - kouzlo akrobacie

  12:00aktualizováno  27. července 10:20
Možná se vám také někdy stalo, že jste se ráno probudili po krásném snu, ve kterém nebylo nic jiného, než jen nekonečně zasněžené pohoří, vy a váš nejrychlejší kámoš snowboard. Pokud chcete znovu prožít onen sen ve virtuální podobě, tak zde není téměř žádný problém. Stačí mít N64 a tuto gamesku a můžete snowboardovat třeba i v létě.

1080° Snowboarding Na Nintendo 64 už bylo pár her, které simulovaly jízdu na snowboardu, ale ani jedna z nich mě zatím nenadchla tolik, jako se tomu stalo u 1080° Snowboarding. Proč? Je to tím, že jsou v titulu zahrnuty oficiální názvy snowboardů? Velký výběr disciplín? Nebo snad stylovou prezentací? Ani náhodou, je to dokonalou hratelností a atmosférou skutečného snowboardingu. Není divu, tvůrci této videohry stojí za spoustou neméně kvalitních a úspěšných her. Namátkou zmiňme již na BonusWebu představené Wave Race 64 a F-Zero X. Někteří z tvůrců 1080° Snowboardingu se dokonce podíleli i na hrách Starfox, Super Mario 64 či The Legend of Zelda.

První, co vás potěší po spuštění hry, je opravdu hezké enginové intro doprovázené solidní metalovou hudbou. V úvodním seznamu, který následuje (jak jinak) po intru, si lze vybrat z pěti disciplín a jednoho režimu pro dva hráče (klasický split screen). Za zmínku stojí i volba options. Options skýtá široký záznam vlastních rekordů, úložný prostor pro přehrání replaye, vícejazyčnou podporu a detailní zvukové nastavení.

Nyní k samotným disciplínám, nebo chcete-li, k druhům závodu. První a zároveň nejtěžší závod je Match race. V podstatě jde o šampionát, ve kterém proti vám na startovní čáru nastoupí vždy jen jeden z pěti oponentů. Je rozvržen do tři úrovní obtížnosti, přičemž každá z nich obsahuje rozdílný počet 1080° Snowboarding tratí a odlišné povětrnostní podmínky. K neméně obtížným disciplinám patří i Contest. Pro jeho zdolání je nutné úspěšně projet sérii tři horských tratí kombinovaných s halovým skokem (air make) a dráhou ve tvaru U (half-pipe). Tyto tratě jsou posázeny barevnými praporky, které lze objíždět slalomovým stylem. Vše je limitováno časem. Za každé správné objetí praporku získává jezdec body, jež se sčítají s body obdrženými za různé akrobatické prvky. Na ty, kdo mají raději rychlou jízdu, v hlavním výběru čeká volba Time attack. Po zvolení libovolné tratě je hlavním úkolem sjet danou oblast v co nejrychlejším čase. Stejně jako se v módu Time attack jezdí kvůli dosažení nejlepších rekordů, jezdí se i v Trick attacku. Avšak s tím rozdílem, že v Trick attacku jde hrát pouze na body a ne na nejlepší čas. Lze u něj soutěžit ve všech kolech včetně disciplín air make a half-pipe. Cesta k cíli bývá stejně jako u Contestu časově limitována, proto je zapotřebí správně projíždět checkpointy, což v některých úrovních není zrovna nejlehčí. Zvláště pak, když během sjezdu používáte různé triky a akrobatické prvky, které jsou nezbytné k obdržení vyššího počtu bodů.

Poslední volbou hry pro jednoho hráče je Training. Smyslem Trainingu není jen pouhé zkoušení jezdců a jejich snowboardů. Training totiž obsahuje databázi všech kombinací, díky kterým můžete dále ve hře využívat spoustu nových jezdeckých prvků, které přidávají titulu nejenom na hratelnosti, ale i životnosti. Trénovat se dá buď na dlouhé U–rampě, nebo na klasickém sjezdu s odrazovými 1080° Snowboarding rampami. Tvůrci 1080° Snowboarding nezapomněli ani na multiplayer. Ten můžete hrát pouze ve dvou. Takže jestli máte doma víc než jeden gamepad a stejně potrhlého kamaráda, není co řešit.

Výběr jezdců a snowboardů je umístěn ve stylově renderovaném menu (v podobě interiéru horské chaty). Vybírat se dá z pěti různých snowboardistů, jmenovitě to jsou Japonec Kensuke Kimachi, Angličan Dion Blaster, Američan Rob Haywood, Japonka Akari Hayami a Kanaďan Ricky Winterborn. Každý z nich má naprosto odlišné vlastnosti. Například Dion je ze všech nejrychlejší, ale hůř se ovládá a není dokonale stabilní, kdežto Ricky je pomalý, ale zato má větší stabilitu a je mrštnější. Dá se říct, že ne všichni jezdci jsou ideální na stejnou disciplínu. Navíc je třeba si ke každému z nich vybrat správný snowboard, neboť i ty mají odlišné vlastnosti. Hra nabízí osm značkových prken, jmenujme například The Tahoe 151, The B-Line 149 či The Merlot 143. Oficiální názvy sice nejsou něčím co posouvá hru o stupeň výš, ale potěší to. Speciálně pak znalce problematiky, kterým tato jména něco říkají. Laikům je to určitě úplně jedno.

Musím uznat, že můj první dojem ze hry byl dost rozporuplný. Jezdci se mi špatně ovládali, neustále jsem padal na zem a topil se v hustém sněhu. To vše odpadlo teprve až po výměně mého ohraného gamepadu za zcela nový. Po připojení druhého “controlleru“ se vše ukázalo nadmíru hratelné a 1080° Snowboarding zábavné. Ze začátku mě bavily hlavně rampy, jelikož jsem hru ještě neuměl moc ovládat; při nich můžete skákat do vypršení časového limitu. Až po určitém vytrénování jsem se s vervou pustil do šampionátu, který je dobré prokládat multiplayerem. Ze začátku může některým začátečníkům připadat ovládání hodně složité, ale zhruba po dvou hodinkách se do hry v pohodě začnete dostávat a jednoduše zjistíte, že trpělivost přináší své ovoce. Hned od startu se závodník sám rozjede a pak už je pouze na vás, jakým způsobem pojede celou trať. Můžete jet jako bleskový sjezdař nebo si celou trať hezky vychutnat freestylovou jízdou, kterou lze prokládat hromadou triků a akrobatických prvků. Většinou je aktivujete stiskem tlačítka R a B, přičemž během stisku tlačítek můžete libovolně měnit směr analogové páčky ovlivňující výsledný akrobatický prvek.

1080° Snowboarding rozhodně vyniká nad konkurencí hratelností a hlavně dobrým ovládáním (pokud zrovna nemáte starší a opotřebovaný gamepad), které se vám velice brzy dostane pod kůži, ostatně jako celá hra a grafika. I když ke grafickému vrcholu bych toto dílo rozhodně nezařadil, tak veškerá optická scenérie vypadá velmi přirozeně. Ať už jsou to velmi kvalitní modely jezdců nebo zpracování okolní přírody, zůstává největší předností účast perfektních efektů. Odlesky, realistické ztvárnění sněhu, mlha, osvětlení, stíny, změny počasí a hlavně efekt lens-flare - bezpochyby jeden z nejlepších jaký jsem kdy na vlastní oči viděl. Během divoké jízdy pouze v dáli sem tam doskočí 1080° Snowboarding kousek grafiky. Jiná situace je při hře dvou hráčů na jedné obrazovce, kdy v dáli u horizontu bývá grafika tratě doplněna mlhovým efektem, který maskuje nevzhledné doskakování. Nutno dodat, že se v multiplayeru projevily hardwarové nároky naprosto minimálně. Někdy se hra trochu zpomalí, ale jinak jede všechno naprosto dynamicky a hladce.

Nesmím opomenout fantastické (v rámci možností N64) vymodelování a rozpohybováni jezdců. Detaily postav jdou do takových podrobností, že je například krásně pozorovatelný vliv protivětru na jezdce, který si dokonale pohrává s jejich oblečením. Za jízdy dokáží závodníci předvádět téměř realistické kreace. Od obyčejného naklánění, přes balancování, skoky na tisíc způsobů až po extrémy typu “deadfall“, kdy volně padáte z útesu i několik sekund.

1080° Snowboarding směle reprezentuje druhou generaci tzv.“nintendo high quality music and sound effects“. Hudbu bych zaškatulkoval do kategorie směsice všech žánrů, kdy se zde prolínají nazpívané samply progresivního techna, rapmetalu a funky drum and bass melodií. Zvuky jsou rovněž velmi kvalitní, ale dobře vyniknou pouze na kvalitní hi-fi sestavě. Zkrátka co se zvukové stránky týče, je hra zářivým příkladem dobrého využití kapacity obyčejné cartridge. Jediný mínus vidím pouze v 1080° Snowboarding absenci podpory surround režimu.

Ke konci ještě musím zmínit pár chyb, které se mi podařilo během hraní vyšťourat. Mezi nejhorší bych zařadil nesmyslný zásek - nejednou můžete se závodníkem uváznout u zdi domu, plotu či na hromadě sněhu. Tento nedostatek má neblahý vliv při hraní hry v režimu Match race, protože vás protivník snadno a rychle dožene. Nebo během jízdy může na chvilku za jezdcem probliknout textura dráhy, takže na moment vidíte pouze pozadí daného levelu. K dalším bych mohl například přiřadit dost podivné měření jezdecké rychlosti či kolísavý framerate. Nemá cenu to dále rozepisovat, zkrátka i přes některé očividné chybky je 1080° Snowboarding dost zábavnou a kvalitní hrou.

Přestože nepatřím mezi velké fandy sportovních her, 1080° Snowboarding jsem si nemohl nechat uniknout. Jednak kvůli dobrým referencím, výhodné ceně hry a dále skutečnosti že moje sbírka gamesek až do teď neobsahovala ani jeden sportovní titul s podobnou tématikou. Takže jestli vás všechno výše popsané nějakým způsobem zaujalo, nezbývá mi než vám 1080° Snowboarding vřele doporučit.

PS: Vlastníkům této hry určitě udělá radost pár cheatů, jež máte možnost najít zde :o).

1080° Snowboarding
Výrobce/Vydavatel Nintendo
Platforma Nintendo 64
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ne
Verdikt: Velmi atraktivní snowboardová hra, která by neměla uniknout žádnému příznivci tohoto žánru.
Hodnocení: 80%

Autor:


Témata: virtuální, Zelda

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

Fanoušek prohrál soud s vývojáři hry Star Citizen, peníze mu nevrátí

Star Citizen

Neustále protahovaný vývoj chystané hry Star Citizen už nevydržel jeden z nejštědřejších přispěvatelů a chtěl po...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz