Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 Hours Le Mans - víc než slavné závody

  12:00aktualizováno  8. října 2002 8:52
Kromě simulátorů závodů F1 vám Dreamcast přináší autentický zážitek z populárního okruhovém maratonu 24 Hodin Le Mans. Zapomeňte na PC a Playstation, nově povolaní vývojáři z Melbourne House odvedli svou práci nadmíru skvěle a posunuli mezník grafiky a prezentace na konzoli od Segy zase o kousek dál.

24 Hours Le Mans Legendární vytrvalostní závod 24 Hours Le Mans je pravidelně již po několik desetiletí nejprestižnějším svátkem pro příznivce sportovních prototypů. Více než 13 kilometrů dlouhý závodní okruh se na několik dní v roce zaplní tísícovkami motoristických fandů, kteří napjatě sledují vyčerpávající závod trvající jeden den a jednu noc. Překvapivě dlouho tuto licenci nikdo nevyužil, a tak se francouzský producent Infogrames rozhodl tyto závody přenést na naše obrazovky a monitory. 24 Hours Le Mans totiž vyšel postupně na PC, Playstation a Dreamcast. Jeho další verze se připravuje také na Playstation 2, která bere za svůj vzor právě variantu pro Dreamcast. Na počítač a Playstation tuto hru vyvíjel anglický tým Eutechnyx, kdežto pro Segu Dreamcast se výroby ujalo přímo vývojářské studio Infogrames z Austrálie. Změna výrobce evidentně prospěla, protože verze pro Dreamcast je ze všech tří nejpovedenější.

Základní nabídka režimů a voleb byla od varianty pro ostatní platformy mírně změněna. První možnost, kterou jistě vyzkoušíte, je závod s časem. Je ovšem pojat trošku jinak, než je obvyklé. Na každý okruh je vypsán nejlepší čas. Když tento limit pokoříte, dostanete za odměnu bonusový vůz. Rychlý závod je koncipován podobně. V případě vašeho vítězství v některém ze závodů se vám zpřístupní další skryté okruhy, a pokud se vám podaří dojet na 24 Hours Le Mans prvním místě ve všech závodech tohoto režimu, tak získáte podobně jako u předešlé volby bonusový automobil. Podstatně zábavnější je dvojice dalších režimů. První, u kterého strávíte delší čas, je šampionát. Je rozdělen na osm závodních tříd, od základního Rookie GT až po obtížné Super Enduro nebo Winter Challenge. Začínáte prvním seriálem Rookie GT, který je složen ze tří závodů. Když se vám podaří vyhrát, odemkne se další třída Pro GT, každá se specifickými závodními vozy, které jsou samozřejmě silnější a výkonější. A tak můžete závodit až do vítězství v poslední, osmé kategorii. Za každý vyhraný seriál se vám zase zpřístupní dvojice nadupaných vozů. Taktéž nechybí možnost zazávodit si s kamarády na rozdělené obrazovce. Podobně jako v ostatních režimech, i v hlavním režimu Le Mans můžete za umístění získat až pět sportovních monopostů. Je patrné, že tvůrci pojali hru velmi progresivně, takže v každé z částí tohoto závodního titulu za svou píli získáváte nové vozy a odemknou se vám další okruhy. Doplním, že pro každý jednotlivý závod si lze navolit povětrnostní podmínky.

Úpravě a ladění automobilů však tvůrci moc pozornosti nevěnovali, před závodem si pouze navolíte, zda vám bude realisticky ubývat palivo a budou se opotřebovávat pneumatiky. Dále si nastavíte přítlak zadního křídla, typ obutí a volbu manuální nebo automatické převodovky.

24 Hours Le Mans Díky oficiální licenci závodu v Le Mans je hlavní pozornost věnována této soutěži. I tak ale tvůrci převedli do hry mimo autentického okruhu v Le Mans, který délkou přes 13 kilometrů vydá za několik ostatních, i dalších devět tratí. Všechny jsou přesnými kopiemi svých skutečných obrazů, takže se projedete po anglickém Doningtonu, japonské Suzuce a kupodivu také na našem domácím okruhu v Brně! Ve skutečnosti je tratí jen šest, protože většina je rozdělena na několik částí, které se pak jedou odděleně pro každý závod. Některé tratě se jedou za denního světla, jiné zase při soumraku s rozsvícenými světlomety. Co se ušetřilo na okruzích, bylo jistě vloženo do nabídky automobilů. Celkem jich je ve hře 44 ve dvou závodních kategoriích: GT a sportovních prototypech. Na začátku je vozů na výběr poskrovnu, v průběhu hraní potom lze získat i opravdové skvosty v podobě vítězných speciálů některých ročníků Le Mans. Taktéž vozy jsou jako okruhy licencovány, takže věrně odpovídají skutečnosti. Naleznete tu slavná jména jako Porsche, Mercedes-Benz nebo Panoz.

Největší lahůdkou pro herní maniaky je právě hlavní část hry, tedy vlastní závod 24 Hours Le Mans. Pro skalní příznivce je připravena porce v podobě realistické doby trvání závodu. To znamená, že pojedete, stejně jako ve skutečnosti, plných dvacetčtyři hodin. Ovšem málokdo z nás to vydrží celé najednou, vždyť i při reálném závodě se jezdci střídají. Proto 24 Hours Le Mans vždy, když zajedete do depa pro výměnu pneumatik, doplnění paliva, nebo nastavení vozu, si můžete svou pozici uložit na paměťovou kartu. Pro ostatní hráče tu je možnost zajetí soutěže za směšných deset nebo třicet minut, popřípadě za jednu nebo šest hodin. Před závodem si jistě řádně osaháte svůj vůz ve cvičebních kolech a zvolíte taktiku pro zastávky v boxech. Pak již přichází kvalifikace, kde už začíná jít do tuhého. Na zajetí dobrého času, který vás v rozsáhlém startovním poli postrčí na přední místo při startu, máte jen dvě kola, a to je dost málo, protože časy soupeřů jsou docela nízké. Hlavní závod se pak jede systémem letmého startu. Vozy vjíždějí na trať přesně úderem šestnácté hodiny, aby závod dokončily o dvacetčtyři hodin později. Soupeří s vámi dalších 23 vozů, které jsou velmi dokonale vymodelovány. To, že je vidět na jezdce do kokpitu, je už známá věc, ale množství vizuálních efektů použitých na autech a ve hře je úžasné. Automobily v noci a za šera skvěle svítí, stejně jako osvětlení okruhu. Budovy a tribuny kolem trati za tmy také svítí. Karoserie jsou plné odlesků sluníčka a okolí se na nich skvěle zrcadlí. Rožhavené kotouče brzd uvidíte i ve dne a dokonce po dešti je patrné, jak křídla vozů rozčesávají vlhký vzduch. Grafika a prezentace je tak skvělá, že řidičům je vidět na obličej, i když mají přilbu a sedí uvnitř kabiny, u které rozeznáte i takový detail, jako otevřené okénko na řidičově straně. Taktéž, když vjedete mimo trať, povrch se krásně zvíří a za deště vozy rozrážejí vodní film na 24 Hours Le Mans vozovce, kde rozeznáte jednotlivé kapky, jak odskakují od silnice. Když vjedete do písku, tak po vás zůstanou vyjeté koleje a v příštím kole jsou jasně vidět. Nesmím opomenout ani plameny šlehající z výfuků. Po každé jízdě si pak prohlédnete závod v opakování, kde si můžete volit z několika zajímavých úhlů kamer. Replay ale nelze uložit. V kontextu s perfektním provedením aut je podivné, že při zajetí do boxů tvůrci zapomněli na mechaniky, takže váš vůz je v depu při výměně pneumatik osamocen. Taktéž není vidět poškození vozu po kolizích.

Okruhy jsou také velmi detailně a fotorealisticky provedeny. Na jednom vaši pozornost přitáhnou funkční větrné mlýny, u dalšího zase vzduch roztáčejí konventory větrné elektrárny. Vůbec nejhezčí jsou pak jízdy za soumraku, kdy se obloha nádherně zbarví do červena a trať se ozáří svými lampami. Dojem pak ještě umocňuje skutečně proměnlivé počasí. Nejenže se při jízdě střídá den s nocí, ale ještě vás může potkat lehký deštík nebo přeháňka, či nedej bože bouřka s lijákem. Prezentace a grafické ztvárnění okruhů i aut je jedno z nejlepších, co bylo zatím nejen na Dreamcast vytvořeno.

Při jízdě sice chybí komentář, který by stejně měl význam pouze v delších variantách závodu, zato vás diváci kolem trati pěkně hlučně doprovázejí a občas zaslechnete i klakson 24 Hours Le Mans nebo trubku. Hra využívá i známého fyzikálního efektu, kdy s blížícím se zdrojem zvuku jeho intenzita vzrůstá, aby pak s rostoucí vzdáleností opět utichla. Nejlépe je to znát na tribunách, kde přesně lokalizujete hlučné diváky na okruhu. Zvuk motorů je také na slušné úrovni a dá se říci, že každý vůz je trošku jinak slyšet. Automobily se vesměs chovají realisticky, některé budete mít hned zažité, třeba Porsche, jiné jako Chrysler se budete muset naučit řídit postupně.

Škoda, že při nastavení obtížnosti, které jsou ve hře tři, se vám automaticky aktivuje, popřípadě vypíná brzdový asistent a řidičské pomůcky. Jejich oddělené zapínání by bylo více praktické.

Dreamcast nám začíná být pěkně silný v závodních simulátorech. Ke kvalitním titulům jako Metropolis Street Racer, Sega GT nebo novým Tokyo Highway Challenge 2 přibyl i plnokrevný simulátor sportovních prototypů. 24 Hours Le Mans je rozsahem jednoduchou, ale pojetím náročnou automobilovou hrou, která má ze svých bratříčků pro ostatní platformy nejlepší prezentaci i grafické ztvárnění a zaujme zejména dlouhotrvajícím režimem hlavního závodu.

24 Hours Le Mans
Výrobce/Vydavatel Melbourne House/Infogrames
Platforma Dreamcast
Multiplayer: ano, 2 hráči)
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano
Verdikt: 24 Hours Le Mans sice nenabízí tolik rozmanitosti jako jiné automobilové hry, ale zato exceluje svou grafikou, vizuálními i zvukovými efekty a věrnou simulací populárního závodu. Jestli vás nezajímá F1 a chcete se bavit závoděním podle reálné předlohy, je tato hra jasnou volbou.
Hodnocení: 95%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...Najdete na iDNES.cz