Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

25 To Life

  12:03aktualizováno  24. února 2:32
Freeze, mladý hoch s dívkou a dítětem se právě chystal skončit s životem kriminálníka. Vzal poslední práci, už jen jednu. Něco se ale semlelo a celý život se mu obrátil naruby. Teď po něm jde mafie i policie.
65

25 to Life

Platforma: PC
Výrobce: Avalanche Studios

Herní karta

Twenty Five To lifeVariací na GTA již byly spousty. Představuje se nám další, tentokrát v kombinaci s americkým filmovým trhákem Boyz In The Hood. Ovšem logo takového obra jako je Eidos, pod nějž spadá celá řada tak kvalitních her jako Commandos, Hitman, Deus Ex nebo nedávná Project: Snowblind, slibuje hodně. Zanedbaná nevypadala ani internetová prezentace hry ani spousta doprovodných obrázků s policejně-gangsterskou tématikou.

Nejprve jsem jako obvykle zavítal do nabídky s nastavením a byl jsem mile překvapen. Vedle standardních nastavení jako klávesové zkratky, hudba, úroveň gamy atd. je k dispozici například i vypnutí krve, což jistě uvítají především rodiče. V nastavení grafiky mě zaujalo množství nestandardních rozlišení obrazovky jako 720x480, 848x480 nebo 960x600 a další.

Na internetu i při instalaci se hra chlubí svým soundtrackem. V tomto ohledu nezklamala a jistě to není jen zásluhou es rapové hudby, které uslyšíme. Důraz na muzikální část hry je vidět například v zobrazování jména autora a názvu hrající skladby během hry, což není úplně obvyklé. Tvůrci přišli s ještě jednou zajímavou věcí – po mapě jsou rozesety v poměrně hojném počtu magnetofony, u kterých můžete „přehodit“ právě hrající skladbu.

"Během přestřelek můžete brát rukojmí. Je to jistě pěkný nápad, ale protože gangsterům na civilistech nezáleží a většina policistů je zkorumpovaná, střílí na Vás tak jako tak."

Hra přináší několik nových, nebo alespoň zajímavých prvků. Nejzajímavější je asi barevné podbarvení ukazatele munice. Podle zaplnění zásobníku svítí buď zeleně pro dostatek nábojů, červeně pro jejich docházející počet nebo žlutě pro probíhající přebíjení. Zvyšuje to přehlednost, protože přebíjíte až když začne svítit červená a nemusíte se starat o stálou kontrolu stavu zásobníku.

Během přestřelek můžete brát rukojmí. Twenty Five To lifeJe to jistě pěkný nápad, ale protože gangsterům na civilistech nezáleží a většina policistů je zkorumpovaná, střílí na Vás tak jako tak. Váš zajatec pak ale slouží alespoň jako živý štít a přicházející rány Vám neubírají život.

Úroveň zdraví se zobrazuje přehledně v levém spodním rohu na obrázku figurky. Vzhledem k velkému počtu lékárniček na mapě to není s životem až tak horké, zaspíte-li však a některému z oškliváků se podaří Vás zabít, uvidíte se v pěkném bullet-time videu, generovaném automatem podle situace a ocitnete na mapě o několik okamžiků před kritickým místem. Některé úrovně ovšem kladou podmínku, že během mise nesmíte ani jednou zemřít.

Mezi úrovněmi jsou perfektně animované sekvence. Poutavé s dobrou grafikou, ale i hovorovou angličtinou s typickým uličním slangem. Hodily by se titulky, protože ačkoli jsem měl o své angličtině neskromné představy, některá slova s polykaným začátkem, zkomoleným základem a zamumlaným koncem jsem nerozluštil. V nastavení jsem ale možnost titulků nenašel.

Ve hře se objevuje velké množství zbraní (podle stránek hry až 40). Od basebalové pálky a trubky přes pistole, revolvery, samopaly, granáty, odstřelovací Twenty Five To lifepušky a Molotovovy koktejly až po tázery a jiné speciální zbraně policejních složek. Zbraně můžete i sbírat po nepřátelích, v takovém případě dostanete vždy plný zásobník. Je to na úkor realističnosti, ale muničních balíčků zase není na cestě tolik jako gangsterů a zbraně na zemi přijdou vhod.

Internetové stránky hry vypadají velmi přijatelně a i přes možná přehnané množství animací a zvuků rozhodně hře nedělají ostudu. Navíc v nich najdete o hře skoro všechny potřebné informace, což není vždy zvykem.

Grafika Vás určitě neurazí a můžeme ji řadit k těm lepším. Ze základnách věcí jako díry ve zdech po střelbě nebo změna zvuku a vlastností textury podle materiálu zde najdete všechny.

Jedna z největších výtek směřuje k počtu nepřátel ve hře. Jejich obrovské množství dělá ze hry béčkovou rubačku a prakticky si neužíváte, resp. nestihnete užívat děje. Tvůrci se zřejmě snažili zachránit tuto část okořeněním všudypřítomných přestřelek o pár grafických efektů, které měly ale naprosto opačný účinek. Dělají ze střelby bolehlav a velmi ji znepřehledňují.

Jak bylo nastíněno v úvodu, hra proklamuje svou podobnost s GTA. K tomu má ovšem vélmi daleko. Zejména zpracováním průběhu celé hry – v

Klady a zápory

Plus Promyšlený příběh
Plus Arzenál zbraní

Mínus Zbytečně velké množství nepřátel
Mínus Nepřehledné přestřelky
Mínus Do GTA to má daleko

GTA nemusíte plnit mise když nechcete a můžete se volně pohybovat po rozsáhlých mapách. V 25 To Life musíte postupovat po předem určených dějových liniích a plnit úkoly na daleko menších prostorech. GTA sice nasadilo laťku velmi vysoko, tomu se ale musejí ostatní hry tohoto žánru přizpůsobit, určitě alespoň ty, které o sobě otevřeně prohlašují, že z této legendy vychází. Druhý proklamovaný, film Boyz In The Hood jsem sice neměl možnost shlédnout, ale tuším, že je to též jen reklamní tahák.

Twenty Five To lifeHra má svůj příběh. Proplétá se zde několik dějových linií, v té základní je mladík jménem Freeze, člen jednoho z mnoha pouličních gangů. Ve chvíli, kdy chce skončit s podsvětím a vést spořádaný život pro zajištění budoucnosti své dívce a synovi, je vtažen do víru nešťastných událostí a zpět do podsvětí. Při jeho posledním kšeftu na něj narazí zkorumpovaná policistka a navíc mu zločinci unesou syna. A jsme u toho – celá hra je o gangsterech a policistech a vy si vyzkoušíte obě strany zákona. Začínáte jako Freeze, zahrajete si i jako policista i mexický zločinec. Hra po dohrání singleplayerové kampaně slibuje unikátní pohled na celý příběh z obou stran zákona, ale nic takového se nekonalo. Na závěr se objeví krátká emotivní sekvence setkání Freeze se svým synem a odemkne se vám speciální kolo, které pravidly silně připomíná Unreal Tournament. Herních úrovní je jen dvanáct. Celkově na téhle hře, mimo soundtracku, mnoho není, zejména proklamovaná podobnost s GTA je zklamáním.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 165 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz