Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

42 All-Time Classics

  12:00aktualizováno  2. listopadu 10:09
Soubory miniher nejsou na NDS ničím novým. Nyní ale přichází soubor deskových, karetních a dalších her. Dojde i na hospodské šipky či bowling.

BonusWeb HIT 42 All-Time Classics Už jsme si pomalu (a rádi) zvykli na to, že téměř každá hra na platformě NDS obsahuje navíc bonusy v podobě mini-her. Mnohé tituly, vzpomeňme třeba bláznivou kolekci šílených nápadů , si na nich zakládají. 42 All-Time Classics patří do této kategorie a rovnou můžeme prozradit, že se jedná o velmi unikátní kolekci známých karetních a stolních her. Každá hra obsahuje podrobné vysvětlení pravidel, pro našince dlužno dodat, že v anglickém jazyce. Pro ty co neumí anglicky to znamená, že se jim výběr her zúží na ty hry, jejich pravidla znají, případně si je nechají vysvětlit. Abychom vás o nic neošidili, přinášíme vám ucelený přehled všech her rozdělených do osmi žánrových kategorií.

Ve většině případů si každý z kolekce vybere svých několik oblíbených her, které pak dokola střídá.

42 All-Time Classics 1. Základní karetní hry: Old Maid, Spit, I Doubt It, Sevens, Memory (pexeso), Pig
2. Karetní hry pro středně pokročilé: Blackjack, Hearts, President, Rummy, Seven Bridge, Last Card, Last Card Plus
3. Karetní hry pro pokročilé: Five Cards Draw, Texas Hold`Em, Nap, Spades, Contract Bridge
4. Jednoduché deskové hry: Chinese Checkers, Checkers, Dot nad Boxes, Hasami Shogi, Turncoat, Connect Five (piškvorky), Grid Attack (lodě)
5. Pokročilé deskové hry: Backgammon, Chess (šachy), Shogi, Field Tactics, Ludo (člověče, nezlob se)
6. Různé hry: Soda Shake, Dominoes, Koi-Koi, Word Balloon
7. Akční hry: Bowling, Darts (šipky), Billiards, Balance, Takeover
8: Hry pro jednoho hráče: Solitaire, Escape, Mahjong Solitaire

42 All-Time Classics Ve většině případů si každý z kolekce vybere svých několik oblíbených her, které pak dokola střídá. Osobně jsem si nejvíce oblíbil nesmrtelnou klasiku ženských hráček Solitaire a Mahjong, k tomu přidal Bowling, šipky, Turncoat a piškvorky. Z hlediska uspořádání a náročnosti na ovládání nemáme co vytknout. Kolekce si vysloužila razítko "Touch! Generations" z čehož plyne, že by si s tím měla rozumět i vaše (anglicky rozumějící) babička. Manipulace s kartami probíhá jednoduše za asistence dotykového pera. Design a grafické zpracování jsou precizní, velmi účelné, ale rozhodně ne strohé. Jednotlivé hry obsahují podrobnou nápovědu, volbu obtížnosti, u některých titulů pak více režimů v neposlední řadě i design. Ten nijak nezasahuje do mechanizmů her, ale ve čtyřech možných volbách (normální, kamenný, papírový, digitální) ozvláštňuje hru. Ze začátku se nabízí pouze design normal, teprve po několika vítězstvích se zpřístupní zbylé možnosti.

Jedná se o unikátní kolekci společenských a karetních her, která by neměla chybět žádnému nadšenci.

42 All-Time Classics Tím se dostáváme k systému motivace. Autoři se mohli rozhodnout: buď vydat 42 her jen tak, nebo některé z her uzamknout a podnítit tak hráče, aby plnil úkoly. Samozřejmě vyhrála možnost číslo dvě, proto hráč musí podstupovat jednu hru za druhou – pěkně popořadě – a získávat tak přístup k zamčeným hrám. Pro postup k další hře potřebuje tři body. Za výhru je získá, může tedy dál, za prohru obdrží pouze jeden. Poslední režim nazvaný mise obsahuje třicet různorodých úkolů, například v šipkách se jako cíl mise objevuje 3x zásah do středu. Vedle toho nechybí ani populární hra více hráčů řešená přes místní i Nintendo wi-fi síť.

Pravidla k některým hrám se mohou drobně lišit oproti výkladu, který známe. Například při rozmísťování lodí do čtvercového pole je možné, aby se dotýkaly. Piškvorky se sice hrají na čtverečkovaném papíře, ale rozmísťují se kuličky po rozích, nikoliv doprostřed 42 All-Time Classics čtverečků. V podstatě jde o zvyk. Zato šipky se hrají originálním způsobem. Na vrchním displeji sledujeme terč, na spodním leží šipka. Tu "uchopíme" dotykovým perem, kterým posléze provedeme švihový klouzavý pohyb. Záleží jak na přesnosti, tak intenzitě. Podobným způsobem se hraje i bowling. Ačkoliv videoherní zkušenost z vás ani omylem neudělá mistry v oboru (možná až na Wii :-)), z pohledu hříček se jedná o výbornou zábavu. Člověče, nezlob se zase dostálo svému názvu, když si počítač vedl svoji třetí figurku do domečku a mě do té doby nepadla jediná šestka. V téže hře, přísahám, pak počítač hodil šestku čtyřikrát za sebou!

Závěr je jediný: jedná se o unikátní kolekci společenských a karetních her, která by neměla chybět žádnému nadšenci ve sbírce.

Klady a zápory

Plus Unikátní kolekce her

Mínus K dokonalosti chybí snad jen Sudoku

Tento soubor her se totiž osvědčil i na poměrně krátké cesty v tramvaji či metru, kdy například šipky zaberou minimálně času. Tím se z 42 All-Time Classics stává dokonalý společník. Přesto druhým dechem dodejme jedno upozornění. Berme to jako ucelenou kolekci, nikoliv jako dokonalý simulátor té a té hry. Věřím, že například šachového profesionála by zdejší šachy uspokojit nemusely. Pro něj ale kolekce dělána nebyla.

42 All-Time Classics
Výrobce/Distributor Agenda / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Ztělesnění filozofie - okamžitě přístupná zábava, z jajíž nabídky si zkrátka musí vybrat každý.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Najdete na iDNES.cz