Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A je to tady – NVIDIA kupuje 3dfx!

  12:00aktualizováno  21. prosince 5:29
Tak už to chodí – do poslední chvíle velmi sebevědomá prohlášení o „vedoucí pozici v grafickém průmyslu“ a náhle hromadné propouštění, odprodej většiny aktiv NVIDII a následné definitivní rozpuštění firmy 3dfx. Upřímnost se v byznysu prostě nepěstuje. Přečtěte si o černém pátku 15.12.2000, který znamená konec jedné počítačové legendy.

Minulý pátek přišla jako blesk z čistého nebe dvě tisková prohlášení. Jedno uveřejnila NVIDIA a druhé 3dfx, přičemž obě firmy sdělují veřejnosti přelomovou zprávu: NVIDIA kupuje většinu zajímavých aktiv 3dfx. Jaké byly příčiny a jaké budou následky tohoto kroku? Nechme nejprve promluvit oficiální prohlášení.

Jak to vidí NVIDIA
Prohlášení NVIDIE je celkem stručné – vyjímám podstatné věci:

„SANTA CLARA, CA – 15.12.2000 – NVIDIA Corporation dnes ohlásila, že podepsala definitivní smlouvu o koupi některých grafických aktiv firmy 3dfx Interactive, pionýra a uznávaného čelného představitele v grafických technologiích. Těmito grafickými aktivy jsou mj. patenty, podané patentové přihlášky, ochranné známky, obchodní jména a zásoby grafických čipů 3dfx. 3dfx a NVIDIA se navíc dohodly, že pozastaví své soudní pře o porušení patentových práv až do uzavření celé transakce, načež obě strany své žaloby stáhnou.

Podle podmínek uzavřené smlouvy zaplatí NVIDIA celkové protiplnění ve výši 70 miliónů dolarů v hotovosti a jednoho miliónu běžných akcií. …“

Co říká 3dfx
3dfx samozřejmě spíše cítí, že má co svým akcionářům a zákazníkům vysvětlovat, takže její prohlášení je podstatně obsáhlejší. Opět vyjímám zajímavé části:

„San Jose, California, 15.12.2000 – Aby ochránila své věřitele a maximalizovala hodnotu akcií, firma 3dfx Interactive dnes ohlásila, že podstatně snižuje počet svých zaměstnanců jako součást iniciativy ke snížení nákladů. Navíc správní rada firmy doporučí akcionářům, aby schválili prodej většiny aktiv společnosti NVIDIA, a to za podmínek, které jsou uvedeny v dnes podepsané definitivní smlouvě mezi oběma firmami, a aby také schválili plán na rozpuštění firmy po ukončení uvedeného prodeje aktiv.

… Cílovým trhem, kterému firma dominovala od roku 1998, byl pro 3dfx vždy maloobchod. Tento segment představuje asi 10 % celkového grafického trhu, je velmi nestálý a těžko vypočitatelný. … I když firma nedávno ohlásila plány na rozšíření svého obchodu do dalších tržních segmentů, nebyla za stávajících obchodních a finančních podmínek schopna do takovéto expanze investovat. … Při podpisu definitivní smlouvy převedla firma 3dfx na firmu NVIDIA také obchodní jména a ochranné známky ‚3dfx‘ a ‚Voodoo‘.“

A co říkají fakta
NVIDIA se tedy zavázala zaplatit za to, co ji na 3dfx zajímalo, celkem 112 miliónů dolarů, z toho 70 v hotovosti a zbytek v akciích. Není to nijak vysoká cena, ale firma 3dfx přes své málo nadějné vyhlídky do budoucna s radikálním řešením dlouho otálela. Jak ukazuje obrázek, cena jejích akcií, která loni dosahovala až 14,50 dolaru za akcii, klesla v současnosti až na 1,75 dolaru za akcii.

Akcie 3dfx

Pro zajímavost, akcie NVIDIE se momentálně prodávají za 37 dolarů za kus. NVIDIA, jak se dalo očekávat, neprojevila zájem o výrobní kapacity 3dfx, kde se produkují grafické karty – tak jako dosud se hodlá koncentrovat pouze na vývoj grafických čipů. 3dfx při svém rozpuštění samozřejmě skončí i s obchodem s grafickými kartami, ale existující produkty hodlá podporovat až do konce jejich záruční doby.

Ještě není zcela jasné, co NVIDIA se získanými aktivy hodlá dělat. Američtí analytici se domnívají, že je nepravděpodobné, že by NVIDIA chtěla technologie 3dfx začleňovat do svých vlastních – má dostatečně silné jméno a pokročilé a výkonné čipy. Spíš to vypadá, že se jedná pouze o klasickou eliminaci konkurence a ne akvizici za účelem získání technologií, patentů a obchodních značek.

Úpadek 3dfx
NVIDIA i 3dfx začínaly svou cestu vzhůru v polovině devadesátých let – firma 3dfx byla první, která uvedla pod názvem ‚Voodoo‘ na trh skutečně masově úspěšnou přídavnou 3D kartu. Tehdy to nějaký čas vypadalo, že bude jediným opravdovým hráčem na poli herní 3D akcelerace, ale NVIDIA nespala. V roce 1998, když 3dfx přišla s Voodoo 2, vyletěla z hnízda NVIDIE první RIVA TNT a začalo to být podstatně zajímavější.

Boj těchto dvou společností o špičku grafického pelotonu trval několik let, ale ke konci už bylo čím dál víc zřetelné, kdo je na koni a komu dochází dech. NVIDIA byla schopna plnit své sliby a uvádět na trh spolehlivé produkty podle plánu, zatímco 3dfx svá nadutá prohlášení realizovat nedokázala. Termín, který při úvahách o konci 3dfx často zaznívá, je soft market neboli „měkký trh“ – je to ekonomický pojem označující trh, na němž z důvodu převisu nabídky nad poptávkou klesají ceny. Letos byla v maloobchodě s grafickými kartami právě takováto situace, a firma 3dfx ji se svými drahými Voodoo nedokázala ustát – jejich poměr cena/výkon nedosahoval kvalit NVIDIE. Posledním hřebíčkem byly provozní problémy výrobního závodu v mexickém Juarezu, který nedokázal včas a v dostatečném množství vyrábět karty, po kterých (údajně) byla velká poptávka.

Co z toho plyne pro nás
Fakt, ze kterého se jakožto spotřebitelé příliš radovat nemůžeme, je menší konkurence v oblasti grafických čipů. Je otázka, jak NVIDIA využije svého nynějšího „většího klidu na práci“ :-). Já osobně věřím, že firma ATI bude se svými nikoli špatnými Radeony pro NVIDII dostatečnou motivací k dalšímu vývoji, a byl bych rád, kdyby se na tomto náročném poli objevili ještě další hráči. Firmu S3 bohužel spolkla nenasytná VIA a zřejmě ji odsoudí k vývoji integrovaných grafik do svých čipsetů, ale sporadicky se objevují pokusy „konzolových“ firem narušit stávající hegemonii na trhu PC – příkladem budiž společnost PowerVR se svým zajímavým čipem Kyro (prodává to u nás vůbec někdo?).

Tak tedy sbohem, 3dfx, tvoje role byla významná a budeme si tě (aspoň pár let určitě :-) pamatovat. Příště se podíváme, jak se s tebou loučí známé osobnosti počítačového světa.

Autor:


Témata: Aktiva, Akvizice

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz