Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A1Liga - veďte svůj tým!

  12:00aktualizováno  4:49
A1Liga patří do početné rodiny internetových manažerů, přičemž patří k těm povedenějším. Od zbytku se liší především svým jedinečným zaměřením na novou motoristickou disciplínu, jíž se účastní i ryze český tým.

A1Liga Kdysi jsme na BonusWebu informovali o zajímavém internetovém projektu F1Liga, ve kterém jste se mohli každý závodní víkend stát manažerem stáje Formule 1 a proti ostatním bojovat o co možná nejlepší umístění v podrobně bodovaném žebříčku. Váš ohlas nás přesvědčil o tom, že máte o podobné záležitost poměrně velký zájem, čemuž se samozřejmě vůbec nedivíme, jelikož o dobrém vkusu našich věrných čtenářů jsme přesvědčeni.

>> A1Liga.cz <<

Nestává se moc často, aby vzniklo zcela nové odvětví motoristického sportu. Právě to se ovšem v minulých měsících a viditelně teprve týdnech přihodilo. Z arabského prachu se totiž vyklubala zcela nová formulová série, jež se ale od své doposud známější sestřičky v mnohém liší. Nejde tak již o klasický formát závodů postavený na soukromých týmech zaměstnávajících primadony, tedy pardon, závodní piloty, skvělé to pašáky, nýbrž tu máme co do činění s národní hrdostí. A1 Grand Prix, jak se série jmenuje, totiž sází na samotné národy a do jisté míry si tak vypůjčuje olympijský formát, který v každém z lidí, v případě úspěchu, vzbuzuje sounáležitost s jeho zemí. A jelikož předpokládám, že jste z většinové části A1Liga Čechy, jistě vás potěším informací, že i tým v naší trikolóře se šampionátu účastní.

V podstatě stačí, aby vám fungoval počítač, internet a nějaký ten internetový prohlížeč a už se můžete podívat na v červených barvách vyvedenou hlavní stránku.

Tvůrci stále populárnější F1Ligy si dali tu práci a vytvořili virtuální šampionát právě na základě soutěže A1 Grand Prix. Nejlepší na tom všem je, že jde o jeden z projektů, za něž nemusíte zaplatit ani korunu, a to ani v přeneseném slova smyslu, jelikož požadavky na systém jsou skutečně minimální. V podstatě stačí, aby vám fungoval počítač, internet a nějaký ten internetový prohlížeč a už se můžete podívat na v červených barvách vyvedenou hlavní stránku. Samozřejmě nečekejte takovou hloubku, jakou nabízeli například kdysi dávno vydávané komerční manažery formulí, ale to ani není cílem A1Ligy.

V podstatě jde jen o zpestření při sledování závodů. Základem hry je navolení jednotlivých komponentů. Jelikož se série neúčastní soukromé týmy a piloti v tomto případě hrají až druhé housle, budete tentokrát volit díly a jezdce národních týmů. Každý tým má pět částí, přičemž dodavatel pneumatik je jediný, takže k rozhodování se dostanete pouze ve čtyřech případech. Zapotřebí je vybrat prvního i druhého pilota, přičemž platí, že nesmí být ze stejného týmu, a podvozek s motorem, jež jsou zatíženy stejným pravidlem.

BonusWeb Championship 2005

Pokud se rozhodnete hrát A1 Ligu, byli bychom rozhodně rádi, kdybyste se zároveň přihlásili do naší privátní ligy, která nese logický název BonusWeb Championship 2005 a v níž spolu budou poměřovat síly čtenáři BonusWebu. Ukažte, že právě vy jste tím nejlepším manažerem navštěvujícím naše stránky!

Ptáte se, na základě čeho se určuje pořadí? Inu, právě v tom tkví největší přednost A1 Ligy, jelikož tato je propojena s reálnými závody. Jde tedy v podstatě o jakousi tipovačku. Svůj tým máte složený z pěti různých součástí a jejich umístění ve skutečných závodech se promítne do bodového hodnocení, podle něhož se pak logicky řídí celkové pořadí. Je tak jasné, že pokud máte třeba jezdce České Republiky a ten vyhraje, získáte pořádnou porci bodů, stejně tak když se podaří zvítězit Brazílii, dostanete spoustu bodů za podvozek či motor. Ovšem zdaleka A1Liga se nehraje jen o přední umístění, pravidla a systém bodování jsou mnohem komplexnější, tudíž se je vyplatí podrobně prostudovat. Častokrát je totiž velice výhodné angažovat slabšího jezdce, který startuje na chvostu závodního pole, ale spolehlivou jízdou se přes odpadlíky dokáže prodrat dopředu. Za každé získané místo oproti startovní pozici tak získáte pár bodíků a když se hodně zadaří, může být tento obnos celkem tučný. Na druhou stranu je třeba, při hodně špatném výkonu vašich svěřenců, počítat i s jistým odečtem bodů. V potaz se bere i umístěný v kvalifikaci, takže jde o skutečně komplexní zhodnocení výsledků, které žádná podobná tipovací hra s formulovou tematikou nemůže nabídnout.

Zatím se jely pouhé dvě Velké ceny, tudíž se nedá přesně odhadnout výkonnost jednotlivých národů. Proto neberte prozatímní ceny komponent za neměnitelné, jelikož ta pravá síla týmů se teprve ukáže a té se bude muset přizpůsobit i ekonomická stránka. Počáteční rozpočet každého manažera, který se do soutěže přihlásí, je sto milionů. Platí, že si za ně rozhodně nekoupíte vše v nejlepší kvalitě,A1Liga nýbrž budete muset taktizovat, abyste podle pevně daných pravidel získali co možná největší počet v každém ze závodů a umístili se tak výš než protihráči. To se vyplatí – deset procent nejúspěšnějších získává bonus dva miliony, kdo se vejde do procent dvaceti, dostává milion jeden. Peníze se vám přičtou do pevného rozpočtu, takže s nimi pro další závody můžete počítat.

A1Liga by se tak de facto dala přirovnat k sázkovému systému, jen s mnohem komplexnějšími pravidly a bez nutnosti prohrávat skutečné peníze.

A1Liga by se tak de facto dala přirovnat k sázkovému systému, jen s mnohem komplexnějšími pravidly a bez nutnosti prohrávat skutečné peníze. Vězte, že napětí při závodech se dočkáte zhruba stejného a svému týmu budete v jeho reálných obdobách držet všechny palce. Celý systém hry je navíc vytvořen velice precizně, nápověda je příjemně obšírná, takže byste se v žádném případě neměli ztratit. Výsledky závodů by se měly dostavovat poměrně rychle.

Můžeme být jedině rádi, že se u nás někdo A1 Grand Prix snaží propagovat, zvláště pokud se tak děje podobně zajímavou formou, jíž by žádný fanoušek motoristického sportu neměl pohrdnout. Mít vlastní tým, byť fiktivní je prostě zábava, nehledě na pocit vítězství nad ostatními, s nimiž si navíc můžete popovídat v diskuzních fórech.

Jelikož hra nebyla pro první dva závody ještě připravena, oficiálně začíná až tento víkend, rychle si tedy zaregistrujte svůj tým, ať za ostatními později bodově nezaostáváte.

Autor:


Témata: virtuální

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

Nová americká show kombinuje politickou debatu s hraním videoher

Reportér David Weigel (vlevo) zpovídá kongresmana Matta Gaetze (vpravo) v...

Renomované americké noviny The Washington Post experimentují s novým druhem zpravodajského formátu, který kombinuje...

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.Najdete na iDNES.cz