Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abducted - smrtelná beznaděj

  12:00aktualizováno  2:48
Nevím v které části vesmíru se právě nacházím. Nemám zdání, jak dlouho jsem byl mimo, ani jak jsem se sem dostal. Probuzení přišlo v nečekané situaci - na rozpadající se vesmírné lodi plné nepřátelských mimozemských bytostí a prapodivných artefaktů. Jednu věc ale vím – chci přežít, chci domů.

Abducted

V únoru letošního roku byl oznámen vývoj hororové akční adventury Abducted. V květnu se na oficiální stránce hry objevily první čtyři obrázky a od té doby nic. Po osmi měsících vývoje autoři přišli konečně s dalšími obrázky a informacemi, o které se teď s vámi podělíme. Jste-li fanoušky hororových akcí, neváhejte a čtěte. Contraband, kteří kru vyvíjejí, nejsou žádná ořezávátka, jen jsou jejich hlavní doménou hry pro Macintoshe. Pro tuto platformu přepsali například Heavy Metal: F.A.K.K. 2, druhá pokračování Hexena i Heretica, SiN, pracují na předělávce HoM&M IV a část týmu se podílela na vývoji Myth III. Můžeme usuzovat, že se nejedná o žádné vývojářské holobrádky. A o čem že tedy Abducted bude?

Znenadání se probudíte v cizím a nepřátelském prostředí rozpadající se mimozemské stanice. Infrastruktura lodi pomalu zaniká, podobně jako vy unikají i jiní příslušníci mimozemské fauny a flory. Samozřejmě, že vy budete muset prozkoumat a zjistit, co ještě funguje, chcete-li se dostat domů. Jenže kde, pokud vůbec někde je „doma“? Nevíte kde jste, nevíte dokonce Abducted pořádně ani kdo jste a je na vás, abyste se sami, opuštění a zmatení, poprali nejen s nepřátelským okolím, ale i s útržky vzpomínek, nočními můrami, nejasnými vidinami. Ty vás pronásledují spolu s neustále dotírajícím šílenstvím. Autoři se intenzívně zaměřují na popis psychického stavu reka, takže v hrdinovi nenaleznete žádného dutého Ramba, ale skutečného člověka se spoustou slabostí a emocí.

V temně ponuré a beznadějné atmosféře budete prozkoumávat jednotlivé sekce lodi - nádherné ale i nepřátelské zároveň. Budete procházet jak kovovými chodbami industriálních zón, tak se ocitnete v barevných exteriérových lokacích (i když do vlastně budou interiéry :-). Narazíte na pestré mimozemské formy života, u nichž autoři povolili uzdu své fantazii – sami se můžeme přesvědčit na našich screenshotech. Stejně tak budou různorodé i předměty, které se vám dostanou do rukou. Například místo baterky budete používat jakousi světlo přirozeně vyzařující skořápku, která je pravděpodobně i živá, ovšem naleznete také ultra moderní pušku, jež vypadá jako výtvor lidských rukou.

Abducted Hra by měla být viděna z pohledu první osoby, ale autoři se chtějí vyhnout všem interfaceovým klišé, jakými jsou health bar, počet nábojů, inventář a další položky, které by hráče mohly rušit a nedovolily mu úplně se nechat pohltit atmosférou. Hratelnost by měla oscilovat někde na pomezí akční hry a adventury s důrazem kladeným na tajemný příběh, takže určitě nebudete masakrovat hordy nepřátel ve stylu Resident Evil (tak to tam asi nikdo nebude – pozn. red.). Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste si ani trochu nezastříleli. Budete bojovat a budete řešit i různá puzzle, ale hlavní náplní hry zůstává objevování a prozkoumávání neznámého prostředí.

Graficky vypadá Abducted velmi dobře a Cotraband se rozhodně netají záměrem vytvořit nádhernou hru s množstvím efektů, kterými hodlají dotvořit její fantaskní design. Vždyť za tím účelem si napsali svůj vlastní engine, místo aby šli cestou většiny a koupili licenci například na Unreal Warfare, který dnes představuje špičku. Připravte se tedy na nádherné prostředí, spousty Abducted efektů - jako dynamické osvětlení a stínování, per pixel rendering či bump mapping - a to vše počítané v reálném čase. Engine je zatím optimalizovaný pro karty GeForce 3 a 4, ovšem snad i přesto, že autoři nehodlají dělat technologické kompromisy a obětovat vzhled hry, přibudou i další, které například nepodporují všechny požadované funkce.

A kdy má hra vyjít? To je zatím ve hvězdách, autoři se totiž drží teze: „Až to bude, tak to bude“, což také může znamenat za pět let (vzpomeňme na Duke Nukem Forever). Zatím je Abducted ve velmi rané fázi vývoje, autoři ještě neodhalili ani příběh, ani konkrétní nepřátele, lokace, nebo zbraně a předměty, takže si budeme muset ještě chvíli (podle plánu prý asi rok a půl) počkat. Dokonce se zatím Contraband ani nerozhodli, pod kým budou hru distribuovat, přestože prý jejich prezentace byly přijímány více než kladně. Abducted bude kvůli silnému příběhu singleplayer only a vyjde současně na PC a samozřejmě i na Macy, o něco později pak na Xbox. Budoucnost verzí pro PS2 a GC zatím není, kvůli nižší výkonnosti těchto konzolí, úplně jistá. Uvidíme, zatím nezbývá než trpělivě čekat.

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Nový trailer k Tropicu 6 ukazuje, že i v diktatuře se dá spokojeně žít

Tropico 6

Nový díl oblíbené budovatelské strategie vyjde ještě během letošního roku a jak napovídá nový trailer, bude to pořád to...

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...

Zastřelte si svého Leprikóna, Call of Duty slaví Den svatého Patrika

Caal of Duty: Operation: Shamrock & Awe

Populární historickou střílečku Call of Duty: WW2 dočasně oživil mód, ve kterém mají hráči za úkol chytit malého...Najdete na iDNES.cz