Absence Blu-ray disků je naše výhoda, tvrdí Microsoft

  0:01aktualizováno  0:01
Sony považuje za jeden ze svých trumfů Blu-ray disky. Microsoft se naopak těší z jejich absence.

Okolo využití nových velkokapacitních optických datových médií se velmi živě diskutovalo už před nástupem současné generace konzolí. Nyní ale ožívá znovu. Microsoft totiž tvrdí, že sázka na klasické DVD disky se u jejich konzole Xbox 360 ukázala jako velmi správná z hlediska konkurenčního boje s PlayStation 3 od Sony.

Přitom se až donedávna zdálo, že Microsoft ve válce nových datových médií drtivě prohrál. Zatímco Sony se svou PlayStation 3 vsadila na vlastní formát Blu-ray, Microsoft se přiklonil ke konkurenčnímu formátu HD-DVD, za nímž vedle několika dalších firem stála především Toshiba. Záhy se ale ukázalo, že oblast Blu-Raydomácí zábavy ovládne Blu-ray, zatímco HD-DVD se dnes již povaluje na smetišti elektronických dějin, společně s externími HD-DVD mechanikami, které začal Microsoft prodávat k Xboxu 360. Není tedy divu, že se prakticky ihned objevily spekulace, že se výhledově Xbox 360 dočká i Blu-ray mechaniky.

Tyto spekulace ale opět aktuálně smetl ze stolu jeden ze šéfů anglické větve Microsoftu Stephen McGill, když řekl: "S formátem Blu-ray u Xboxu 360 vůbec nepočítáme. Ve skutečnosti totiž budoucnost domácí zábavy začala již na podzim, kdy Xbox 360 jako první a jediná konzole nabídl streamovaná videa v rozlišení 1080p".

Jeho kolega Aaron Greenberg pak zašel ještě dále, když prohlásil, že absence Blu-ray formátu je ve skutečnosti důvodem, proč je Xbox 360 úspěšnější než PlayStation 3. "V Sony vsadili na fyzická média a s nimi jsou spojeny jisté náklady," řekl Greenberg a doplnil: "Skutečnost, že jsme schopni nabízet konzoli za cenu začínající již na 199 dolarech, je benefitem plynoucím z toho, že těmito náklady nejsme zatěžováni."

Blu-RayVe výsledku to tedy není zase až tak zběsilá myšlenka, jak by se mohlo z nadpisu zdát. Podle Greenberga je cena jedním z hlavních důvodů, proč je v současnosti ve světě prodáno téměř dvakrát více Xboxů než PlayStation 3. Nechejme pak pro tuto chvíli stranou, že podle běžně dostupných čísel si asi většina lidí představuje pojem "téměř dvakrát více" trochu jinak.

Pro úplnost si ale aktuální počty uveďme. Podle americké agentury NPD se dosud v Americe prodalo 20 milionů Xboxů 360 a 12 milionů PS3. Server Vgchartz ovšem uvádí, že se prodalo 22,27 milionu X360 a 13,12 milionu PS3. Celosvětově pak po X360 sáhlo 38,48 milionu zákazníků, zatímco PS3 si pořídilo 32,81 milionu hráčů.

Nakonec Greenberg potvrdil McGillova slova, když řekl, že Microsoft vsadil na digitální distribuci, která byla a nadále je budoucností domácí zábavy, protože díky ní můžeme doma sledovat filmy ve vysokém rozlišení, aniž bychom museli mít disk. V případě streamovaných videí navíc není ani potřeba nic stahovat. "A máme největší knihovnu filmů a seriálů. Největší knihovnu obsahu ve vysokém rozlišení ze všech konzolí," zakončil Greenberg svůj projev.

Menší háček ale spočívá v tvrzení "ze všech konzolí". Vzhledem k tomu, že populární Wii vysoké rozlišení vůbec nepodporuje, tak je to ve skutečnosti jen ze dvou konzolí.

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Najdete na iDNES.cz