Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absence Blu-ray disků je naše výhoda, tvrdí Microsoft

  0:01aktualizováno  0:01
Sony považuje za jeden ze svých trumfů Blu-ray disky. Microsoft se naopak těší z jejich absence.

Okolo využití nových velkokapacitních optických datových médií se velmi živě diskutovalo už před nástupem současné generace konzolí. Nyní ale ožívá znovu. Microsoft totiž tvrdí, že sázka na klasické DVD disky se u jejich konzole Xbox 360 ukázala jako velmi správná z hlediska konkurenčního boje s PlayStation 3 od Sony.

Přitom se až donedávna zdálo, že Microsoft ve válce nových datových médií drtivě prohrál. Zatímco Sony se svou PlayStation 3 vsadila na vlastní formát Blu-ray, Microsoft se přiklonil ke konkurenčnímu formátu HD-DVD, za nímž vedle několika dalších firem stála především Toshiba. Záhy se ale ukázalo, že oblast Blu-Raydomácí zábavy ovládne Blu-ray, zatímco HD-DVD se dnes již povaluje na smetišti elektronických dějin, společně s externími HD-DVD mechanikami, které začal Microsoft prodávat k Xboxu 360. Není tedy divu, že se prakticky ihned objevily spekulace, že se výhledově Xbox 360 dočká i Blu-ray mechaniky.

Tyto spekulace ale opět aktuálně smetl ze stolu jeden ze šéfů anglické větve Microsoftu Stephen McGill, když řekl: "S formátem Blu-ray u Xboxu 360 vůbec nepočítáme. Ve skutečnosti totiž budoucnost domácí zábavy začala již na podzim, kdy Xbox 360 jako první a jediná konzole nabídl streamovaná videa v rozlišení 1080p".

Jeho kolega Aaron Greenberg pak zašel ještě dále, když prohlásil, že absence Blu-ray formátu je ve skutečnosti důvodem, proč je Xbox 360 úspěšnější než PlayStation 3. "V Sony vsadili na fyzická média a s nimi jsou spojeny jisté náklady," řekl Greenberg a doplnil: "Skutečnost, že jsme schopni nabízet konzoli za cenu začínající již na 199 dolarech, je benefitem plynoucím z toho, že těmito náklady nejsme zatěžováni."

Blu-RayVe výsledku to tedy není zase až tak zběsilá myšlenka, jak by se mohlo z nadpisu zdát. Podle Greenberga je cena jedním z hlavních důvodů, proč je v současnosti ve světě prodáno téměř dvakrát více Xboxů než PlayStation 3. Nechejme pak pro tuto chvíli stranou, že podle běžně dostupných čísel si asi většina lidí představuje pojem "téměř dvakrát více" trochu jinak.

Pro úplnost si ale aktuální počty uveďme. Podle americké agentury NPD se dosud v Americe prodalo 20 milionů Xboxů 360 a 12 milionů PS3. Server Vgchartz ovšem uvádí, že se prodalo 22,27 milionu X360 a 13,12 milionu PS3. Celosvětově pak po X360 sáhlo 38,48 milionu zákazníků, zatímco PS3 si pořídilo 32,81 milionu hráčů.

Nakonec Greenberg potvrdil McGillova slova, když řekl, že Microsoft vsadil na digitální distribuci, která byla a nadále je budoucností domácí zábavy, protože díky ní můžeme doma sledovat filmy ve vysokém rozlišení, aniž bychom museli mít disk. V případě streamovaných videí navíc není ani potřeba nic stahovat. "A máme největší knihovnu filmů a seriálů. Největší knihovnu obsahu ve vysokém rozlišení ze všech konzolí," zakončil Greenberg svůj projev.

Menší háček ale spočívá v tvrzení "ze všech konzolí". Vzhledem k tomu, že populární Wii vysoké rozlišení vůbec nepodporuje, tak je to ve skutečnosti jen ze dvou konzolí.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz