Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ace Combat 4: Shattered Skies

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:13
Příznivcům této letecké série asi netřeba uvedený titul připomínat. Čtvrtý díl se nyní Namco chystá vydat na PS2, a to ve znatelně vylepšeném kabátě. Každopádně opět se připravte na arkádovou akci, která však díky grafickému zpracování a také skutečnosti, že dobrých letadel není nikdy dost (ve skutečnosti jich je na konzolích zoufale málo), téměř jistě zaujme fanoušky nejenom tohoto žánru.

Ace Combat 4: Shattered Skies

Ace Combat 4. Měl jsem tu čest se druhým a třetím dílem na PSX a třebaže jsem těmto produktům mohl ve finále vytknout mnohé, přese všechno se to dobře hrálo a příznivcům adrenalinových vzdušných soubojů oba tituly zaručovaly poměrně velkou satisfakci, neboť na PSX se kvalitativně nic podobného nevyskytovalo. Třebaže z mého pohledu byla dvojka o stupínek lepší než třetí díl – zejména díky lepší ovladatelnosti strojů - přesto lze i trojku ohodnotit jako dobrou hru, jíž by bylo škoda nechat bez povšimnutí. A to navzdory obecně dobře známému příběhovému okleštění, kdy v Japonsku vyšel AC3 na dvou CD, aby se do Ameriky a Evropy dostalo na trh pouze jediné CD, které bylo postaveno – podobně jako dvojka – toliko na plnění rozličných úkolů v daných misích a očekávané story nikde. Příběhové pozadí slibuje též čtvrtá inkarnace AC a tady se téměř jistě dočkáme i u nás, takže na co se můžeme těšit?

Události ve hře se dají do pohybu následkem pádu obřího meteoritu. Tato katastrofa vede k porušení světové rovnováhy – nedostatek potravin v jistých oblastech zapříčiňuje migraci velkých skupin obyvatelstva a ústí v celosvětový chaos. Krize vyvrcholí vypuknutím války, kdy jednotlivé státy mimo jiné soupeří o strategické místo na mapě světa, kterým je malý ostrov v severovýchodní části kontinentu, jenž se nazývá Eugea. Tato část totiž byla přímo zasažena dopadem nebeského tělesa a došlo tu k vytvoření kráteru, který ihned zaplavila voda, vytvářející tu tak ideální pozici pro přístavní město. Navíc se v blízké oblasti nachází letiště a co víc, v horách je postavena a dosud funkční nedostižná radarová stanice známá pod jménem „Eyes of North“.

Ace Combat 4: Shattered Skies

Jeden ze států - Erusia – zaútočil čtyři roky po pádu meteoritu na své neutrální sousedy. Vzdušný atak byl podpořen útokem po zemi, přičemž po třech dnech došlo k dobytí hlavního města a zisku speciální zbraně „Stonehenge“, což je elektromagnetický railgun vytvořený pro odstřelování nebezpečných meteoritů. Samozřejmě jej lze také využít jako velice silnou protileteckou ochranu. Díky těmto skutečnostem se stává Erusia velice nebezpečným objektem pro své okolí. Mezinárodní koalice – ISAF (Independent States Allied Force) se posléze snaží čelit této potenciální hrozbě, ale jejich pokrok je nepatrný. Tedy do okamžiku, než se objevíte vy, jako nový pilot! Vaši rodiče totiž padli v začátcích válečného běsnění a jediným důvodem vaší existence je touha po pomstě.

Jak již bylo výše naznačeno, zdejší grafické zpracování je výtečné. Létat ve fotorealistické krajině, okolo zasněžených horských útesů, nad nekonečnými prostorami modrého moře, vůkol hustě zastavěných městských aglomerací, a přitom tohle všechno v akceptovatelné míře detailů vidíte již z velké dálky, tak to je prostě úchvatné. Do toho spousta světelných efektů jako odraz slunce, charakteristické stopy kondenzačních par ve vzduchu, působivé změny počasí (déšť a sníh), samozřejmě budete létat ve dne či v noci atp.

Ace Combat 4: Shattered Skies

Hra nabízí 24 misí a 20 modelů letadel, které odpovídají současnému leteckému parku. Pro příklad: F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-117 Stealth Fighter, F-22 Raptor, Mirage 2000, Rafale atd. Ovládání sice zůstalo spíše věrné arkádovém duchu, ale má být přeci jenom komplexnější než zjednodušená koncepce, jíž nabídly předchozí PSX inkarnace. Vedle samotných letounů se tu nadějete též bohatého výběru rozličných sekundárních zbraní, což má mít na úspěch v misi významný dopad. Napalm, bomby či rakety naváděné současně na různé cíle a podobné náležitosti. Třebaže počáteční úrovně nabízejí poměrně jednoduché schéma přelétávání od bodu A k bodu B, později se dostanete do velice rozlehlých bojových oblastí, ve kterých budete mít proti sobě celou řadu různorodých protivníků. Pozemní protiletadlové baterie, standardní Migy a Su, rozličné typy lodí a do toho samozřejmě vy, eventuelně vaše letka. Opětovně vás čeká bodové hodnocení za ničení nepřátelských subjektů, přičemž nejvíce získáváte za nejdůležitější cíle. Opětovně se připravte na úkoly jako doprovod a ochrana, napadení a anihilace atd.

Znovu tu nechybí přepínání pohledů na celou akci (také z kokpitu letadla), podrobný HUD, zohledňující stav vaší munice, jež není neomezená, mapka v rohu obrazovky naznačující postavení vašich nepřátel, autozaměřování, nově hlášky v éteru od vašich spolubojovníků ale též nepřátel, dodávající tomuto představení velkou porci realističnosti, výběr obtížnosti a fajnšmekři mohou navíc investovat do speciálního kniplu, který je pro tuto hru vyvinut. V neposlední řadě je nutno zmínit i efektní mód Replay.

Herní řada Ace Combat má ve světě slušný úspěch a vcelku dobré renomé, jenom v Severní Americe je odprodáno přes 750 000 kopií (celé série). Doufejme tedy, že čtvrtý díl díky hardwarovým možnostem PS2 posune tu pomyslnou laťku kvality ještě výše – což zrovna u tohoto titulu zní trochu mnohovýznamově.

Ace Combat 4: Shattered SkiesAce Combat 4: Shattered Skies

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš má na Twitchi týdenní ban za slovo negr

Pavel "Herdyn" Mikeš

Pavel Mikeš, bývalý profesionální hráč League of Legends, aktuálně komentátor a herní streamer, kterého fandové znají...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz