Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ace Combat X: Skies of Deception

  12:05aktualizováno  12:52
Když se chce, tak lze udělat na PSP neskutečně zábavnou hru na hodiny a hodiny zábavy. A dokonce to nemusí být ani epické RPG, stačí k tomu slušná letecká akce.

Ace Combat X: Skies of Deception Vézt se nějakým dopravním prostředkem a přitom ještě řídit automobil na závodní dráze vašeho handheldu je pěkná šílenost. Ovšem letět v kokpitu stíhačky během přesunu tramvají nebo autobusem, to opravdu nemá chybu. Za chvíli se totiž zaručeně stanete centrem pozornosti, protože každého zajímá, proč se ten blázen kroutí na sedačce jako derviš. Inu vysvětlujte někomu, kdo tupě zírá z okna ven, že jste právě dvojicí raket poslali křižník, útočící na váš přístav, ke dnu a ještě ke všemu elegantně uhnuli nepřátelské stíhačce a vyrovnáváte dvě géčka přetížení. Jo, to by byla půlroční internace u strejčka Chocholouška zajištěna.

Jak se ovládá taková stíhačka na handheldu? Velké překvapení. Perfektně!

Osobně jsem nikdy nebyl příliš nadšený vstupem Namca na pole "simulace" stíhačky. Ne, že by si hoši dělali skutečné ambice a Ace Combat X: Skies of Deception tvrdili , že dovedli hru do maximální realističnosti. Věděli, že dělají zábavnou arkádu a šlo jim to. Ale jednoduše mi vadil jak nerealistický vhled krajiny tak příliš zjednodušené ovládání i chování letadla. Někdo, kdo si v podobné arkádě libuje, byl určitě nadmíru spokojený, ale moje srdce si sérii Ace Combat jako kotviště rozhodně nevybralo. O to větším překvapením pro mne pak byl díl pro PSP, protože na něm jsem nalétal tolik hodin jako v žádné jiné hře podobného zaměření, ať už na PC nebo kterékoliv konzoli. Je to totiž hra přesně šitá na míru PSP, hra, kterou prostě v metru zapnete a divíte se, že už uplynula půlhodina, kterou potřebujete k cestě na pracoviště.

Takže jelikož první hodnotí vždy oči, trochu ke grafice. Jedním slovem je excelentní! Modely stíhaček jsou neuvěřitelně detailní, parádně se lesknou, výbuchy jsou opravdu pompézní, dým pěkně dává najevo, kde se podařil kvalitní zásah, rakety sviští od Ace Combat X: Skies of Deception vašich křídel (a nebo pro změnu k nim) jedna radost a takový pohled na potápějící se bitevní loď je skutečnou pochoutkou. Perfektně je zpracovaný i samotný terén, nad kterým letíte. Hory, zelené pláně, moře. Překvapilo mě navíc, jak pěkně se podařila i města a obecně veškeré umělé konstrukce. Samozřejmě je v tom šikovný trik, protože vývojáři z Bandai Namco jsou vykukové a chytráci :-). Nenechají vás přiblížit příliš k detailům a při té rychlosti, kterou musíte letět, abyste se nezřítili a samozřejmě v adekvátní výšce, je to prostě pastva pro oči. Samozřejmě na širokoúhlém displeji PSP vše dokonale vynikne. Pokud ale obětujete život a po vzoru japonských kamikaze proletíte nízko a narazíte, všimnete si, že přece jen není všechno zlato, co se třpytí. Podstatné je, že s tím se nepočítá, pokud normálně hrajete, nebudete si na vzhled v žádném případě ani chviličku stěžovat.

Mise samozřejmě nejsou nic, co byste nečekali, takže podstata tkví ve scénáři.

Ace Combat X: Skies of Deception Očička recenzentova jsou tedy navýsost spokojená, co budou říkat ručičky a prstíčky? Jak se ovládá taková stíhačka na handheldu? Opět velké překvapení. Perfektně! Musím zatleskat. Není to žádná konverze, ale hra, kterou od počátku dělali na míru PSP. Analogová páčka nepůsobí problémy a pokud se vám létá špatně, hledejte chybu kdekoliv, ale jen ne v přístroji. Stíhačka reaguje dobře, zadní tlačítka L a R se starají o akceleraci a deceleraci, jsou pěkně při ruce a pravý palec má díky tomu dostatek místa na výběr zbraní a jejich odpálení. Jakmile pochopíte, jak hru ovládat, skvěle se s ní sžijete a až se budete řítit proti přídi torpédoborce, který už už proniká do vámi chráněného přístaviště a prosvištíte pod mostem, nebo někde prokmitnete mezi vysokými budovami, adrenalin pěkně naředí krev a vy za chvíli zjistíte, že na konečnou jste vůbec neměli v úmyslu jet. Samozřejmě se smiřte s tím, že často nechtěně skončíte jako teroristé z Al Kajdy, tedy naboření do budov. Ale zpět k ovládání. Na Ace Combat X: Skies of Deception displeji se podařilo pěkně udělat i HUD, který vás informuje o všem podstatném, co bojový pilot potřebuje vědět, a nemusíte přitom odpoutávat pohled od bojiště. Jen mrknete a máte jasno o výšce, rychlosti, zvolených zbraních, updatech misí a samozřejmě i o poloze vašich nepřátel, potenciálních cílů a mnoha potřebných informacích.

Zatím se tedy hra daří na jedničku, má snad dokonce i příběh? No, zdá se, že by bylo asi příliš, chtít po Namcu, aby do arkády cpala nějaký děj, ale opak je pravdou. Nelétáte jen proto, že prostě přijde rozkaz, ale dozvídáte se díky filmečkům i leccos z pozadí. Naštěstí jste ve fiktivním světě, který ale pochopitelně tomu našemu jako kdyby z oka vypadl. Má to své výhody, fiktivní svět neřídí vztahovační trumberové (venezuelský prezident Chavez jistě tuší, o kom je řeč), kteří budou vřískat, že jejich země není žádná líheň terorismu a že tedy ten konflikt je urážkou národa, či náboženství. Vývojáři tak mají mnohem volnější ruku. Takže Ace Combat X: Skies of Deception vítejte v republice Aurelia jako pilot skvadry Gryphus, kterou čekají nelehké úkoly. Jak nelehké jsou, na to si vzpomeňte, až z prázdného prostoru, který se vám jeví jako čirý vzduch, vyšlehne obří laserový pulz, který vymaže ze vzduchu většinu vašich spolubojovníků. Inu, optická kamufláž má něco do sebe, to věděl nakonec i Otacon v prvním Metal Gear Solidu. Nechte se ale překvapit, jaký miláček ji v této hře používá.

Co výbava a výzbroj letounu? Do každého boje si letadla před bojem vybíráte, máte k dispozici speciální hangár, kde si do nich volíte podle aktuální potřeby zbraně. Je asi jasné, že při bombardování nebude ideální vybavit se pouze střelami vzduch vzduch, ale pozor na kombinace, nezapomínejte, hrajete japonskou hru. Jak nakonec zjistíte, postupně se hangár stane vaším klíčovým místem pro upgrady, které vám zajistí potřebné výhody, jež ta či ona mise vyžaduje. Pokud si nebudete svůj stroj pořádně Ace Combat X: Skies of Deception vylepšovat a nebudete o něj pečovat jak o rozmazlenou partnerku, pěkně zapomeňte na to, že máte v pozdějších misích nějakou větší naději na úspěch. Proto vše pěkně promýšlet, vylepšovat obranu, rakety i jejich hlavice. Samozřejmě ačkoliv nejlepší obranou je útok, myslete i na to, aby váš letoun něco vydržel a nespadl po jediném zásahu od pozemní stanice flaku.

Mise samozřejmě nejsou nic, co byste nečekali, takže podstata tkví ve scénáři: běžte, tedy vlastně leťte tamhleto ochránit, tamhle na to pro změnu zaútočit a zničit, potažmo kombinace obojího a k tomu případně ještě něco navíc :-). Nemusíte si lámat hlavu s tím proč, zato přichází ono známé JAK. Protože naštěstí linearita je to poslední, co si lze podobné hře přisoudit, zjistíte třeba až napodesáté, jak je to možné, že ty otravné bombardéry stihnou odstartovat a vybombardovat vaši základnu nebo jak to ta flotila dělá, že vysmahne přístaviště a proboha co tam mají za hochy od flaku, že pálí jak u Verdunu. K cíli se můžete dostat i různou Ace Combat X: Skies of Deception kombinací v misích. Prostě je to chaos na nebesích, jednoduše VELKÝ CIRKUS, jak to věděl jeden z nejlepších francouzských pilotů 2. světové války Pierre Clostermann a stejně dobře německé eso té první, Ernest Udet. Užijte si ho taky.

Pokud by se vám náhodou zdálo, že vám porce zábavy nestačí, potažmo umělá inteligence oponentů té vaší nesahá ani po kotníky, zkuste si multiplayer. Nakonec právě multiplayer je efektní tečkou pro tuto hru. Hra ad-hoc pro čtyři hráče umožňuje zvolit si mapu a jít si po krku nebo naopak hrát v co-op režimu. V podstatě nekonečná zábava v neskutečně atraktivním prostředí. Tedy

Klady a zápory

Plus Vynikající design a zpracování
Plus Intuitivní ovládání
Plus Rozmanitost misí

Mínus Mohlo to být delší

pokud vás chytne létání na supermoderních stíhačkách v Ace Combat X. Já se přiznám, že už si ani pořádně nepamatuji, kdy jsem s takovým nadšením prohlížel v hangáru stíhačku, vybíral si výzbroj a pak na startovní dráze přidával plyn a prudce zvedal mašinku k nebesům, kde za chvíli začínal chaos. Asi stojí za zmínku, že vám hra poté, co jste misi skončili (nebo se změnili v pár úlomků plechu a trochu popela) ukáže nejzajímavější momenty v replayi. Vše je bezvadně ozvučeno, takže sluchátka do uší, forsáž a vzhůru do nebes.

Jako od krejčího

Nemá smysl vypočítávat všechny klady Ace Combat X, ale asi nejvýraznějším je fakt, že tohle je prostě hra pro PSP. Letadlo opravdu výborně poslouchá pohyby analogové páčky, skvěle zrychluje, prsty se okolo handheldu perfektně rozloží a obrovský displej vám umožní se plně ponořit do zábavy. Nejste v situaci, kdy netušíte, jak co nejrychleji přehmátnout, nepřemýšlíte, jednoduše a intuitivně hru ovládáte a přitom vám dává vizuální komfort jako málokterá jiná handheldovka. Autoři mohli tupě zkopírovat některý z existujících dílů, ale místo toho se pustili do opravdu PSP titulu se vším všudy a povedlo se jim to. A to se cení.

Ace Combat X: Skies of Deception
Výrobce/Distributor Namco Bandai / Sony
Platforma PlayStation 2
Ukládání pozic: 214 kB
Multiplayer: ano
Verdikt: Ano, takhle má vypadat kvalitní hra na handheld od Sony. Esence zábavy jak v single, tak multiplayeru bez otravných chyb. Bohužel jen pro fandy stíhaček.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.Najdete na iDNES.cz