Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Activision a Electronic Arts se hádají, kdo je neschopnější

aktualizováno 
Šéf Activisionu ostře napadl EA a došlo i na vytahování ožehavých kauz posledních měsíců.

abvsea_poster

Vůdci nadnárodních korporací zřídkakdy oplývají malým sebevědomím, většinou si ale nechávají své radikálnější názory sami pro sebe. Nepsané pravidlo porušil Bobby Kotick, výkonný ředitel Activision Blizzard.

Svého největšího konkurenta Electronic Arts nepřímo označil za diktaturu, ve které "skvělí lidé ve skutečnosti nechtějí pracovat". Jízlivá odpověď EA na sebe nenechala dlouho čekat. To celé v době, kdy se EA s novým dílem Medal of Honor pokouší sebrat activisionovské sérii Call of Duty titul krále akčních her.

V rozhovoru pro časopis Edge Kotick řekl, že EA svá studia dusí a právě Activision Blizzard je jejím pravým opakem: "EA koupí vývojáře a udělá z nich EA Florida, EA Vancouver, EA New Jersey, cokoliv. My jsme vždycky řekli: Víte co? Na vývojářích máme rádi jejich kulturu a nezávislou vizi; právě to je činí úspěšnými. Nemáme studia Activision něco, máme Treyarch, Infinity Ward nebo Sledgehammer."

Bobby Kotick
Bobby Kotick

Na konec svého zdůraznění respektu pro nezávislost vývojářů Kotick neopomněl zmínit, že pro EA už není ze svého modelu cesty ven: "Nemůžete být voskem na podlahu a rozhodnout se změnit se na cukrářskou polevu. Takhle to nefunguje, není to ve vaší DNA. A DNA Electronic Arts není orientováno na takový model (Activisionu). EA bojovalo hodně dlouho. Jeho největším problémem dnes je, že skvělí lidé v něm ve skutečnosti nechtějí pracovat."

S důrazem na nezávislost vývojářů nelze nesouhlasit. Ještě před pár lety dravá politika EA leckomu zvedala tlak. Za všechny problémy jmenujme třeba koupi kultovního studia Westwood, autorů série Command & Conquer, a jeho transformaci na tuctový EA Los Angeles. Jenže ani sám Kotick nemá čisté svědomí.

Jeff Brown
Brown

Electronic Arts, ještě před pár lety zdaleka největší společnost na trhu, zareagovala druhý den slovy svého viceprezidenta Jeffa Browna s nemalou dávkou ironie.

"Kotickův vztah s vývojářskými talenty je dobře zdokumentován v rozmanitých soudních přích. Jeho společnost je založena na třech herních značkách. Jedna je fantasy on-line svět, se kterým on sám nemá co dočinění; kvalita druhé strmě klesá; a třetí je vytrvale ničena Kotickovou vlastní arogancí," sdělil Brown ve vyjádření pro server Gamasutra.

První značkou, kterou měl Brown na mysli, je úspěšný západní on-line titul World of Warcraft. Ten se stal součástí Activision Blizzardu po spojení obou společností v prosinci 2007. Sám Kotick přišel z původního Activisionu, jehož výkonným ředitelem byl už od roku 1991. Druhou značkou byla nejspíše míněna série Guitar Hero, jejíž poslední díl byl strhán kritikou.

Třetí značkou, válečnou sérií Call of Duty, se štěkání mezi oběma korporacemi obloukem vrátilo k březnovému černému vrubu Koticka. Vyhodil totiž Jasona Westa a Vince Zampellu, vůdčí osobnosti Infinity Wards, tedy autory jedné z nejúspěšnějších her historie Call of Duty: Modern Warfare 2.

Už během vývoje hry byla kvůli rozdílným názorům mezi Activisionem a Infinity Ward zlá krev, která vyvrcholila zastavením honorářů z prodeje a zmínkami, že další díl Call of Duty bude vyvíjet studio Sledgehammer. Podle Activisionu měli West a Zampella u EA potají jednat o budoucnosti značky Call of Duty, na kterou částečně vlastnili práva. Byli proto odejiti pro porušení smlouvy.

Nebylo žádným překvapením, že oba našli po svém vyhození útočiště právě u EA a založili nové studio Respawn Entertainment. Tam následně emigrovala i nemalá část klíčových lidí z Infinity Ward.

West se Zampellou
eavsab_02

Bobby Kotick se vyjádřil v rozhovoru pro Edge i k tomuto problému, když zmínil, že se Westem a Zampellou cítil být zrazen. "Frustrující věci na tom celém bylo, že věci, které tihle pánové provedli, bych od nich nikdy nečekal. Jsme veřejná společnost s etickými závazky a to, co ti dva udělali... kdybych je udělal já jim, šel bych do vězení."

S EA za 18, s Activision Blizzard bez dvou za 20, chtělo by se říct.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Boom virtuální reality opadl, věříte stále v její úspěch?

Virtuální realita

Splnila první generace virtuální reality od Oculusu, HTC nebo Sony vaše představy? Věříte v její úspěch? Napište nám,...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz