Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Advent Rising – nevybuchlá bomba?

  12:01aktualizováno  1. srpna 9:58
Nejdříve hypovaný, posléze zatracovaný, ve finále absolutně komerčně neúspěšný titul, který doposud okusila jen hrstka hráčů. Zasloužil si však opravdu svůj osud?

Advent Rising Jen málokterá hra má díky své komerční neúspěšnosti na triku zrušení dalších dvou titulů. Není těžké uhodnout, že je řeč právě o Advent Rising (dále jen AR). Právě komerční debakl AR a vizionářských Psychonauts způsobil vydavateli Majesco takovou finanční ztrátu, že byl nucen zrušit vývoj videoherní adaptace slavného filmu s R. DeNirem Taxi Driver a nadějně vypadající hororové RPG Demonik, které bylo pro změnu založené na románu Cliva Barkera. Co ale od AR tolik hráče odradilo? Opravdu je to takový „humáč“, jak mnozí naznačují?

Již při úvodní obrazovce vám bude jasné, že se na vás chystá něco opravdu epického. Vycentrovaný nápis AR doplňují na pozadí promítané ukázky a nádherná orchestrální hudba. Menu je nápaditě stylové a mi se začíná honit hlavou, co na mě tedy ve skutečnosti čeká.

Hratelnost je díky mnoha kladným faktorům na solidní úrovni.

Advent Rising Úvod hry je opravdu působivý. Ocitáte se v roli Gideona Wyetha na vesmírné stanici, na které se lidstvo připravuje na první kontakt s mimozemskou rasou. Gideon je mladší bratr zkušeného pilota Ethana. Jako nováčkovi mu to dávají na stanici mnozí mariňáci doslova „sežrat“, a tak netrvá dlouho a bitka je tu. V očích hráče tutoriál. Takhle nenásilně (vlastně násilně) zakomponovaný tutoriál jsme dlouho neviděli. Hráč si osvojí základní mechanismy hry a přitom se mu odehrává začátek příběhu přímo před očima, velmi pěkné. Nečeká dlouho a příběhových zvratů se ve hře objeví více než trapných okamžiků ve filmovém zpracování Street Fightera. Brzy budete svědky skoro absolutního vyhubení lidské rasy a seznámíte se s rasou Aurelianů, která uctívá lidstvo jako bohy. Dávné Aurelianské poselství praví, že lidé přinesou toužebně chtěný mír, který nastolí v celé galaxii. Bohužel však ne všichni příslušníci této jakoby rybí rasy tomuto prastarému poselství věří. A aby toho nebylo málo, tak se do všeho přimotají další mimozemské entity – Seekers. Ti mají na svědomí právě onu eliminaci většiny lidstva. Advent Rising Příběh AR tak může naplno začít. O tom, že je opravdu kvalitní, svědčí i fakt, že jeho tvorbu má na svědomí uznávaný sci-fi spisovatel Orson Scott Card.

AR je převážně third-person akcí, ale důraz je kladen i na další herní aspekty, nejenom na akci. Pokud byste to chtěli znázornit matematickou rovnicí, tak nejvýstižnější popis by byl ve tvaru Advent Rising = Halo + Beyond Good & Evil + Psi-Ops. Hra má totiž s trojicí jmenovaných titulů nemálo společného. Z Halo si vzala úžasnou sci-fi atmosféru, bizarní mimozemské nepřátele, z BG&E formu prozkoumávání terénu, objevování nových poznatků a charakternost některých NPC a z Psi-Ops využití nadpřirozených sil a akční souboje.

AR není v žádném případě dokonalá hra, svůj osud si však v žádném případě nezasloužila.

Jestli vás mixování žánrů nenaplňuje přílišným optimismem, tak vězte, že v případě AR se opravdu není čeho bát. Tvůrci se Advent Rising doslova (a teď si tento výraz neodpustím) „vyprdli“ na zbytečné stealth pasáže a místo toho obohatili hru o všemožné vychytávky v podobě řešení herních situací pomocí možností hlavní postavy a jejích schopností. To vše je samozřejmě podpořeno zajímavým designem levelů, který má občas ale také nějaké ty mouchy. Exteriéry jsou na tom o hodně lépe nežli interiéry. Povrchy mimozemských planet ve mě přitom lehce evokovaly původní Halo a mnohdy i dokonce samotné přistání na Installation 4. Bohužel pocity při procházení některých vnitřků budov již tak uspokojující nebyly.

Akční část hry je podpořena relativně obsáhlým arzenálem střelných zbraní, všemožných sci-fi druhů. Od klasických blasterů, pulzních pušek až po raketomety a plazmové granáty. Jako zbraň však můžete použít i svoje vlastní tělo a to hned dvěma způsoby. Úder pěstí do mimozemského obličeje bolí stejně jako do lidského a přidáte-li nějaký ten kop a zkombinujete ho v nějaké to lehčí kombo, máte už slušný předpoklad k tomu, nakopat zlé emzáky do kokosu. Protože na Aurelianském proroctví ve Advent Rising finále opravdu něco bylo, tak v sobě začne Gideon odhalovat dosud nevídané schopnosti. Z počátku jde pouze o možnost zvedat předměty, posléze však přijde ke slovu i zpomalování a zrychlování času či vystřelování nejrůznějších projektilů. A to nejlepší nakonec – veškeré schopnosti lze jejich častým používáním upgradovat. Všech osm nadpřirozených schopností lze takto vylepšit až o další čtyři stupně, přičemž kromě jejich efektivity k nim přibývají i další pod-schopnosti.

Výše v textu jsme naznačili přítomnost vozidel a nepovědět si o nich více by byla opravdu škoda. Vozový park sice není obsáhlý jako v některých dalších hrách, ale i tak obsahuje opravdu zajímavé kousky. Projedete se jak po zemi, tak i poletíte ve vzduchu a podíváte se dokonce do vesmíru. Zajímavá je především jízda v bugině jménem Scythe. Ta je totiž vybavena tryskami, umístěnými směrem vzhůru, takže je v případě převrácení vozidla můžete použít k navrácení do původní jízdní polohy.

Jak to bude tedy s Advent Trilogy?

Majesco od začátku počítalo s masivním úspěchem AR, což se mu bohužel nepovedlo. Původně měl být AR následován dalšími dvěma díly a celá série tak měla být trilogií. Vzhledem k tomu, že označení komerční propadák by bylo v případě AR ještě mírné, vypadá to, že se s největší pravděpodobností pokračování nedočkáme. Zajímavě vypadala i odbočka jménem Advent Shadow pro PSP, kde se měl hráč ujmout role Marine Steel, vedlejší postavy AR. Hra byla hotova zhruba z 50% a údajně byla již i v hratelné podobě. Žánrově šlo přitom o velmi podobně vypadající titul jako AR, s ještě větším důrazem na akci. V současnosti je celý projekt Advent Trilogy uložen k ledu a opravdu to nevypadá, že by se dočkal jakékoliv resuscitace. Nezbývá tedy nic jiného, než se modlit k herním bohům. Otevřený konec při uvědomění si jeho nenaplnění nevzbudí ve hráči příliš pozitivní pocity po dohrání hry.

Advent Rising Hratelnost je díky mnoha kladným faktorům na solidní úrovni. To samé se však nedá říci o technické úrovni hry. Grafika působí pěkně a z technického hlediska na tom také není nejhůře. Unreal Engine 2.X plní svoji úlohu daleko lépe, než v xboxové konverzi Unreal 2: The Awakening. Srovnávat AR však s technicky bravurním Unreal Championship 2 však nelze. Pixel Shader efekty vypadají perfektně, textury již méně a animace je uspokojivá. Hra má lehce komixový nádech, který jí však v žádném případě neubírá na serióznosti. Bugů ve hře příliš není, ale i tak na ně narazíte častěji než byste chtěli. Fandové Xboxu teď asi příliš nadšení nebudou, ale bohužel více, než v PC verzi. Řeč je přitom o prolínání textur, nestabilním frameratu a nepříjemných výpadcích hudby. Ty při samotné kvalitě hudby zamrzí o to více. Hra neobsahuje žádný multiplayer, což je do jisté míry vynahrazeno podporou Xbox Live Aware. Kdykoliv během hry tak můžete s přáteli pomocí této online služby probrat např. zákysy ve hře a díky podpoře headsetu dokonce i pohovořit.

Klady a zápory

Plus Upgradovatelné schopnosti
Plus Pompézní zvukový doprovod
Plus Přítomnost užitečných vozidel
Plus Překvapení z kvalit hry

Mínus Bugy
Mínus Otevřený příběh, který nikdy nedojde rozuzlení

AR není v žádném případě dokonalá hra, svůj osud si však v žádném případě nezasloužila. Je však na samotných hráčích, jestli utratí svoje finance raději za šestý díl provařené série či za originální a nápaditý titul typu AR , který podobně jako pár dalších her i přes nepřehlédnutelné kvality nikdy neoslovily větší skupinu hráčů. Uzavřít tuto recenzi takto negativně jsem nechtěl, ale šance na dokončení celé série nejsou v žádném případě vyšší než nula. Pokud si tedy chcete zahrát sic ne v žádném případě bezchybný, ale více než nadprůměrný titul, který vás bez předsudků s největší pravděpodobností velmi pobaví, jděte do toho. Budete jedni z mála, kdo okusí první díl, nikdy nedokončené ságy, se kterou to kdysi vypadalo docela růžově.

Advent Rising
Výrobce/Vydavatel GlyphX/Majesco
Platforma Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Ať už vám bude o AR říkat kdokoliv cokoliv, tak se nejdřív na vlastní kůži přesvědčte, co v sobě hra opravdu skrývá za kvality. Je totiž dosti možné, že budete příjemně překvapeni.
Hodnocení: 75% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...

RECENZE: Wolfenstein II pro Switch je pořád zábavný a krvavý. A rozmazaný

Wolfenstein II: The New Colossus

Poslední Wolf byl ještě větší pecka, než jsme čekali. Jeho příchod na konzoli Switch je proto hodně vítaný.

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...Najdete na iDNES.cz