Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adventure Pinball: Forgotten Island

  12:00aktualizováno  9. července 12:45
Už jste někdy slyšeli o tom, že by někdo byl schopen vytvořit zajímavý, kvalitní a hratelný pinball vystavěný na Unreal enginu? Pokud ne, vězte, že takoví šílenci existují, jmenují se Digital Extremes a vytvořili pro nás Adventure Pinball, který není jen tak obyčejným pinballovým pinkáním. Ostatně přesvědčete se sami.

Adventure Pinball: Forgotten Island

Když jsem na svém stole uviděl další support, tedy novou zásilku CDček s počítačovými hrami, rutinně jsem přistoupil k jejich rozdělování a když jsem skončil, zbyl mi na stole jediný titul - Adventure Pinball: Forgotten Island. A vzhledem k tomu, že pinbally u nás nikdo kromě mě nerecenzuje (nu dobrá, já vím, že ještě neměli šanci se v tomto žánru projevit, ale nebuďme detailisté) a také proto, že už jsem téměř čtvrt roku nenapsal žádnou recenzi, řekl jsem si, že bych mohl splnit svůj recenzentský plán pro první kvartál letošního roku právě tímto pinballem, a jak jsem si řekl, tak jsem i udělal.

Pinbally mám totiž hodně rád a pomalu jsem dostával abstinenční příznaky, neboť již poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost si na žádném, reálném ani virtuálním, pořádně zařádit. A tak když mi na stole zbyl Adventure Pinball od Digital Extremes, vůbec jsem neprotestoval a raději jsem se ani moc nečílil nad tím, že zase budu muset psát nějakou recenzi. První informace o hře totiž vypadaly více než dobře. No řekněte sami, vy byste se hádali, kdybyste měli recenzovat první skutečný 3D pinball naprogramovaný pod enginem z Unreal Tournamentu? Adventure Pinball: Forgotten Island Jistě ne, zvláště když Digital Extremes nám v minulosti nabídli opravdu špičkové hry tohoto druhu, například Epic Pinball či nezapomenutelný Extremes Pinball.

Potom už netrvalo dlouho a poté, co jsem se trošičku zotavil z trošičku bouřlivě se projevující chřipky jsem nainstaloval i hru na svůj počítač, přesněji řečeno nejprve na notebook, neboť v posteli bych se s počítačem jen těžko potil a vyháněl tak z těla podlou paní chřipku. To se však Adventure Pinballu nijak nelíbilo, neboť po spuštění mi nabízel jen velmi nízká rozlišení (od směšných 320x240 po podprůměrných 640x480 pixelů). Nastavil jsem si pochopitelně nejvyšší možné rozlišení a začal jsem hrát, pohled na displej mi však potvrdil, že tady něco nehraje, neboť hra byla jednak pomalá a jednak trhavá, což se mi vzhledem ke konfiguraci (Celeron 500 se 128 MB RAM) příliš nelíbilo. V tom mě ale trklo - vždyť hra je na Unreal Tournament enginu a 4MB grafická karta stačit zřejmě nebude.

S přemáháním jsem tedy vstal, zasunul CDčko do mechaniky na PC, Adventure Pinball: Forgotten Island kteréžto se pyšní GeForce 2 GTS kartou a doufal jsem, že už vše bude v pořádku. Bylo, alespoň na první pohled. Hra mi nabídla rozlišení od 320x240 pixelů až do 1280x1024 obr. bodů. Vybral jsem si tedy standardních 1024x768, plné detaily a pro začátek jsem si zvolil jeden ze stolů, abych se mohl rozcvičit (hra totiž umožňuje jednak seriál a jednak jednotlivé stoly). Nutno říct, že grafika mě opravdu uchvátila a v tomto rozlišení se mi hra na plné detaily pohybovala pěkně (Pentium III 550 MHz, 256 MB RAM). Po zkušebním stole a nutném rozehrání se po měsících bez pinballu jsem si vybral seriál a vnořil se do hry, která mě hned po prvním setkání zaujala natolik, že jsem se od ní nemohl dlouhou dobu odtrhnout do doby, než jsem měl přístupné všechny stoly (v seriálu totiž musíte splnit všechny úkoly příslušného stolu, aby se vám zpřístupnil ten další).

Ptáte se, co mě na obyčejném pinballu mohlo tak chytnout? Pak byste asi měli vědět, že Adventure Pinball není jen tak obyčejný pinball a slůvko Adventure v názvu není tak úplně od věci, neboť každý z devíti stolů v této hře má svůj příběh. Adventure Pinball: Forgotten Island Ano, slyšíte správně, Adventure Pinball není jen o pinkání a udržení kuličky ve hře co nejdéle, ale o plnění úkolů a řešení nejrůznějších questů, a to v devíti různých podáních na devíti různých stolech odehrávajících se v devíti ruzných dobách a devíti různých prostředích.

Pochopitelně nebudu tuto recenzi natahovat popisováním všech příběhů, pro představu vám však nastíním úkol stolu prvního, který se mi osobně spolu s posledním líbil ve hře nejvíce. Nuže, v briefingu prvního stolu se dozvíte, že je nutné získat magickou jahodu, zachránit Oogu z ostrova, kolem něhož krouží trojice nenasytných žraloků, a až to všechno uděláte, je nutné kuličku dopravit přes bubínky a kouzelnou notu do otevřeného chrámu. Nuže, odpálíte si kuličku a snažíte se ji přesnými zásahy umístit tam, kam ukazují zelené šipky, jakási nápověda ve hře, kterou však nemůžete vypnout. Nejprve tedy jdete získat jahodu. Svou kuličku si odpálíte do míst s bubínky a vulkanickým kráterem, po jehož zasažení vás výbuch a pára přesunou na vedlejší stůl, kde vidíte jezírko, nějaké stromy, záhonek s jahodami a nějakého človíčka měnícího směr vaší kuličky. A co tady máte udělat? No přece vypěstovat jahody! Ano, slyšíte dobře, jahodu nestačí jen tak sebrat, Adventure Pinball: Forgotten Island musíte ji i vypěstovat a uděláte to tak, že kuličku nejprve proženete jezírkem a poté, co vám počítač oznámí, že momentálně ovládáte „waterball“, ji několikrát po sobě namíříte na záhonek s jahodami. Po prvním zásahu vám ze semínka vyroste jahodník, po druhém zásahu vykvete a po třetím dozraje. Totéž musíte zopakovat i u druhého jahodníku na stejném záhonku, aby vám z něj krátce poté vypadla zářící jahoda, kterou musíte sebrat.

Když tak učiníte, je nutné splnit další část úkolu, tedy dostat Oogu z ostrova plného žraloků. Poté, co se tam bočním vchodem ze základního stolu dostanete, musíte nejprve „pinballením“ vybít všechny tři žraloky (stačí dva zásahy), pak ještě nechat vybouchnout všech pět vulkanických kráterů v pozadí a pak už stačí jen Oogu trefit kuličkou a on sám se na postaveném voru přesune k východu a jako poděkování vám tam odnese i vaši kuličku. Pak už ji stačí jen namířit nahoru k bubínkům a kouzelné notičce, kulička zapadne do chrámu a vy máte úkol splněný. Poté už si můžete vybrat, chcete-li ve hře pokračovat, ačkoliv už vám jde jen o body a ne o plnění úkolů, nebo jestli se chcete přesunout na další stůl.

Adventure Pinball: Forgotten Island

Jak už jste se z předchozího odstavce dočetli, Adventure Pinball nabízí věci dosud nevídané. To, že se kulička mění v závislosti na tom, jestli ji vymácháte ve vodě, v oleji či jestli ji proženete ohněm či mušlí (ano, v posledním stole budete hrát i s perlou, v níž se kulička změní po prohnání mušlí). V Adventure Pinball však některé prvky bez příslušné kuličky udělat prostě nemůžete - jahodu bez vodní kuličky nevypěstujete, ani kdybyste se na hlavu postavili, a ledovec ve skále na zimním stole zase neprorazíte ničím jiným než ohnivou koulí. Všechny typy kuliček však po sobě také nechávají příslušnou stopu. Standardní kulička na hlíně prach, vodní na trávě mokro, olejová kulička všude černý těžký olej, ohnivá zase oheň, prostě i tyto drobnosti jsou vyvedeny k dokonalosti a ačkoliv by si jich běžný hráč v zápalu pařby ani nevšiml, vývojáři je neodbyli mávnutím rukou, ale zpracovali je opravdu pěkně.

Kuličkou to však jenom začíná. Už jste v nějaké hře zažili, že by vaši kuličku jednotlivé aktivní prkvy na obrazovce přehazovaly z jednoho bočního stolu na druhý? Adventure Pinball: Forgotten Island Já tedy ne, a vidíte? Adventure Pinball vás k tomu dokonce nutí. Když už jsem se rozhodl popsat vám první stůl, uvedu příklady z něj - na jeden z bočních stolů se dostanete výbuchem vulkánu, na ten druhý vás pak dostane vodopád řeky, která pramení na základním stole a přenese vás do jezerní kotliny, abyste z pustého ostrova zachránili Robinsona Oogu. Prostě paráda.

A to jsem pořád ve výčtu zajímavých a originálních nápadů na to, jak oživit pinball, neskončil. V závislosti na stole a období, v němž se odehrává, vám s jednotlivými úkoly pomáhají či vám jejich plnění zabraňují příšerky s daným obdobím související. Kupříkladu na zimním stole vám sem tam pomohou sněhuláci (brání zejména propadnutí kuličky bočními otvory stolu), bohužel více než dvě rány nevydrží (po první spadne hlava, po druhé tělo a po třetí se sněhulák rozpustí úplně). Na písku vám pak směr kuličky budou měnit suchozemské obrovitánské želvy, v moři se zase setkáte s všemožnou vodní faunou a flórou a tak vůbec. Stoly jsou prostě propracované tak, jak byste je u pinballů nečekali, a je vidět, že někdo z Digital Extremes si s tím dal pořádnou práci. Zvláště když vezmeme v úvahu, že u některých stolů je přítomnost živočichů nezbytná, Adventure Pinball: Forgotten Island neboť třeba na tom pravěkém vám kuličku z jednoho stolu na druhý nepřenese nikdo jiný než pravěký létající ještěr.

Hratelnost a atmosféra je tedy vzhledem k pěkné grafice, jednoduchým avšak příjemným animacím a temné a nevýrazné hudbě a dobře voleným zvukům na hodně vysoké úrovni. Otázkou je, jak dlouho u hry vydržíte poté, co ji dohrajete, a nutno říct, že její dohrání, pokud bychom brali jen adventurní část hry, je otázkou několika hodin. Můžete argumentovat, že u jiných pinballů příběh není a člověk je hraje stejně tak, ovšem právě přítomnost příběhu dává Adventure Pinballu úplně jiný rozměr a je jisté, že se ke svým oblíbeným stolům budete vracet i nadále a budete se snažit vytvořit co nejvyšší skóre (hra jej pochopitelně zaznamenává, byť jej tvůrci nekoncipovali jako prioritní). Plusem navíc je, že jednotlivé stoly mají i své skryté levely, a tak se budete chtít neustále přesvědčovat o tom, že na příslušném stole už žádný skrytý quest nenajdete.

Kromě singleplayerové části nabízí Adventure Pinball Adventure Pinball: Forgotten Island i multiplayer, ovšem pouze ve standardní pinballové podobě, kdy se dva hráči střídají u klávesnice (či myši) a poté, co si svůj „ball“ odehraje jeden, přichází na řadu další a takto se střídají do doby, než jeden z nich úspěšně neukončí svůj stůl, nenahraje co nejvíce bodů či neskončí z důvodu spadnutých kuliček.

Zatím jsem v této recenzi Adventure Pinball pouze chválil, protože bylo proč. Teď bych se ještě v závěru rád zmínil o jedné negativní vlastnosti, a tou je právě ovládání, které jsem načrtnul v předchozím odstavci. Ovládací klávesy totiž nejdou měnit, a proto levou páčku ovládáte tlačítky Y, X, C, V a pravou B, N, M a čárkou, případně si ještě můžete vybrat myš, kdy pravé tlačítko ovládá pravou páčku a levé tlačítko páčku levou. Kuličku odpalujete standardně šipkou dolů, což není zas až tak podstatné. Čili pokud jde o ovládání, tak to hoši z Digital Extremes trošičku nevychytali.

Na druhou stranu nám ke všem vymoženostem Adventure Pinballu nabídli ještě editor levelů, Adventure Pinball: Forgotten Island takže když vás omrzí všech devět vývojáři připravených stolů, budete si moci vytvořit vlastní. Předem však podotýkám, že nejde o žádnou procházku růžovým sadem vzhledem ke všem vymoženostem (charakteru kuliček, kamarádských i nepřátelských příšerek a aktivních prvků v podobě sopečných vulkánů, jezírek a podobně), které hra nabízí.

Takže pokud uvidíte v krámě krabici s hrou Adventure Pinball: Forgotten Island a budete váhat, jestli si ji máte koupit či nekoupit, vzpomeňte si na tuto recenzi a po hře bleskurychle sáhněte. Garantuji vám, že nebudete litovat a že se u ní budete bavit opravdu dlouhé hodiny. Po dlouhé době jde totiž o opravdu špičkový pinball, který se 3D vzhledem nechlubí jen na webu, na krabici či v manuálu, ale který vám nabídne třetí rozměr a špičkový vizuální prožitek i ve skutečnosti.

Adventure Pinball: Forgotten Island

Výrobce:

Digital Extremes

Distributor:

Electronic Arts

Distribuce v ČR:

zatím není rozhodnuto

Hratelné demo:

BonusWeb.cz

Minimální konfigurace:

Celeron 300 MHz, 64 MB RAM, 3D karta

Doporučená konfigurace:

Celeron 500 MHz, 128 MB RAM, GeForce2 MX

3D karty:

ano

Multiplayer:

ano

Verdikt:

Po všech směrech originální pinball konečně ve 3D.

Hodnocení:

87%

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Najdete na iDNES.cz