Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Age of Conan: Hyborian Adventures

  12:01aktualizováno  6. července 11:01
Čeká nás další velice zajímavé MMORPG opatřené licencí, která Arnoldu Schwarzenegerovi odstartovala kariéru. Barbar Conan je jednoduše kult a tato hra má značnou moc ho ještě podpořit. Více hledejte v obsáhlém preview!

Age of Conan Kdysi veleznámá postava barbara Conana se dnes těší už jen zlomku své někdejší slávy, což však neznamená, že by se tato nedala bleskurychle obnovit. A právě rok 2005 bude pro fanoušky tohoto neohroženého válečníka skutečným posvícením. Postava Conana se poprvé objevila v roce 1932 v jedné z povídek magazínu Weird Tales. Jejím autorem nebyl nikdo jiný než Robert E. Howard. Postupně si příběhy barbara získávaly čím dál tím větší publikum a přes celých 65 knih, jejichž autorem byli vedle Howarda i další fantasy spisovatelé jako například Robert Jordan (Kolo času), se propracoval až k filmovému zpracování. Ve snímku Barbar Conan poprvé naplno zazářila hvězda svalovce Arnolda Schwarzenegera. To se psal rok 1982. Od té doby kde nic tu nic. Ale už loňský rok leccos předznamenal – naši slovenští přátelé vytvořili hru Conan a ke všemu se objevil nový komiks. Kupodivu se stal hodně úspěšným. Ovšem teprve letošek bude tím opravdovým rokem Conanova návratu. Píší se nové romány, Warneři natáčí filmové pokračování a Norové z Funcomu pracují na velkolepém akčním MMORPG.

Na počátku převezmeme postavu mladého dobrodruha a pustíme se do tažení, jež na první pohled nemá s MMORPG nic společného.

Age of Conan Age of Conan se bude odehrávat v ponurém a tvrdém světě Hyboria, který se od fantasy pojetí například takového World of Warcraft znatelně liší. Nenarazíte zde na orky, ani elfy. Hyboria vychází z geografických proporcí naší Země a ukazuje několik tisíc let staré prostředí. Bohové se zde promenádují jako by se nechumelilo, Nomádi loví mamuty i dinosaury a někdejší obyvatelé potopené Atlantidy díky své magii představují významný mocenský faktor. Pro znalce: Age of Conan se poměrně přísně drží příběhu vyprávěném v knize Hour of the Dragon. Conan už zde není obyčejným barbarským náčelníkem, nýbrž králem celé Aquilonie. Takové zařazení je bezvýhradně pochopitelné, za ústřední postavu by jinak chtěli hrát úplně všichni. To by hře samozřejmě velmi uškodilo, pročež za podobné řešení můžeme být vděční, obzvláště, když autoři neodstavili krále na vedlejší kolej, ba právě naopak – jde o výraznou postavu, kterou můžete dokonce potkat a v závislosti na okolnostech se stát i jejím přítelem.

Age of Conan Na počátku převezmeme postavu mladého dobrodruha a pustíme se do tažení, jež na první pohled nemá s MMORPG nic společného. Intro ukáže, kterak coby otrok plujete na lodi po rozbouřeném moři. Ze zdánlivě bezvýchodné situace vám pomůže srážka vašeho plavidla s jinou galérou a logické osvobození hlavního charakteru, jehož rasu (Cimmeřan, Stygian a Aquiloňan) a zevnějšek si ještě předtím určíte. Prvních dvacet levelů totiž budete získávat osamoceni, podobně jako v každém normálním RPG. Po dosažení páté úrovně před vás designéři postaví volbu mezi čtyřmi povoláními. Jejich ohraničení nemá být nijak striktní, později ve hře se budete moci profilovat mnohem úžeji, což však nic nemění na faktu, že by počáteční kroky mága, kněze, zloděje nebo válečníka měly být hodně odlišné. Po dosažení dvacátého levelu dostanete na výběr ze tří nebo ze čtyř podtříd. Čtyřicátá úroveň přináší další vývojové rozhodování, a sice mezi vedlejšími povoláními. Můžete se tak chopit řemesla a vyrábět výzbroj nebo se stát průvodcem i bodyguardem v jedné osobě. Dále tu máme velitele, jehož přednosti se projeví především v bojích mezi samotnými hráči. Posledním pak je generál, extra užitečný při Age of Conan obléhání. Pro ty, co to dopracují až k šedesátému levelu, na který se podle všeho pořádně nadřete, je připraveno ještě další rozdělování. Kněz si tak například smí zvolit, ve jménu jakého boha bude sloužit, válečník si zase zvolí směr paladina, popřípadě barbara.

Podobně jako ve World of Warcraft zvolil Funcom sólový začátek především proto, aby dokázal hráče zatáhnout do příběhu a nefrustroval je přímým vhozením do rozsáhlého světa. Takhle se mohou naučit vše potřebné hezky postupně a navíc se u toho ještě dobře bavit, poněvadž i na často opomíjený úvod kladou autoři velký důraz. Je to pochopitelné: pokud je začátek dostatečně lákavý, budou hráči pokračovat a ochotně platit měsíční poplatky. Jednoduchá přístupnost je v dnešní době prostě základ. Milionové prodeje zmíněného WoW to jen dokazují, propracovanější, ale mnohem složitější Everquest 2 může jen závidět. Age of Conan má po této stránce velmi dobře zaděláno na úspěch.

Hodně zajímavě zní i implementování kombového systému a hlavně nenáročnost na ovládání, jež si zakládá pouze na myši a několika klávesách.

Age of Conan Levelový strop byl stanoven na příjemných osmdesát kousků, mezi nimiž a dvacátou úrovní budete vpuštěni do obřího světa Hyborie. S postupem času bude třeba čím dál tím více spolupracovat s ostatními hráči, jelikož ta nejsilnější monstra sami prostě nepřemůžete. Můžete se těšit na třicet rozsáhlých regionů, které však nebude třeba zdlouhavě načítat, s naprosto rozdílnými typy nepřátel, questy, politickou situací, ale i typickým prostředím. Podíváme se tedy do hor, na zasněžené pláně, hustých lesů a dokonce i pouští. Provázanost hry a příběhu bude patrná pořád, ovšem ani v nejmenším by neměla bránit tradičním záležitostem z klasických MMORPG jako je budování gild, obchodování nebo Player vs. Player souboje.

Age of Conan klade značný důraz na akční stránku věci. Na rozdíl od klasických systémů v ostatních MMORPG, kdy si volíte útoky z lišty a vše probíhá tak nějak nedynamicky, zde bude propracovaný bojový realtime systém. V řadových soubojích tak kromě statistik a vlastností charakterů bude záležet i na jejichAge of Conan šikovnosti. Jelikož budou mít nepřátelé rozděleny zásahové zóny, vyplatí se je mydlit do hlavy, nemožné není ani vyrazit jim zbraň z rukou nebo jim podtrhnout nohy. Hodně zajímavě zní i implementování kombového systému a hlavně nenáročnost na ovládání, jež si zakládá pouze na myši a několika klávesách. Podobně probíhá i boj z koně, magie nebo střelba z dálky. Hodně zajímavě zní boj ve formacích, jež můžete tvořit s ostatními pařany a které budou proti nejsilnějším protivníkům skutečně potřeba. Jeden ze členů formace se zhostí role velitele, ten smí určovat postavení i rozložení formace a také rozdělovat příkazy. Vaše skupina kupříkladu upoutá pozornost patnácti těžce ozbrojených jezdců, kteří se rozjedou vaším směrem. Komandér tak musí rychle defensivně rozestavit parťáky – bojovníci na blízko do první linie, střelci za ně, aby byla šance ubránit se prudkému náporu za co možná nejmenších ztrát.

Hyberia disponuje množstvím architektonicky rozdílných měst, v nichž potkáte obchodníky a dostanete zakázky. Avšak mnohem zajímavější jistě bude vybudovat si své vlastní sídlo. Je samozřejmé, že k tomu potřebujete spoustu prostředkůAge of Conan i hráčů, kteří společnými silami vystaví hradby, věže i normální budovy. Především boje o tato města či hradiště budou hlavní náplní hry v pozdějších fázích. Často vás napadnou monstra, ale i konkurenční gildy. Pak je třeba se bránit, naštěstí je možné si najmout i počítačem ovládané vojáky, aby vypomohli. Pokud se rozhodnete vytáhnout za účelem zabrání cizího města, jistě vám pomohou všelijaké obléhací stroje i zmíněné formace. Zní to hodně zajímavě a pokud se obléhací složka podaří dostatečně dobře vyvážit, dovolí si tvrdit, že půjde o skutečně dlouhodobou zábavu.

Charakter uvidíte klasicky z pohledu třetí osoby, přičemž bude možné přepnout do kamery umístěné jakoby na hrdinově rameni.

Charakter uvidíte klasicky z pohledu třetí osoby, přičemž bude možné přepnout do kamery umístěné jakoby na hrdinově rameni. Při nasazení luku či magie se perspektiva automaticky změní, aby mohlo být využívání těchto vymožeností maximálně efektivní. Co se grafického zpracování týče, chce Funcom nasadit v rámci MMORPG nové standardy. Střídání dne a noci, rozsáhlé areály zobrazované bezAge of Conan loadingu, perfektní stínování, je jen zlomek z celkové propracovanosti grafiky. Na úplnou špičku se takřka určitě dostanou animace postav, jež by měly být jedním slovem perfektní. Nejlépe nám poslouží následující příklad: váš charakter se v boji zraní a kulhá, zajde si do hospody, dá si pár kousků a kromě toho, že kulhá, také vrávorá. Aby toho náhodou nebylo málo, zajde do hlubokého sněhu – kulhá, vrávorá a navíc ještě musí zvedat dostatečně vysoko nohy. Nevídané.

Na MMORPG Age of Conan: Hyborian Adventures se velmi těšíme, jelikož v rozsáhlém fantasy světě Hyboria nabídne propracovaný příběh. Hra sice čerpá z fantasy, avšak snaží se být mnohem realističtější než například takřka komiksový World of Warcraft. Sólový začátek vás doslova vtáhne do zajímavého dění a jen tak nepustí. Boje budou opravdu živelné, už jen proto, že se v nich staví mimojiné na hráčově šikovnosti. Formace a boje o města pak jen dokládají, že tohle by mohl být vážně vynikající herní zážitek. Zatím je termín vydání stanoven na konec roku 2005, ale zřejmě ještě dojde k nějakému odkladu.

Index očekávání: 90%

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

Najdete na iDNES.cz