Age of Mythology: Titans

  12:00
Po měsících čekání konečně vychází přídavek pro úspěšnou strategii Age of Mythology. S novým národem a možnostmi se pustíme do souboje se samotnými Titány - co nás na hře zaujalo se už dočtete v naší recenzi.

Age of Mythology: Titans Po měsících dlouhého čekání a spoustě skvělých screenshotů vypustil konečně Microsoft do světa finální verzi datadisku k výborné strategii „Age of Mythology“ s názvem „Titans“. Tento nadějně vypadající kousek přináší nový národ a s ním spojenou kampaň, takže samozřejmě i nové jednotky, božstva, apod. Pojďme se tedy na Titány podívat trochu podrobněji.

Něco k příběhu a kampani všeobecně
Nebudu tady rozepisovat celý příběh – na to není recenze to pravé místo a ani vám nechci zkazit hraní. Jen stručně řeknu, že v nové kampani s názvem „The New Atlantis“ budete velet rozhořčeným Atlanťanům, kteří byli oklamáni. Na jejich cestě plné bojů ale nevědomky vypustí do světa jeho bývalé vládce – Titány. Ti samozřejmě musejí být zničeni a k tomu se musejí Atlanťané spojit s bývalými nepřáteli.

Přestože je mým zvykem nechávat si zápory hry až na konec recenze, tentokrát udělám výjimku a největší zápor zmíním už nyní. Nová kampaň „The New Atlantis“ obsahuje totiž pouze ubohých dvanáct misí, což mi přijde zatraceně málo. Ke hře je přiložený i dobře zpracovaný editor se spoustou funkcí, ve kterém jsem Age of Mythology: Titans zhruba za tři hodiny čistého času vytvořil vcelku solidní mapu, včetně úvodní animace, takže vyrobit nějakých dalších deset misí by pro profesionály v Ensemble Studios neměl být problém. Bohužel zmíněných dvanáct misí máte dohraných za jedno, dvě klidné odpoledne a to je málo. S obtížností to také není nikterak valné – hrál jsem na „Moderate“ (druhá ze čtyř) a kampaň mi přišla podezřele jednoduchá, řekl bych až primitivní a to nejsem žádný stratég. Dokonce poslední misi celé kampaně bych označil jako úplně nejjednodušší. Ale na vyšších obtížnostech už to snad bude lepší. Tím naštěstí výčet hlavních záporů končí a následuje ta lepší část.

Zmínil jsem se o misích, kterých je sice málo, ale svůj počet vynahrazují kvalitním designem, který je vskutku excelentní a spolu se skvělou grafikou tak vytvářejí dokonalou podívanou. Jediné co mi trochu chybělo, je mise s námořní bitvou, poněvadž za celou dobu jsem nepotřeboval jedinou loď – jedná se však opravdu pouze o detail.

Nový národ – Atlanťané
Nový národ s sebou samozřejmě přináší spoustu inovací a neotřelých nápadů, které v původním Age of Age of Mythology: Titans Mythology nebyly. Uvedu několik příkladů – „Citizen“, což je základní jednotka, může sklízet jídlo, těžit zlato a kácet dřevo aniž by ho odnášel někam do skladiště. Tím pádem pracuje rychleji než jeho řecký, norský nebo egyptský kolega. Atlantský dělník také - na rozdíl od norského - může stavět i všechny stavby. Další vlastností Atlanťanů je schopnost každého člověka povýšit na hrdinu (samozřejmě za určitý poplatek), čímž pracuje, případně bojuje, efektivněji. S vynalezeným bonusem na regeneraci zdraví u hrdinů se jedná o skutečně mocnou schopnost. S čím mají Atlanťané trošku problémy je získávání božské přízně (favor), která přibývá s počtem obsazených „hlavních měst“ (Town Center), takže pokud na mapě jste pouze vy a oponent a žádná volná vesnice není poblíž, má protivník značnou výhodu (platí spíše pro hru více hráčů). Samozřejmě mohou Atlanťané postavit další „Town Center“ a to bez nutnosti povýšit do druhého věku - na rozdíl od ostatních národů. Další skvělou vlastností je možnost použít některé božské zásahy vícekrát – ne všechny, většinou jen ty nebojové (např. vytvoření lesa, apod.) a samozřejmě po určité době, ale i tak se jedná o skvělou vychytávku. Samozřejmostí jsou nová božstva a s nimi spojené nové božské síly včetně skvělého grafického efektu. Budovy se oproti ostatním národům téměř nezměnily, u jednotek máme skutečně z čeho vybírat. Nabízí se Age of Mythology: Titansnové možnosti a strategie, namátkou: například mýtická jednotka „Prometheus“ se po prohraném boji „rozpůlí“ na dvě menší a bojuje dále.

Grafika, hudba, zvuky
Grafika je, stejně jako u „Age of Mythology“, skvělá a plná detailů. Ostatně prohlédněte si obrázky roztroušené okolo. Podíváte se do Egypta, Norska, Řecka i na Atlantidu. Na každém kousíčku mapy poznáme dobře odvedenou tvrdou práci se smyslem pro detail a vyváženost. Všude je plno stromečků, keříků, jezírek, prostě radost pohledět. Se samotnými modely postav je to už trošičku slabší, ale vzhledem k tomu, že na hru většinou koukáte v výšky, ani si toho nevšimnete. Ale až budete sledovat animaci, která zabírá přímo některé postavy, napadne vás, že se díváte na několik let starou hru (například obličej Arkantose – ten moc polygonů opravdu nepochytil). Kamerou lze různě rotovat, což je užitečné, a také přiblížit, což ale celkem - vzhledem ke snížení viditelnosti a tím i přehlednosti na bitevním poli – ani nepotřebujeme.

Hudba je stejná jako u „Age of Mythology“, tedy skvělá. Výborné melodie podkreslují každou situaci – ve Age of Mythology: Titans vlastním městě budete poslouchat klidné a příjemné melodie, v bitvě hrají akčnější motivy. Hudební doprovod lze označit za skutečně profesionální, což dokazuje fakt, že po dohrané původní hře a nyní i datadisku se mi ani na okamžik nezprotivila. Zvuková stránka hry je na tom podobně – postavy jsou výborně namluvené a je na nich znát, že je nedaboval žádný amatér. Co se týká zvuků, jsou téměř totožné s „Age of Mythology“ (kde byly mimochodem skvělé), ale to se dalo čekat, takže žádné velké překvapení.

Hratelnost a to ostatní
Hratelnost a s ní spojená atmosféra je opravdu na skvělé úrovni a hra vás nepustí dokud ji nedohrajete. To je také důvod proč si stěžuji na malý počet misí – hra mě pohltila a když jsem byl v nejlepším, skončila. Za nějakou misi navíc bych se rozhodně nezlobil. Ale předpokládám, že díky přiloženému editoru misí, jehož ovládání zvládne i laik, se na internetu brzy objeví amatérské kampaně od fanoušků, jejichž kvalita je mnohdy srovnatelná i s mapami od profesionálů.

Age of Mythology: Titans Pokud zvažujete pořízení Titánů, rozhodně do toho jděte – tedy pokud vás bavila „Age of Mythology“, nabízí se výborný způsob jak si zábavu alespoň trochu prodloužit. Na závěr si tedy shrneme klady a zápory – kladů je mnohokrát více, tak jimi začnu. Skvělá grafika, výborná hudba a dabing, perfektní design a navržení misí, dobrá atmosféra a hratelnost, pěkný příběh, nové možnosti, editor a mnoho dalších. Zápor je jen jeden, ale zato veliký - již několikrát zmiňovaná krátkost hry, která činí pouhých dvanáct misí.

Titáni jsou rozhodě nadprůměrný datadisk a tak si zaslouží i nadprůměrné hodnocení. Sice obsahují některé chybky, zejména trochu ve vyváženosti jednotek, ale nepochybuji, že zmizí s patchem, který se určitě objeví co nevidět. Bohužel se nejedná o „stand alone“ datadisk, takže k jeho hraní budete potřebovat původní „Age of Mythology“, jehož majitelům tento počin vřele doporučuji.

Age of Mythology: Titans
Minimum: CPU 733, 128 MB RAM
Optimum: CPU 900, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Esemble Studios / Microsoft
Distributor v ČR: AT Computers
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Výborný, leč poněkud krátký datadisk
Hodnocení: 86%
Autor:
Témata: Atlantida, dabing
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...