Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Age of Pirates: Caribbean Tales

  12:07aktualizováno  12. září 1:38
Oficiální hra k druhému dílu Pirátů z Karibiku se zrovna moc nepovedla, ale máme tu druhý, tentokrát neoficiální pokus, který již na první pohled vypadá o mnoho lépe. Užijete si dobrodružství na souši i na moři, a to s velkou mírou volnosti!
70

Age of Pirates: Caribbean Tales

Platforma: PC
Výrobce: Akella

Herní karta

Age of Pirates Pirátská a vůbec námořní látka se do her propašovala vcelku potichu, přesto ji však za svou největší devizu převzalo poměrně velké množství titulů. Za jednoho z největších průkopníků tohoto odvětví se dá považovat ruská společnost Akella, jež si na brázdění mořských hladin postavila živnost. Evidentně poměrně úspěšnou, jelikož se jí daří přežívat již mnoho let. Vše začalo oblíbenou námořní simulací Sea Dogs, jež se dočkala několika přímých i nepřímých pokračovatelů, z nichž vzešel i ten nejznámější, Pirates of Carribean. Původně byl tento v roce 2003 vydaný titul plánován jako další námořní simulace, ovšem společnost Disney tenkrát vypouštěla svůj blockbuster Piráti z Karibiku, a jelikož chtěla ještě podpořit jeho rozsah, rozhodla se na poslední chvíli pro paralelně vydanou hru. Bylo to však opravdu za pět minut dvanáct, tudíž se na kostru nových Sea Dogs narouboval jakýs takýs příběh, přidal se plně ovladatelný hrdina a mohlo se jít na pulty, kde titul s půldruhým milionem prodaných kopií rozhodně nepropadl, ba právě naopak a ani kvalitativně nebyl z nejhorších.

V Age of Pirates můžete dělat, co se vám zachce, samozřejmě v rámci tematického zařazení hry.

Age of Pirates Dalo se tak očekávat, že i ku příležitosti vypuštění sequelu Pirátů z Karibiku bude oslovena Akella, ovšem nestalo se tak. Naopak byl vývoj svěřen do rukou nezkušeného studia, jež se v podobě Pirates of Caribbean: The Legend of Jack Sparrow postaralo spíše o propadák. Rusové ale vytušili svou příležitost, měli v šuplíku opět zajímavou námořní hru, tak proč by ji nepojmenovali tak, aby jim v sítích díky cizí mediální skrumáži neuvízlo pár ryb. A tak tu máme Age of Pirates: Carribean Tales, jež se ze všech her, jaké kdy Akella vytvořila, snaží být co možná nejpřístupnější i řadovým hráčům. To však ani omylem neznamená, že došlo k ústupkům z propracovaného herního systému. Ten zůstal hezky zachován a navíc se na něj naroubovalo ještě další pozlátko.

Co tím myslíme? Inu, tak hned po zadání základních podmínek, jimiž určíte jakýs takýs průběh a intenzitu svého dobrodružství se vrháte vstříc slastím a strastím příběhu. Ten, přestože je propracovanější než kdykoliv dříve, vás nenutí postupovat vAge of Pirates jeho kolejích. Můžete, chcete-li, ale nemusíte. Zvolíte si buď hrdinu Blaze nebo hrdinku Beatrice, což na hru nemá prakticky žádný dopad, akorát vždy budete hledat toho druhého, jelikož jste sourozenci a váš zesnulý otec férově roztrhl svou mapu vedoucí k obřímu pokladu a každému ze svých dětí dal polovinu, s níž se nedá moc dobře pracovat.

V Age of Pirates můžete dělat, co se vám zachce, samozřejmě v rámci tematického zařazení hry. Není tak problémem objevovat krásné ostrůvky Karibiku, obchodovat, hrát si na piráta, dobývat cizí území nebo třeba plnit vůli jedné z tehdejších námořních velmocí. S nimi se časem tak či onak dostanete do komplikovaných vztahů, jelikož kupříkladu Španělsku se logicky nebude líbit vaše spolupráce s Angličany apod. V zásadě ale jednotlivé státy neposkytují kdovíjak specifické výhody, tudíž zůstává jen na vašich sympatiích, pro který z nich se rozhodnete. Zpočátku je to totiž pochopitelně vhodnější, ačkoliv piráta můžete dělat rovnou. Ovšem s jednou slabou bárkou byste si těžko mohli vyskakovat na cizí fregaty,Age of Pirates mnohem lepší tak je plnit nejdříve drobné, později významnější úkoly a pomalu se stavět na vlastní nohy. Je však pravdou, že questy jsou si podobné jako vejce vejci a neustálé převážení něčeho někam, případně přepadání určitých lodí se může, nejste-li opravdu kovaný mořský vlk, který si užívá každou vlnu, brzy omrzet.

Je však pravdou, že questy jsou si podobné jako vejce vejci a neustálé převážení něčeho někam, případně přepadání určitých lodí se může, nejste-li opravdu kovaný mořský vlk, který si užívá každou vlnu, brzy omrzet.

Je ale jen na vás, co v takovém případě uděláte, kampaň je dynamická a v případě, že vás úkoly přestanou bavit, můžete se zase na chvíli vrhnout po příběhových stopách, nebo si pro sebe třeba dobýt nějaké to město, v jehož blízkosti jistě naleznete doly s drahými kovy, které významně rozšíří vaše možnosti a v případě, že ovládnete takových statků několik, stanete se významným hráčem v celé karibské oblasti. To ale nejde hned. Nejdříve musíte mít loajální muže, vojáky, v jejichž čele se můžete vrhnout na dobývání.

Ano, opět byla implementována chodící část. Pro úkoly si musíte ke guvernérůmAge of Pirates do měst, naštěstí je tam nemusíte ve změti uliček hledat, stačí v menu navolit, kam chcete, zda právě k politikovi, do loděnice či do taverny a v mžiku jste tam. Ještě důležitější pak je soubojová část, která, ač poměrně jednoduše vyvedená, nabízí prostor pro taktizování v podobě různých úderů a bloků. Na druhou stranu nečekejte žádné zázraky, přeci jen je Age of Pirates pořád především o lodích.

I na nich si ovšem pořádně zabojujete a porazí-li vaši muži nepřátelskou posádku a vy se úspěšně vypořádáte s kapitánem, odměna vás dozajista nemine. Ale pojďme již k samotným námořním bojům, které pro hardcore fandy představují středobod hry, ostatek je zde jaksi navíc. A právě ony jsou skutečně tuhé, jak se sluší a patří, byť to dost pravděpodobně odradí spoustu příležitostných hráčů. Několik druhů střeliva i nastavení stěžňů či plachet řadovým pařanům mnoho neřekne, navíc se jim jistojistě nebude líbit dlouhé nahánění protivníkových lodí a následné dlouhé útočení, jež jsme i v začátcích těžko stlačovali pod pět minut. A vězte, že na svých cestách potkáte nespočet pirátů, s nimiž budete toto martýrium muset podstoupit. Jistou odměnou pak jsou bitvy, kdy se na moři potkají dvě větší flotily, čímž se akce koncentruje a zintenzivňuje.

Klady a zápory

Plus Bytelný koncept
Plus Rozsáhlé spektrum možností
Plus Nízké HW nároky

Mínus Značně zdlouhavé
Mínus Občas nevyladěné

Nově ve hře naleznete i poměrně robustní vývoj hrdiny v RPG stylu, kdy si zlepšuje své velitelské i osobní schopnosti a vlastnosti. Tento prvek však není úplně dokonale prolnut se zbytkem hry, takže někdy působí mírně zbytečně.

Grafika staví již na postarším, přesto ale pořád kvalitním enginu, který zvládá skvěle zobrazovat vodu či lodě, co mu však jde již hůře jsou prkenně působící postavy. Na druhou stranu je hardwarově velmi vstřícný.

Nově ve hře naleznete i poměrně robustní vývoj hrdiny v RPG stylu, kdy si zlepšuje své velitelské i osobní schopnosti a vlastnosti.

Shrnutí celé hry do jednoho odstavce je úkol vpravdě nadlidský, ale i tak se o něj musíme pokusit. Age of Pirates na nás působí velice poctivým dojmem, je na něm vidět spousta práce, byť se v mnohém velmi podobá svým předchůdcům. Jsme si jistí, že fandové Sea Dogs série a jí podobných si hru náležitě užijí a dynamickou kampaň rozehrají klidně i několikrát. Ostatním, méně trpělivým a do daného tématu ne tak zažraným hráčům bychom pak spíše doporučili Sid Meiers Pirates!, kteří oplývají mnohem přístupnější, pestřejší a lehčí hratelností, přesto jsou ale v mnoha směrech stejně komplexní.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 407 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Najdete na iDNES.cz