Aladdin: Nasira's Revenge

  12:00aktualizováno  9. července 12:41
Postavička Aladdina s kouzelnou lampou u nohou je v našich krajích jednou z nejznámějších orientálních pohádkových postaviček vůbec – možná ještě spolu s Alibabou obklopeným čtyřiceti loupežníky a s krásnou a chytrou Šeherezádou. Hopsačka s mladíkem a jeho kouzlenou lampou se po nějaké době zase vrací na naše monitory.
75

Aladdin: Nasira's Revenge

Platforma: PC
Výrobce: Argonaut Games

Herní karta

Aladdin: Nasira's Revenge

Postavička Aladdina s kouzelnou lampou u nohou je v našich krajích jednou z nejznámějších orientálních pohádkových postaviček vůbec - možná ještě spolu s Alibabou obklopeným čtyřiceti loupežníky a s krásnou a chytrou Šeherezádou. Aladdinův příběh má všechny ingredience potřebné k tomu, aby z nich po smíchání a zatřepání vypadla přiměřeně stravitelná dobrota - tak předně tu máme samotného Aladdina, proti němu zlou čarodějku Nasiru, nelítostného sultánova přisluhovače Jafara se srdcem černým jako noc a jako protipól ke všemu zlu ještě sultánovu dceru Jasminu (která je nejmíň tak krásná a inteligentní jako zmiňovaná Šeherezáda). Jak je patrné z názvu, role zvaná arch enemy (úhlavní nepřítel) připadla tentokrát ženě - Nasira je ztělesněním všech špatných vlastností, které si dokážete představit a možná i některých, které si představit nedokážete. Její nekalé rejdy bohužel můžete zastavit jedině vy - sedmnáctiletý odhodlaný mladý muž - se svou lampou. Postaviček je pochopitelně víc, ale k jejich rolím ve hře se ještě dostaneme postupně.

Aladdin jako hrdina počítačové hry pochopitelně není myšlenka původní. Jedena takový už tu byl, ale protože od té doby uběhlo spousta času, nový Aladdin nabral úplně jiných rozměrů Aladdin: Nasira's Revenge (včetně toho třetího). Přestože čas běží, základy zůstávají - běžíte, skáčete, sbíráte bonusy a oháníte se svou zbraní. Pohybů, které od dřevních dob hopsaček přibyly, není zas tak moc - postav, kterou ovládáte (a není to pořád jen Aladdin) dokáže běžet, skákat, útočit, útoky blokovat, plížit se a házet předměty. A samozřejmě taky předměty sbírat. To je kromě běhu vlastně asi to nejčastější, co budete dělat - naštěstí není třeba tomu nijak napomáhat, stačí do předmětu vrazit a máte ho v kapse. Nejtypičtějším představitelem rodu předmětovitého jsou mince, za které si tady můžete nakoupit jak další předměty, tak třeba nějaký ten život navíc. Kromě mincí zle hromadit ještě spoustu jiných věcí - červené drahokamy (otevírají cestu do bonusových úrovní), energetické drinky (přidávají zdraví) nebo třeba protijedy.

Mezi nápomocné postavičky, které cestou potkáte, patří hlavně džin. Na toho narazíte pokaždé, když přejdete kole lampy, kde (jak známo) džinové nejčastěji bydlí. Džin je modrý a svalnatý a už od pohledu můžete být rádi, že ho máte na své straně. Nemůže se sice přímo angažovat v soubojích, ale mívá dobrá doporučení, jak řešit zapeklité situace. Pokud není Aladdin: Nasira's Revengenablízku džin, existují ještě jiné šance - například studna, která vám po vhození té správné mince ze šlamastyky pomůže. Vzhledem k tomu, že úrovní je v Aladdinovi celkem 28, dá se čekat, že i počet šlamastyk bude přiměřeně vysoký a vybřednout z nich bude neméně obtížné než vybřednout ze zrádných bahenních jezírek v jedné z úrovní.

Ačkoliv je Aladdin zřetelným členem rodiny "dětských" hopsaček, úrovně zdaleka nejsou všechny koncipované jen ve standardním 3D hopsačkovém stylu. Někde letíte docela vysokou rychlostí na koberci a musíte se vyhýbat objevujícím se nástrahám (tohohle si užijete jak v palácových interiérech, tak i v nočních exteriérech, přičemž nástrahy se pochopitelně různí), jindy přibudou moje oblíbené časové limity a ještě jindy se nemusíte nikam trmácet, ale zato musíte vyřídit některého z hlavnějších protivníků. Ti kolem sebe obvykle máchají velikou mačetou nebo aspoň nějakým tím kouzlem a jejich likvidace je tak o něco těžší než likvidace běžných nepřátel.

Prostředí je u hopsaček velmi důležitým elementem. Okolí kolem vás se musí měnit, jinak byste se cítili málo dobrodružně a málo zcestovale. Aladdin vás v takových pocitech Aladdin: Nasira's Revenge rozhodně nenechá - z městských ulic vás přenese do sultánského paláce, pak vás zažene dolů do podzemních dungeonů, odtud zase do pouštních oáz plných jedovatých pavouků, výstražně pruhovaných vos a záludných bažin, oázy budou vystřídány jeskynními prostory a vnitřkem pyramid, kde po vás půjdou zafačované mumie a kde se na stěnách budou v plamenech mihotat hieroglyfická vyobrazení, a nepřijdete ani o poskakování pod zamračenou deštivou oblohou nebo o pokoukání na lávová jezírka a vodopády (pochopitelně jak vodní, tak i lávové).

Graficky hře není celkem co vytýkat, postavičky jsou sice trochu přihranatělé oproti těm z kreslených filmů, ale nemůžete čekat nemožné. Když budete pozorní, všimnete si dokonce i toho, že Aladdin za sebou dokonce nechává mokré stopy, když jste s ním předtím prošli bazénem nebo jezírkem.

Slabým místem Aladdina (ale i spousty dalších 3D hopsaček) je podle mě ovládání. V konfiguraci si sice můžete přenastavit namapování kláves, jak je vám libo, a můžete i poručit kameře, jestli má být pasivní nebo jestli se má aktivně pořád snažit dostat za záda vašeho hrdiny, ale nemůžu si pomoct, na hratelnosti hry se to neprojevovalo ani kladně ani záporně. Trefit se v Aladdinovi skokem na některé plošinky je výkon hodný obdivu a to Aladdin: Nasira's Revenge obzvláště v případech, že je třeba skákat rychle za sebou (třeba proto, že se plošinky neposedně pohybují). Jistým zadostiučiněním je možnost srovnání kamery a její natočení tam, kam chcete, ale na to není čas pokaždé. Klidně se přiznám ke své levorukosti a k mnohočetným pokusům o zdolání některých těch pohyblivých či mizejících mrch plošinek, mimo jiné i proto, že počítám, že Aladdin je hra určená primárně pro nižší věkové kategorie (přičemž netvrdím, že se u ní nepobaví i kdokoliv starší), od jejichž příslušníků se obvykle moc herní zručnosti a rutiny čekat nedá.

Závěrečný verdikt vyznívá zhruba v duchu - dělejte, jak myslíte. Pokud máte hopsačky rádi a nedezorientuje vás třetí rozměr, je Aladdin tou pravou volbou pro vás. Pokud na hopsačky nejste, ani Aladdin vás nejspíš nepřesvědčí o tom, že byste se na ně měli dát. I když … jestli máte tak mizernou vůli jako já …

Aladdin: Nasira's Revenge
Výrobce: Argonaut Games
Distributor: Disney Interactive
Distribuce v ČR: Dynamic Systems, cena: 1499,- Kč
Oficiální homepage: disney.go.com/.../index.html
Minimální konfigurace: Pentium 200, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium II 266, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Kromě diskutabilního ovládání si to příznivci žánru jistě užijí.
Hodnocení 75%
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Témata: studny

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

RECENZE: Temnou tahovou strategii Space Hulk: Tactics srážejí nedodělky

Space Hulk: Tactics

Nebezpečné mimozemské potvory, rozpadající se kosmický koráb a horda po zuby ozbrojených elitních vojáků a není to...

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Najdete na iDNES.cz