Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alan Wake: The Signal je dalším dílem hororového seriálu

aktualizováno 
Příběh známého spisovatele hororů neskončil. Dokáže se vyrovnat s temnotou ve své mysli?
80

Alan Wake: The Signal

Platforma: Xbox360
Výrobce: Remedy

  • Strategické zhmotňování slov
  • Skvělá atmosféra
  • Slušná délka
  • Spousta věcí ke sbírání
  • Nedopoví příběh původní hry
  • Neodpoví na otázky

Další parádní epizoda Alana Waka, která přináší slušnou obtížnost, příjemnou životnost a kupu zábavy.

Herní karta

Dlouhé čekání skončilo a Alan Wake před čtvrt rokem konečně dorazil na pulty obchodů jako jedna z nejočekávanějších her pro konzoli Xbox 360. Nutno podotknout, že se pětileté čekání na tento horor vyplatilo. Hru má asi většina z vás už nejspíš za sebou a je dost možné, že vás závěr příliš nenadchnul nebo jste z něj byli dokonce rozčarováni.

Alan Wake: The SignalJiž hlavní hra se prezentovala jako seriál, který porce husté atmosféry přináší po částech. A nyní nás čekají ještě další dvě epizody. První z nich, Alan Wake: The Signal, je již k mání. Ti, co si hru koupili právě nyní v zahraničí, si mohou tuto epizodu stáhnout zdarma. Nám Čechům nezbývá nic jiného, než si ji pořídit za 560 Microsoft bodů. Ale za takovou porci hratelnosti, atmosféry a zábavy, je to cena opravdu slušná.

Příběh pokračuje tam, kde hlavní hra skončila. Alan je lapen temnou přítomností, která ho žene hlouběji a hlouběji do jeho mysli. Alan se musí postavit svým nejtemnějším myšlenkám, které obývají jeho jinak brilantní spisovatelský mozek.

Alan Wake: The SignalVše začíná znovu. Příjezd do Bright Falls, vchod do místního bistra, rozhovor se servírkou a opravení zaseknuté desky. Alan ještě nikdy neměl tak silný pocit déja vu jako teď. Nic není, jak má být, všichni jsou duchové a Alan se začíná ztrácet ve své vlastní hlavě. Jediný, kdo mu může pomoci, je spisovatel a příležitostný potápěč Thomas Zane.

Tentokrát není hra o záchraně či nalezení manželky Alice či boji s temnou přítomností, ale o boji se sebou samotným a s vlastními démony. Ovšem pokud jste nebyli z příběhu hlavní hry příliš chytří a doufáte, že The Signal přinese odpovědi na některé vaše otázky, zklameme vás. Příběh tohoto přídavku sice rozšiřuje příběh původní hry, ale přímo v ní nepokračuje. Přesto je správně tajemný a míří stále k tolik chtěnému a očekávanému probuzení.

Zane Alana neustále nabádá, aby následoval signál. Tajemný signál ale dost ztrácí ze své tajemnosti, když zjistíte, že to je GPS signál, za nímž se máte co nejrychleji vydat. Jak ale může v Bright Falls fungovat GPS? Nic není tak, jak se Alan Wake: The Signalzprvu zdá.

Společně se spisovatelem se vydáte na cestu za světlem, která nebude jednoduchá. Již jen proto, že The Signal se nám zdá obtížnější než původní hra. Nejednou jsme zemřeli, opakovali už prošlé úseky nebo se rozčilovali nad neustálými útoky protivníků. I zde platí, že je někdy lepší utéct za světlem, než bojovat s davy. Žádný z úkolů, ani žádný z protivníků však není nepřekonatelný, takže hru lze i přes vyšší obtížnost dohrát bez problémů.

Protivníci jsou opět dělníci, dřevorubci a další jedinci, kteří vás budou chtít připravit o život srpy, motorovými pilami a dalšími nástroji. Vyděsí vás znovu i velcí poltergeisti od obřího jelena až po monster trucky, které vás budou chtít rozmáčknout obřími koly. Samostatnou kapitolu tvoří závěrečný boss, který nás potěšil originalitou. Boj s ním je mnohem větší zábava i výzva, než duel se závěrečným bossem v původní hře.

Alan Wake: The SignalSouboje ale nejsou jen o svícení na zajaté a poltergeisty, případně o střelbě. The Signal se odehrává ve spisovatelově hlavě, a když si to Alan uvědomí, tak toho může také využít. Pamatujete na závěr hlavní hry, ve kterém se objevovala na obrazovce slova, která se po posvícení baterkou změnila na skutečný předmět? Tak přesně takto si můžete pomoci k nábojům nebo baterkám. Stačí jen správně posvítit.

A nemusí to být jen předměty, ale i akce. Taková exploze se v soubojích nejednou hodí a přidává hře i taktický prvek, který v originálu chyběl. Valí se na vás tlupa nepřátel? Nalákejte je na slovo exploze a pořádně si na ně posviťte. Zhmotňování slov je v šesté epizodě Alanova příběhu tou největší a nejpříjemnější novinkou.

Viděli jste Bright Falls?
Pokud se vám atmosféra hry zamlouvá, tak se rozhodně podívejte na seriál Bright Falls. Tento hraný předskokan počítačové hry má šest dílů. Jako hlavní postava se představí novinář Jake Fischer, který do městečka Bright Falls přijel vyzpovídat Dr. Hartmana ohledně jeho nové knihy. Brzy se ale začnou dít podivné věci a zdá se, že Jake začne bláznit. Nebo to je skutečnost? Svou atmosférou připomíná klasiku Twin Peaks, která tvůrce Alana Wakea dost ovlivnila. Celý seriál si můžete zdarma stáhnout z Xbox Live.

Alan Wake: The SignalHraní pěkně plyne, a i když je to jen jedna epizoda, tak vám její dohrání zabere až čtyři hodiny. Tedy pokud ji nebudete chtít dohrát co nejrychleji. To se rozhodně nevyplácí, protože některé lokace stojí za podrobné prozkoumání. Taková kotelna plná nepřátel a slov "exploze", je jedním z nejlepších míst hry. Nebo strašidelné údolí plné pohasínajících lamp. Tady si někdo dal opravdu záležet. A vzhledem k tomu, že grafika hry je prostě báječná, tak je na všechny radost pohledět.

Pořádně si prohlédnout prostředí se vyplatí, i pokud chcete sbírat skryté předměty. Tentokrát žádné termosky s kávou, ale budíky, které více odkazují na Alanovo probuzení. Ve hře jich je celkem deset. Nalézt můžete i papírové postavy ze hry a následně si můžete přečíst o jejich příběhovém pozadí. Za nalezení všech budíků i postav vás čekají achievmenty, kterých je zde celkem osm.

Alan Wake je velmi atmosférickým hororem od zkušených tvůrců a epizoda The Signal vykračuje stejným směrem. Jediný důvod, proč byste si ji neměli stáhnout, existuje pouze v případě, že se vám původní hra nelíbila. My se ovšem už těšíme na poslední epizodu s názvem The Writer.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 84 čtenářů

Témata: GPS, Motorová pila, Xbox

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.Najdete na iDNES.cz