Alien Breed Evolution: Episode 1 křísí starý kult

aktualizováno 
Konečně, nejkultovnější hra Amigy je zpět! Je čas připojit Xbox 360 k síti.
75

Alien Breed Evolution: Episode 1

Platforma: Xbox360
Výrobce: Teotl Studios

  • Povedené vzkříšení klasiky
  • Střílení všemi směry
  • Skvělá atmosféra
  • Kooperativní multiplayer
  • Slušný zbrojní arzenál
  • Málo druhů nepřátel
  • Stereotyp se stejně dostaví

Vzkříšení klasiky se povedlo. První epizoda je atmosférická, skvěle hratelná a díky povedené akci odpustíte i trochu toho stereotypu.

Herní karta

Alien Breed Evolution

Alien Breed EvolutionV roce 1979 vtrhnul na plátna světových kin sci-fi horor Alien, u nás známý později jako Vetřelec. V režii Ridleyho Scotta se posádka kosmické lodi Nostromo utkala se smrtící mimozemskou formou života, vytvořenou v hlavě švýcarského génia H.R. Gigera. Stísněné chodby, všudypřítomný strach a nejvýraznější monstrum filmového plátna dalo vzniknout kultu, který ani po 30 letech neztratil nic ze své děsivosti.

Nebylo se tak čemu divit, když na tehdejší počítače a později i konzole začaly vycházet tituly, parazitující na Vetřelcích, jak to jen šlo. Jeden z nich ale oproti ostatním vyčníval. Oplýval totiž nezapomenutelnou atmosférou, tunou akce a skvělým multiplayerem.

Hra boduje s atmosférou, jako za starých časů.

Neoficiální převedení Vetřelců do videoherní podoby se povedlo vývojářům Team 17 na jedničku. Psal se rok 1991 a PC zdaleka nebylo nejpopulárnější herní platformou. Amiga tehdy dostala jeden ze svých nejlepších titulů.

Alien Breed EvolutionOd posledního vydaného dílu uplynulo dlouhých třináct let. Už se zdálo, že prosby a tužby hráčů o pokračování nikdy nebudou vyslyšeny. Nyní se konečně objevilo na Xbox Live Arcade pokračování, respektive jeho první epizoda. Je čas vetřelecké rase nakopat zadnice nebo co to vlastně mají.

Klasický pohled shora zůstal, i když je nyní grafika plně trojrozměrná a libovolně můžete rotovat kamerou. Velmi lehce tak lze eliminovat špatnou viditelnost v některých místnostech. Zatímco hlavního hrdinu Conrada budete ovládat levou analogovou páčkou, tak druhá vám poslouží k míření. Střílet tak můžete všemi směry, což přijde nejednou vhod. Vetřelci na vás totiž budou útočit často ze všech stran a jejich hordy lze zredukovat i bez neustálého otáčení postavou.

Alien Breed EvolutionPříběh se odehrává na vesmírném korábu Leopold, do kterého narazí prastará loď, které ve hře nikdo neřekne jinak, než loď duchů. Z ní se dostanou na palubu neznámé mimozemské organismy, které útočí na vše živé. A právě Conrad má jako jediný kuráž na to, aby se o ně postaral.

Samozřejmě se nejedná o intelektuální příběh ve stylu 2001: Vesmírná Odysea, ale pro masakrování útočících mimozemšťanů to postačí. Kreslené videosekvence mezi jednotlivými úrovněmi jsou navíc velmi pěkné.

Hra boduje s atmosférou, jako za starých časů. Vesmírná loď je poničená, neustále něco exploduje, lodní počítač podává nepovzbuzující hlášení o jejím stavu a neustále před vámi někdo umírá, abyste se ve finále postavili téměř nekonečným zástupům mimozemských predátorů. Sci-fi jako řemen!

Již po několika vteřinách hraní první epizody Alien Breed Evolution budete vědět, že hra svým předchůdcům ostudu nedělá. I když už na hráče nejspíše nezapůsobí tak, jako první díly v devadesátých letech na Amize.

Alien Breed EvolutionPo většinu času tak budete běhat po vesmírné lodi, zapínat spínače a prohledávat mrtvá těla.

Hlavní náplní hry je mimo likvidace mimozemšťanů neustálé zprovozňování palubního zařízení, abyste se dostali dále. Často tak budete mačkat přepínače, spínače, vypínače, až se vám z toho bude točit hlava. K tomu si připočtěte ještě nějaké to restartování hlavního počítače, a kdo ví, čeho ještě. Jediná změna pak přichází v boji se slizkými protivníky z dalekého kosmu.

Alien Breed Evolution: Episode 1 je hrou určenou milovníkům akcí či spíše milovníkům těch nejakčnějích akcí. Přesto nelze přehlédnout stereotyp, který je viditelný i přes zhruba pětihodinovou dobu hraní. Hra sice obsahuje rozptýlení v podobě scén, kdy budete muset použít automatické kanóny a nezapomenutelnou část v otevřeném terénu, ale takových pasáží mělo být ve hře alespoň třikrát tolik.

Po většinu času tak budete běhat po vesmírné lodi, zapínat spínače a Alien Breed Evolutionprohledávat mrtvá těla, jestli u nich nenaleznete nějaký zajímavý předmět nebo munici. Netvrdíme ovšem, že je to špatně. Jedná se jednoznačně o hratelnost ze staré školy, která ale dnes již neosloví každého.

Vhod přijde i radar zachycující pohyb, jenž je jedním z největších odkazů na Cameronovy Vetřelce. A potěší i slušný zbrojní arzenál. Mimo oslepující a útočné granáty může Conrad útočit pistolí, kulometem, brokovnicí, plamenometem, laserovou puškou nebo dokonce iontovým dělem. Netřeba dodávat, že některé z těchto zbraní dokáží nadělat pěknou paseku.

Tak šel čas

Alien Breed (1991) – Originál je jen jeden, a toto rčení platí i u této akční klasiky. Hratelnost ve stylu Alien Syndrome, atmosféra vypůjčená z Vetřelců a kooperativní hra dala vzniknout jedné z největších klasik na Amize.

Alien Breed II: The Horror Continues (1993) – Pokračování bylo delší i vizuálně povedenější. Zejména scrolling se dočkal mnoha vylepšení. Dvojka navíc nabídla k výběru čtyři postavy, z nichž každá měla silné i slabé stránky.

Alien Breed: Tower Assault (1994) – Podle pamětníků Amigářů se jedná o nejpovedenější díl. Obří futuristická věž plná agresivních vetřelců čekala na pokoření. Jedná se taky o poslední dvojrozměrný díl série.

Alien Breed 3D (1995) – Přechod do třetího rozměru mohl být největší průšvih série, ale nakonec nebyl. Atmosféra se dala krájet, ale grafická stránka nedosahovala takových kvalit, jako konkurenční Doom. Dodnes si pamatujeme šílenou protipirátskou ochranu v podobě sešitku se stovkami kódových kombinací ke spuštění hry. Samozřejmě jsme ho ztratili a hru tak nemohli roky hrát.

Alien Breed 3D II: Killing Grounds (1997) – Druhý trojrozměrný Alien Breed se nedočkal komerčního úspěchu. Prodalo se ho jenom kolem 5000. Hra totiž vyšla v době opadajícího zájmu o Amigu a měla docela pekelné hardwarové požadavky. Jediný díl, který u nás v redakci nikdo nehrál.

Alien Breed EvolutionPostup hrou je velmi lineární a nikdy nemáte šanci zabloudit. Na radaru se totiž vždy zobrazí ukazatel, kterým směrem se máte vydat. Jeho absenci si ale dost dobře nedokážeme představit, protože bez něj byste se na vesmírné lodi, která vypadá všude velmi podobně, ztratili velmi rychle.

Hlavní hrdina chodí relativně pomalu, ale za pomoci tlačítka ho lze donutit ke krátkodobému běhu. Conrad je totiž pravděpodobně silný kuřák levných cigaret, protože se vždy rychle zadýchá.

Jelikož se jedná o první epizodu z celé hry, není kdovíjak dlouhá. Zmiňovaných pět hodin se rovná pěti herním levelům, které ale rozhodně nelze označit za krátké. Za přítomnost místností pro uložení budete rádi. Mnohem více, než krátká herní doba nám ale vadil počet jednotlivých druhů vetřelců. Když si odmyslíme závěrečného bosse a různé velikostní a barevné mutace, tak jsou zde jen tři druhy mimozemských protivníků.

Pokud vás omrzí střílení vetřelců sólo, tak stejně jako v prvních dílech, i v novém Alien Breedu je přítomný kooperativní multiplayer pro dva, díky němuž můžete Alien Breed Evolutionještě snáze projít hlavní kampaň. Lze ho hrát jak na jedné konzoli, tak i po síti.

Vizuálně hra představuje současný nadstandard her pro Xbox Live Arcade. Unreal Engine 3 předvádí jako vždy skvělou práci. Světelné a částicové afekty jsou prostě super. Zvuk je velmi působivý, protože díky němu občas získáte dojem, že jste na opravdové vesmírné lodi.

První epizoda Alien Breed Evolution tedy nezklamala. Nabízí pořádnou porci retro akce a atmosféry, díky kterým hře odpustíte i opakující se obsah. Popravdě se už docela těšíme na druhou epizodu. Trailer po dokončení jedničky nás totiž docela navnadil.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

RECENZE: V Darksiders 3 hrajeme za jezdce apokalypsy na lovu sedmi hříchů

Darksiders 3

Pokračování vynikající akce Darksiders je na první pohled stejné jako předchozí dva díly, pod nepříliš působivým...

RECENZE: The Council potěší jen milovníky politických konspirací

The Council

Na první pohled zajímavá adventura z neokoukaného prostředí bohužel neudržela vysoko nastavenou laťku stanovenou první...

Najdete na iDNES.cz