Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Resurrection - vítejte v pekle

  12:00aktualizováno  27. července 10:53
V návaznosti na čtvrtý díl dnes již kultovní filmové série s poručík Ellen Ripleyovou v hlavní úloze se na PSX objevuje stejnojmenný titul. Hlavním cílem je zabít a nebýt přitom zabit a při prostupu deseti levely AR to nepochybně bude úkol z kategorie těch nadlidských.

Alien Resurrection

V návaznosti na čtvrtý díl dnes již kultovní filmové série s poručík Ellen Ripleyovou v hlavní úloze se na PSX objevuje stejnojmenný titul. Hry dělané podle filmové předlohy to měly vždy velice těžké a zřídkakdy se povedlo něco kvalitního. Foxové však v tomto ohledu v minulosti zabodovali, neboť na PSX již před lety vydali Alien Trilogy. Alien Trilogy byla hodně úspěšná střílečka z vlastního pohledu, v níž jste ve spoustě úrovní likvidovali ještě větší spoustu nepřátelských elementů. Početně nejvýrazněji však byla zastoupena rasa xenomorfních bytostí s kyselinou namísto krve, velkou adaptabilitou a zajímavým vývojovým cyklem.

Na ohlášené Alien Resurrection (dále jen AR) jsme si nakonec museli počkat trochu déle, než bylo původně v úmyslu. Prvotní záměr bylo hrát AR v third person perspektivě, tedy vaše postava měla být viděna na obrazovce. Při téměř dokončené verzi se však Foxům nezdála atmosféra příliš temná a nastalo rychlé předělávání na first person, takže z toho máme klasickou doomovku, přičemž herní mechanismy zůstaly víceméně totožné jako ve zmiňované Trilogy. Hlavním cílem tu je zabít a nebýt přitom zabit a při prostupu deseti levely AR to bude úkol z kategorie nadlidských. Vyjma decimace Alien Resurrectionvelkého počtu nepřátel nám tvůrci nachystali něco zpestřujících prvků jako aktivování přepínačů, hledání přístupových karet, v jedné úrovni dokonce musíte najít a anihilovat nepodařené klony Ripleyové. Zde na okamžik zpomalme. Ripleyová je již mnoho desítek let po smrti. Nicméně pomocí vzorku DNA se na kosmické lodi Auriga podaří (po několika nevyvedených pokusech) naší hrdinku naklonovat - a z jejího těla se vzápětí operativně odebere královna Vetřelců (kterou měla Ripleyová ve svém těle ve třetím filmovém díle). Pro čerstvě nakladená vajíčka královny pak posádka kosmického plavidla Betty přiveze vhodné hostitele - hybernované mužstvo jedné nákladní lodi. Líhnou se noví vetřelci. Výzkumný tým stanice Auriga zahajuje program na jejich kontrolu, který zanedlouho selže a vetřelci tu započnou s krvavými jatkami. Zmrtvýchvstavší Ripleyová stejně jako osazenstvo lodi Betty hledá rychlou cestu ven z tohoto pekla. A aby se to nepletlo, vedle vetřelců a místních vojáků sem přikvačí též speciální jednotky, jenž mají za úkol zlikvidovat vše, co se hýbe, pročež se v řadě úrovní dostáváte do roztomilé situace, v níž byl naposledy Arnold Schwarzenegger ve filmu Commando.

Atmosféra AR je jedinečná. Pableskující osvětlení, příležitostný oheň či mrtvoly vojáků s hrozivě otevřeným hrudním košem, který se stal vstupenkou do zdejšího světa dalšímu Alien Resurrectionpredátorovi. Zajímavý motiv s rychle dobíjející baterkou pomáhající vám osvětlit spoustu temných zákoutí. Hudební kulisa s výbornými zvukovými efekty jako vzdálené výkřiky nešťastných obětí, tlukot vašeho srdce či v neposlední řadě mrazivé ohlášení nevítaného návštěvníka na detektoru pohybu. Grafické zpracování je také velice dobré, byť musíme přihlédnout k faktu, že se vše odehrává v uniformně designovaných interiérech, kde je jedinou změnou koncepce lokace zaplavená vodou (pochopitelně nutno proplavat). Potěší interaktivní prostředí. Potěší také několik různých podob Vetřelce (od pavoukoidních kreatur po dospělce). A třebaže vetřelci nedisponují takovou hbitostí jako v PC titulu Aliens vs Predator, nejsou o nic méně nebezpečnější. Přes výběr tří obtížnosti je totiž blízké setkání s tímto druhem smrtonosné, neboť jejich krvavý polibek nezřídka končí okamžitou smrtí. Vaše postava sice sbírá průraznější zbraně, střelivo a medikamenty, ale všeho je tak akorát, takže se často dostavuje syndrom Resident Evil ve kterém má své místo strach a málo munice.

Díky společnému DNA s vetřelčí královnou získává filmová Ripleyová ohromující dovednosti jako například nadlidskou sílu. Přičemž je velká škoda, že pro hru jako takovou nic z toho autoři nevyužívají. Stejně jako ostatní spolubojovníci v akci, jmenovitě Call, DiStephano a Alien Resurrection Christie (každý z nich bude mít svých pět minut slávy ve své úrovni), budete mít nepříjemně vysokou úmrtnost a častý Loading běžící na obrazovce. V tomto ohledu AR překonává i Fear Effect. Proč tomu tak vlastně je?

Předně proto, že způsob zaměřování resp. ovládání je jedním slovem příšerný. Zaměřovací kříž je velice malý a hlavně velice nepřesný. Párkrát se mi stalo, že jsem měl zarámovaného vetřelce a při spuštěné kanonádě hra vůbec nereflektovala skutečnost, že dostává zásah. Asi jako když střílíte do holé zdi. Nicméně nutno podotknout, že zacílení nepřítele je neskutečně obtížné i v jeho klidovém stavu, natož když se hýbe a to zpravidla zatraceně rychle. Nevím, proč tomu tak je (mě známé informace hovoří o tom, že ani s PSX myší není dosaženo spokojenosti), zejména když v ostatních případech (Quake II, Medal of Honor) byl způsob zaměřování s ovladačem zcela akceptovatelný! Šlendrián!! Detektor pohybu je efektní záležitost, ale nikoli efektivní. Jeho ohlášení přítomnosti protivníka se omezuje na vzdálenost, kdy téměř cítíte jeho dech na tváři, takže postrádá své hlavní opodstatnění. Šlendrián!! Několik málo míst v jednotlivých úrovních, kde se můžete zapsat (Save), se tak stane častou startovní lajnou, ze které se systémem pokus omyl zvolna propracováváte kupředu. Klasický příklad. Vyšplháte po žebříku, otočíte se a díváte se dosti nečekaně do očí vetřelce. Loading. Výborně, teď už víte, že nahoře u žebříku je nepřítel. Napodruhé či Alien Resurrection napotřetí se vám ho podaří dostat a pokračujete vpřed, než se vám dostane dalšího podobného překvapení. Budete impregnováni a než naleznete přístroj pro operativní odstranění vetřelce ze svých útrob, je po vás veta. A tak zase Loading a znovu to celé až k místu vaší předchozí popravy. Přičemž toto schéma postupem času silně ztrácí na přitažlivosti a hlavně napětí, což mohla být velká deviza AR. Takto není.

Jelikož chybí multiplayer, v němž bych celkem uvítal možnost ze hry SpecOps, jíž je kooperativní postup dvou vojáků (ostatně asi jediný světlý moment SpecOps pro PSX), nevěřím tomu, že někdo dokáže AR dohrát bez cheatů. Na způsob ovládání si nebudete zvykat hodiny, ale dny. Pakliže byste tedy chtěli jisté ulehčení hratelnosti, zkuste následující kód:
V hlavní nabídce stiskněte O, doleva, doprava, O, nahoru, R2. Na obrazovce Options se nyní objeví položka CHEAT, kde naleznete leccos užitečného. Lovu zdar!

Alien Ressurection
Výrobce/Vydavatel Argonaut Games/Fox Interactive
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 2 bloky
Verdikt: Podprůměrná střílečka, která sice má slibný potenciál, ale tento je zadupán do prachu nedobrým ovládáním.
Hodnocení: 40%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...Najdete na iDNES.cz